Kevéssé ismert tények a poratkáról: a poratka ellen bevethető atkaölő szer készítmények és tippek az ágynemű, a szennyfogó szőnyeg atkátlanításához
2024-09-12
Kevéssé ismert tények a poratkáról: a poratka ellen bevethető atkaölő szer készítmények és tippek az ágynemű, a szennyfogó szőnyeg atkátlanításához

Kevéssé ismert tények a poratkáról: a poratka ellen bevethető atkaölő szer készítmények és tippek az ágynemű, a szennyfogó szőnyeg atkátlanításához

A poratka nem szívesen látott vendég, mégis mindenhol ott van. Az ágynemű, a bútorok, a szennyfogó szőnyeg hemzseg méltóságoséktól. Szerencsére a poratka ellen számos aktaölő szer, és praktika bevethető. Nézzük, mit kell tudni a tárgyban.

A poratka bemutatkozása

Minden lakásban megtalálhatóak, főként a kárpitozott bútorokban, szőnyegekben, ágyneműkben, párnákban és a háziállatok fekhelyén lévő porban. A háziporatkák igen kicsik, 0,2-0,5 mm méretűek, így szabad szemmel nem láthatóak. Nőstényjeik naponta 1-4 petét raknak le, életük során pedig összesen akár 50-300 petét is termelhetnek. A petéből kikelt lárvák 8 nap múlva kelnek ki, és kedvező körülmények között 30 nap alatt ivarérett egyedekké fejlődnek.
Számuk növekedéséhez legideálisabb a 20-25 °C hőmérséklet és a 70-80%-os relatív páratartalom. A hálószobában található legtöbb poratka, mert az emberi test melege miatt, amelyet az alvás során termelünk, a hőmérséklet eléri vagy meghaladja a 20 °C-ot, és a megfelelő páratartalmat a test légzése és párologtatása biztosítja. Ezért az alváshoz használt helyiségekben található a legtöbb poratka, és ott akár 1 gramm porban több száz vagy akár több tízezer is lehet belőlük.
Nyár végén és ősszel a háziporatkák száma a legmagasabb, mivel ilyenkor a levegő nedvességtartalma a legnagyobb, és még nincs fűtés. Tél és tavasz idején, amikor a külső levegő relatív páratartalma csak 60% körül van, és a lakás fűtött, azoknak a háziporatkáknak a száma, amelyek nem legalább néhány órán át megfelelő körülmények között, például az ágy melegében tartózkodnak, kedvezőtlen, ezért ilyenkor (különösen télen) a legalacsonyabb.

Lakhelye: a padlószőnyeg, a szennyfogó szőnyeg, az ágynemű

A háziporatkák leggyakrabban a kárpitozott bútorokban, ágynemű szövetben, szennyfogó szőnyeg felületen, függönyökben és az ágy alatti területeken tartózkodnak, de nem szabad alábecsülni a különféle gombok, varrások mentén való elrejtőzés lehetőségét sem, ahol különösen védettek és fejlődésük zavartalan. A háziporatkák életük során a porban található emberi hajszálak, ruhaanyagok, állati szőrök, ételmaradékok, cigarettapor, homokszemek, baktériumok, valamint rovarok, pókok és legfontosabban, a penészgombák által megtermelt penészgombák táplálkozásának, fejlődésének és szaporodásának legfontosabb forrásai. A háziporatkák táplálkozásához és szaporodásához szinte elengedhetetlen a bőrről lehámlikó bőr és a fejbőr felhámja, illetve a pikkelyszerű darabkák, amelyek a házipor lényeges alkotórészei.
A házi por minden lakásban jelen van, és a porral való érintkezés elkerülhetetlen. Sokszor úgy tűnik, hogy a lakásban található por a tisztaság hiányával függ össze, pedig még a leggondozottabb lakásban is megtalálható. A levegővel folyamatosan bekerülő por részecskék ott eloszlanak, és néha alig látható porréteget képeznek.

