Szeretné megtudni, hogyan védheti meg otthonát a betörőktől? Íme, a fa, a műanyag nyílászáró betörésbiztossá tételének leghatékonyabb módszere!
A
fa, a műanyag nyílászáró felületek különösen sebezhető pontok, ezért érdemes megbizonyosodni arról, hogy kellően biztonságosak. Sokféle zárat lehet kapni fa- és műanyag nyílászáró zárásához, beleértve az olyanokat is, melyek a csukáskor automatikusan záródnak.
Hogyan zárjuk a fa, a műanyag nyílászáró felületét?
A fa, a műanyag nyílászáró darabnak megfelelő zár típusa attól függ, hogy az ablakok merre nyílnak. A tolóablakokat rendszerint tolóablakzárral biztosítják, a szárnyas ablakokat – melyek az ajtókhoz hasonlóan nyílnak – a felső kerethez erősített kilincsek fordításával és rögzítő merevítőkkel zárják. A záraknak elég erőseknek kell lenniük, hogy ellenálljanak az erőszakos behatolásnak, és úgy kell őket elhelyezni, hogy optimális biztonságot nyújtsanak. Egy kisebb A fa, a műanyag nyílászáró esetében például egy zárat szereljünk fel, lehetőleg a találkozó ablak-szegélyek vagy a függőleges ablakkeret közepének közelében; nagyobb ablakoknál viszont két, egymástól nagyobb távolságra elhelyezkedő zárra van szükség.
A kivehető kulccsal működtetett zárak a legbiztonságosabbak. Egyes kulcsok kinyitnak minden azonos formájú zárat – ennek egyik előnye, hogy kevesebb kulcsra van szükség az ablakainkhoz – bár a betörők számos szabvány kulcsot visznek magukkal. Más fa, műanyag nyílászáró zárak esetében különböző kulcsvariációk vannak. A fakeretes ablakoknak nagyon szilárdnak kell lenniük, hogy befogadják a bevesett zárakat, ezért gyakran inkább felületi szerelt zárakat használnak. Ezek tökéletesen megfelelnek, és mivel láthatók, elrettentő hatásúak is. Ha a rögzítőcsavarok nincsenek elrejtve, amikor a zár a helyén van, felszerelés után fúrjuk ki a csavarok fejét, így nem lehet őket kicsavarni. Műanyag nyílászáró esetében nem kell ennyire szigorúnak lennünk.
Tolóablak zár felszerelés keresztcsavarral
Az egyszerű, de hatékony keresztcsavar egy olyan csavarból áll, amely beilleszkedik mind a két csatlakozó keresztlécbe, így a két tolóablak stabilan zárható. A csavarokat egy speciális kulcs működteti, és a csavarok alig láthatók, amikor az ablak be van zárva. Mikor a fa, a műanyag nyílászáró ablak zárva van, és a csapozár be van akasztva, szereljünk fel egy keresztcsavart, a belső csatlakozó keresztlécet a külsővel együtt átfúrva: tekerjük körbe szalaggal a fúrófejet, hogy megmérjük a lyuk mélységét. Csúsztassuk el a tolóablakot, és fúrjuk be a két csavar befogadó szelvényt a megfelelő lyukakba. Ezután zárjuk vissza az ablakot, és használjuk a kulcsot a menetes csavar beillesztéséhez, míg egy szintben nem lesz az ablakkerettel. Szükség esetén fűrészeljük a csavart méretre.
Kilincses ablakzárak
Az ablakkeret nyíló szárnyára erősített ablakkilincs, a kilincs alatt a kerethez csavarozott kihúzható zárnyelvvel zárható. Azonban győződjünk meg arról, hogy a kilincs nem elhasznált vagy nem laza, mert akkor a zár nem lesz hatékony. A standard ablakkilincseket ki lehet cserélni zárható kilincsekkel, melyek kis szellőzőnyílást hagyva is biztosítják az ablakot.
Tolóablak-ütköző felszerelése
Mikor a csavar kulccsal vissza van húzva, a fa, a műanyag nyílászáró mindkét oldalára ablakütközőt szerelnek, ami lehetővé teszi az ablak kisebb kinyitása melletti szellőzést. Miközben elrettenti a betörőket, az ablakütköző megakadályozza a kisgyerekeket abban, hogy jobban kinyissák az ablakot. Egy ütköző felszereléséhez fúrjunk lyukat a felső ablakszárnyba a csavar számára, majd csavarozzuk az oldallapot föléje (fém ablakokon besüllyeszthetjük az oldallapot). Csavarozzuk a védőlemezt az alsó szárnyas ablak felső szélére.
Szárnyas ablakzár felszerelése
Tolózárat könnyen fel lehet szerelni a fa ablakkeretre: a zárnyelvet egy egyszerű kallantyú elfordításával be lehet zárni, de csak egy kivehető kulccsal lehet kinyitni. A nyíló ablakrészre csavart zárnál jelöljük be a keretet, és vágjunk ki egy kis lyukat a rögzítő ablakkeretben a zárnyelv számára. Ezután csavarozzuk fel a fedőlemezt.