A kétoldalas ragasztószalag szinte bármit megragaszt
2025-01-20

Rólam

Rólam
A kétoldalas ragasztószalag szinte bármit megragaszt

A kétoldalas ragasztószalag szinte bármit megragaszt

A kétoldalas ragasztószalag olyan ragasztószalag, amely mindkét oldalán ragasztóval van bevonva. A ragasztószalagok különböző változatokban kaphatók, ezek a hordozóanyagban (pl. szövet vagy fólia) és a ragasztóanyagban (pl. akrilát, gumi) különböznek.
Egyes ragasztószalagok hőállóak, míg más kétoldalas ragasztószalagok vízállóak: a ragasztás típusától függően a kereskedelem univerzális vagy nagyon speciális ragasztószalagokat kínál.

Kétoldalas ragasztószalag – Mire használhatjuk?

A kétoldalas ragasztószalag használható illesztésre, szerelőszalagként és még sok minden másra. Akár szerelőszalagként kültéri táblák rögzítéséhez, padlóburkolatok lerakásához érzékeny felületeken, fóliák összefűzéséhez vagy univerzális ragasztószalagként kézműves, dekorációs és felújítási munkákhoz: a kétoldalas ragasztószalagok a legkülönbözőbb rögzítésekhez alkalmasak.
A ragasztandó felülettől és a kétoldalas ragasztószalagra ható hatásoktól (nedvesség, hideg, hő) függően különböző ragasztószalagok léteznek. Például szőnyegragasztó szalag, kétoldalas ragasztószalag ablakokhoz, betonhoz, fához egészen a szilikonhoz való kétoldalas ragasztószalagig és még sok másig. 

A kétoldalas ragasztószalagok közötti különbségek

  • A kétoldalú ragasztószalag számos vastagságban és szélességben kapható.  Vannak átlátszó kétoldalas ragasztószalagok, valamint színes (általában fehér vagy sárga-bézs) ragasztószalagok. Vannak bélés nélküli kétoldalas ragasztószalagok - úgynevezett transzferragasztószalagok - és béléssel ellátott ragasztószalagok.
  • A ragasztóanyag hordozóanyagaként különböző anyagokat használnak: papírt, habot, nem szőtt anyagot, fóliát vagy szövetet. A hordozóanyagokat különböző ragasztóanyagokkal vonják be, amelyek viszont befolyásolják a szalag tapadószilárdságát és bizonyos anyagokkal szembeni ellenállását: Az akril, az olvadék- vagy gumiragasztók és ezek keverékei a leggyakoribb ragasztók.
  • A kétoldalas ragasztó egyik hordozó felületét általában védelemmel látják el. A szalag azonnali tapadásának növelése érdekében az első oldalt le lehet nyomni, hogy a felhelyezés során megvédjék (növelve az ún. tapadást). Egyes szalagok kézzel is letéphetők, másokhoz kézi adagoló használható.
  • Egyes ragasztószalagok mindkét oldalon egyformán jól tapadnak, mások az egyik oldalon gyengén, a másikon erősen tapadnak.
  • Ökölszabályként a kétoldalas ragasztószalag kiválasztásakor a ragasztót a ragasztandó aljzat felületi minőségének és a külső hatásoknak megfelelően kell kiválasztani.
  • Maga a hordozó fontos a ragasztás szempontjából: a vékony filmhordozók például pontos illesztést vagy laminálást biztosítanak, míg a szövethordozók különösen jól alkalmazkodnak a durva és egyenetlen felületekhez. A hab- és gyapjúhordozó rétegek szigetelő és rezgéscsillapító hatásúak lehetnek.
  • A ragasztószalagok tipikus tulajdonságairól, mint például a nyírószilárdság, szakítószilárdság, szakadási nyúlás stb. nem adhatók általánosan alkalmazható információk, mivel ezek a hátoldaltól és a ragasztótól, a ragasztandó felülettől és a külső hatásoktól függően nagymértékben változnak.
  • A kétoldalas ragasztószalagok nagyjából a leggyakoribb alapanyag - fólia, papír vagy szövet - és a bevont ragasztóanyag szerint csoportosíthatók. Arról sem lehet általánosító kijelentéseket tenni, hogy melyik ragasztó milyen alapanyagra jellemző: Majdnem minden hordozóanyag szinte bármilyen ragasztóval kapható.

Kétoldalas ragasztószalag - különböző ragasztók

A kétoldalas ragasztószalag típusától függően agresszívebb, erősebb ragasztóval vagy könnyű és közepes szilárdságú ragasztóval van bevonva, amely maradék nélkül eltávolítható. Egyes szalagok nagy kezdeti tapadással rendelkeznek, míg mások inkább erős (végső) tapadási erővel jellemezhetők.

A kétoldalas ragasztószalagok hátlapjának anyaga

A kétoldalas ragasztószalagok alapanyagai a következő főbb kategóriákba sorolhatók
  • műanyag fólia
A fóliák általában poliészterből, PVC-ből, acetátból vagy polipropilénből készülnek. A műanyag hátlappal ellátott kétoldalas ragasztószalagok különösen robusztusak, vízállóak és többnyire ellenállnak az UV sugárzásnak, a vegyi anyagoknak és a lágyítószereknek. A fóliás hordozóval ellátott kétoldalas ragasztószalagokat gyakran kültéri használatra tervezik, és általában magas hőmérsékleti tartományban (hő és hideg) használhatóak.
  • hab
A habhordozóval (PU, PE) ellátott kétoldalas ragasztószalag jól kiegyenlíti az egyenetlenségeket, rezgéscsillapító és szigetelő hatású, és gyakran használható tömítésre. A kétoldalas ragasztószalagokat habhordozóval a legkülönbözőbb területeken használják beltéren és kültéren, például fémek, műanyagok, üveg, kerámia, tükrök és festett felületek esetében. Vigyázat! A PUR nem alkalmas nedves helyiségekben történő ragasztásra.
  • papír
A papír hátlapok (pl. nem szőtt papír) gyakran különösen könnyen letéphetők kézzel, és jó stancolási tulajdonságokkal rendelkeznek. A papír hátlappal ellátott kétoldalas ragasztószalag jól alkalmazható sima felületeken. A kétoldalas papírragasztószalagot a nyomdaiparban és reklámanyagok (displayek, plakátok, táblák, mintalapok) rögzítésére, ragasztásra és laminálásra használják. Alkalmas papír- és filmszalagok rögzítésére.
  • nem szőtt szövet
A nemszövött hordozóanyagokat különösen a rögzítőszalagokhoz használják, és alkalmasak dekoratív alkatrészek, habok, fóliák és szövetek öntapadós kikészítésére, különösen beltérben. A vlies részben áttetsző, ezért különösen diszkrét. Az ipar gyakran használ ilyen kétoldalas ragasztószalagokat a folyamatos formák befejezéséhez, postazsákokhoz vagy fóliazsákokhoz, illetve az autóiparban ragasztáshoz.
  • szövött szövet
A szövethátlapok például műanyagból vagy műselyemszövetből készülnek. A szövet ragasztószalagok általában kézzel szakíthatók. Különösen strapabíróak és jól alkalmazkodnak az egyenetlen felületekhez. A kétoldalas szövet ragasztószalagokat gyakran használják nehezebb szerelési munkákhoz vagy szőnyegek lerakásához; alkalmasak például durva kiállítási padlókon lévő szőnyeglapok lerakására.