Kézi gyalu vagy gyalugép? Különbségek, előnyök, hátrányok
A tömör fával való munka elképzelhetetlen gyalu nélkül. Az eredményt tekintve a sík felület és az egyenletes vastagság előállítása a cél. Hogy a munka
fa gyalugéppel vagy kézi erővel történik, a végeredmény szempontjából lényegtelen.
A kézi és gépi gyalulás végeredménye különböző
Közelebbről megvizsgálva azonban jelentős különbségre derül fény: A géppel történő gyalulás valójában nagyon nagy munkadarabszélességű marás. Ez pedig következményekkel jár a minőségre nézve! A marást a megszakított vágás jellemzi: a forgó szerszám behatol az anyagba, forgácsot távolít el, majd ismét kifordul. Kézi gyaluláskor azonban a
fa gyalu vágóéle állandóan érintkezik a fával, és a szerszám mozgása egyenes.
Az a tény, hogy a munkadarab a gépben mozog, a kézi gyalulásnál pedig a szerszám mozog, nem játszik fontos szerepet. Sokkal fontosabb az, hogy a gépi „gyalulás” a kialakításából adódóan soha nem tud olyan tökéletes felületet létrehozni, mint a kézi gyalulás. Ez azért van, mert a tengely forgó mozgása a munkadarab előremenő mozgásával (előtolásával) együtt elkerülhetetlenül úgynevezett gyalulási ütéseket eredményez.
Fa gyalugép modelltől függően ezek vagy csak nagyítóval és súrolófénnyel ismerhetők fel, vagy jól láthatók és érezhetők. A gépi gyalulás tehát nem veszi fel a versenyt a kézi gyalulás tökéletességével. Mindig kézi gyaluval kell csiszolni vagy polírozni. (Egyébként léteznek olyan gépek, amelyek a fa mentén történő egyenes gyalulási mozgást imitálják, úgynevezett befejező gépek. Ezek azonban hobbi célokra rendkívül drágák és ezért ritkák is.) A tökéletes felület igényén túl van azonban számos olyan szempont, ami a gyalugép irányába billenti el a mérleg nyelvét.
A gyalugépek előnyei
Egy gyalugép birtokában többé nem függünk az előre gyártott anyagoktól. Lehetőségünk van eltávolodni a kész alapanyagoktól, elkezdhetünk tömör fával dolgozni, megtanulhatjuk, hogyan kell az anyaggal az alapoktól kezdve dolgozni, és többé nem alávetni magunkat a ragasztott rétegelt fatáblák és egyéb gyári faanyagok korlátainak. A 18 milliméteres ragasztott fából készült vaskos fiókok helyett az elegáns fiókok már 12 vagy 10 milliméter vastag anyagból is készülhetnek. A piacon kapható összes fafajta felhasználható, Viszont, amíg paneles anyagokkal és készre gyalult faanyagokkal is boldogulunk, addig nem sok gépre van szükségünk ahhoz, hogy bútorokat és egyéb dolgokat építsünk belőlük. Hiszen egy körfűrésszel,
akkus fúrógéppel és csiszológéppel már elég jól elboldogulunk.
Gyalugépre akkor van igazán szükségünk, ha intenzívebben és hosszú távon szeretnénk famegmunkálással foglalkozni vagy restaurálással, korhű helyreállítással foglalkozunk. Az, hogy nagy vagy kis gépre van-e szüksége, sok tényezőtől függ. Nem utolsósorban a rendelkezésre álló helytől és költségvetéstől. Nem kell feltétlenül 500 kg-os kombinált gépnek lennie. Már a legegyszerűbb gyalugéppel is sokszoros időnyereségre teszünk szert a kézi gyaluláshoz képest. Arról nem is beszélve, milyen szórakoztató, hogy egy fadarabot átnyomunk a gyalugépen, és az a másik végén tökéletesen egyenesen és simán jön ki.
Egy gyalugép megvásárlásával sok esetben nem csak a műhelyt kell bővíteni, hanem a saját tudásunkat is. A fát, mint anyagot sokkal alaposabban meg kell ismernünk, ki kell tanulnunk. „A rétegelt lemez hibája” jellegű kifogások érvényüket vesztik. Valószínűleg lesz pár szépen gyalult tűzifánk, de hamarosan jelentős mennyiségű, új ismeretre is szert teszünk.
A tapasztalt, régivágású asztalosok, a manuális munka, a
kézi gyalu hívei természetesen jogosan mondhatják, hogy a gyalupadot könnyen helyettesíthetjük egy jól élezett kézi gyaluval, izomerővel és kitartással. Ez természetesen igaz. Azonban a kézi gyalulás nagyon sok időt vesz igénybe. Bármilyen jó móka is látni a kezünk alatt a fa átalakulását, ha csak kevés időnk van a hobbinkra vagy profi szinten foglalkozunk famegmunkálással, mérlegelnünk kell, hogy mi a fontos számunkra.
A gyalugépek hátrányai
A nagyobb méretű gyalugépek nagyok, nehezek és drágák. Viszont jelentősen megkönnyítik, meggyorsítják a munkát.