Miért kötelező fellépni a poratka ellen?

Az emberek többsége számára ez nem okoz gondot, alig veszik észre a velünk együtt lévő porról és az abban található, szabad szemmel észre sem vehető sokféle élőlényről, így a házi poratkáról (és az azzal együtt élő penészgombákról). Azonban vannak olyan emberek, akiknél a háziporral való érintkezés vagy annak belélegzése változatos bőr- és légúti tüneteket okoz, amit szenzitivitásnak vagy allergiának nevezünk. A háziporatkák és penészgombák által okozott allergia különösen gyakori gyermekeknél, ahol környezeti tényezők és öröklött hajlamok együttesen játszanak szerepet a kialakulásban.
Az egyre növekvő allergiás megbetegedés általában csak akkor jelentkezik, ha 1 gramm házi porban kb. 10 000 poratka van jelen, és nem fordul elő, ha ez az érték 1000 háziporatkára csökken gramm poronként.
Allergiát jelző tünetek esetén elsősorban helyes orvosi diagnózisra van szükség. Szakorvosok (bőrgyógyász, tüdőgyógyász, allergológus) feladata a házipor és a megbetegedés közötti összefüggés igazolása vagy elvetése.
A poratka számának csökkentése a legfontosabb az egészséges környezet megteremtése érdekében. Habár az irtószeres kezelés rendkívül hatékony, az elpusztult háziporatkák még mindig allergiás tüneteket okozhatnak, ezért fontos, hogy folyamatosan alacsony szinten tartsuk az atkák számát, ami a házipor és az azzal együtt élő poratka eltávolításával biztosítható.

A poratka ellen bevethető atkaölő szer készítmények, és egyéb megoldsáok

Az atkák elpusztítására és a textílfelületekről való eltávolításra speciális atkaölő szer termékek is kaphatóak. Ezeket célszerű csak ott alkalmazni, ahol valóban poratka található. A gyógyszertárakban kapható készítmények hatékonyan alkalmazhatóak a poratka állomány felszámolására.
Az aktaölő szer segedelmével történő kezelés mellett a poratka számának csökkentése érdekében alapvető fontosságú a gondos takarítás, elsősorban az alapos és gyakori porszívózás. Különös figyelmet kell fordítani az ágyak, ágynemű szövetek, bútorok, szennyfogó szőnyeg felületek, függönyök, valamint az ágy alatti területek takarítására
Az alváshoz használt helyiségekből távolítsuk el a szőnyegpadlót, és helyette könnyen mosható felületeket alakítsunk ki. Ezen a területen ne tartsunk állatokat vagy cserepes növényeket sem.
Hetente mossuk ki és vasaljuk át az ágynemű textilt, kerüljük a toll-, pihe- és pehelypaplanok használatát. A szennyfogó szőnyeg is mehet a helyére, vagyis jó messzire a lakástól.  Vonjuk be az ágybetéteket műanyaggal, és inkább habszivacsot használjunk természetes anyagok helyett. A könnyű anyagból készült függönyöket havonta mossuk ki. Tartsuk a ruhaneműket a szekrényben, és kerüljük a plüss játékokat, például a plüss macit.
A poratka számára kedvezőtlen környezetet is teremthetünk a hőmérséklet és a levegő relatív páratartalmának csökkentésével. Rendszeresen szellőztessünk legalább 20 percig, legjobb, ha délben végezzük, amikor a levegő páratartalma alacsonyabb. A nagy páraképződéssel járó házi munkákat (főzés, mosás, ruhaszárítás) szellőztetés mellett végezzük. Fontoljuk meg a kályhaátalakítást is alacsonyabb páratartalmat biztosító központi fűtésre. Az ágyneműt, terítőt, párnákat napoztassuk, mert az atkák a napfény hatására elpusztulnak.
Egyszóval a poratka ellen bevethető atkaölő szer készítmények, az ágynemű, a szennyfogó szőnyeg megfelelő kezelése segíthet az atkátlanításban.