Építkezők, felújítók, figyelem, fegyelem! Mutatjuk, mikor éri meg bojler mellett dönteni, illetve miért lehet szükség rozsdaátalakító termékre a fürdőszoba fűtési rendszerének karbantartásakor
2024-09-16
Építkezők, felújítók, figyelem, fegyelem! Mutatjuk, mikor éri meg bojler mellett dönteni, illetve miért lehet szükség rozsdaátalakító termékre a fürdőszoba fűtési rendszerének karbantartásakor

Építkezők, felújítók, figyelem, fegyelem! Mutatjuk, mikor éri meg bojler mellett dönteni, illetve miért lehet szükség rozsdaátalakító termékre a fürdőszoba fűtési rendszerének karbantartásakor

Ha eljön az idő, gondoskodni kell a fürdőszoba melegítéséről. Vagyis a melegvíz biztosításban jeleskedő bojler telepítésének lehetőségéről biztosan felmerül. Ugyanakkor a fűtési rendszer kiépítése nem az utolsó szög beverésekor ér véget. A karbantartási igény folyamatos, ennek során pedig a rozsdásodással is számolni kell. Márpedig a rozsdásodás elleni harcban a rozsdaátalakító lesz a leghűségesebb társunk. Nézzük tehát, mit kell tudni a bojler és a rozsdaátalakító tekintetében.

A bojler

Ha egyszerre több csaptelepen szeretnénk meleg vizet használni, célszerű tárolórendszerű vízmelegítőt, vagyis bojler megoldást felszereltetni. Ebben az esetben több lehetőség közül választhatunk. Ha legalább két kéményünk van, vagy egy olyan kémény, amelynek keresztmetszete elegendően nagy, akkor a központi fűtés kazánja mellé egy kéménybe köthető, 100-400 liter űrtartalmú bojler készüléket is telepíthetünk. Ennek a megoldásnak az az előnye, hogy a központi fűtéstől függetlenül állíthatjuk elő a meleg vizet, így a kazánt csak a fűtési szezonban kell üzemeltetni.
A másik megoldás az, hogy olyan kompakt kazánt választunk, amely egy indirekt fűtésű bojler megoldással van egybeépítve. Ennél a megoldásnál a fűtési rendszer kazánja melegíti fel a használati melegvíz-tartály vizét is. Ennek a helyigénye kisebb, mint az előző, két készülékes változaté, és általában olcsóbb is, bár az ár jelentősen függ a készülék típusától.
Ha tárolórendszerű bojler megoldást létesítünk, lehetőségünk lesz a meleg víz cirkuláltatására is. Ez a megoldás akkor előnyös, ha nagyobb távolságra (általában 6 méternél messzebbre) szeretnénk a vizet eljuttatni. Ilyenkor egy cirkulációs szivattyú és egy cirkulációs vezeték kiépítésével biztosítható, hogy a melegvíz-csap megnyitása után szinte azonnal megfelelő hőmérsékletű meleg víz folyjon a csapból. Ez mind kényelmi, mind víztakarékossági szempontból rendkívül előnyös.

Korrózió és a rozsdaátalakító szerepe

Szakszerűen tervezett, kivitelezett és üzemeltetett központi fűtőberendezések esetében korróziós károsodással nagyon hosszú időn keresztül nem kell számolni. Az acéllemez és az alumínium fűtőtestek élettartama meghaladja a 20-25 évet. Szakszerűen üzemeltetett acéllemez radiátorok akár 30-35 évig is meghibásodás nélkül működnek, míg az alumínium fűtőtestek esetében a várható élettartam még hosszabb is lehet. Ebben az esetben nyilván nagyon boldogok vagyunk, hisz nem lesz gondunk, és rozsdaátalakító sem fog kelleni.
Helytelen rendszerkialakítás vagy üzemeltetés esetén azonban viszonylag rövid időn belül is előfordulhat korróziós károsodás. Mivel a korróziós hibák okaival kapcsolatban sok tévhit terjedt el, fontosnak tartjuk a tudnivalók rövid összefoglalását.
A legfontosabb szabály, hogy a fűtési rendszer vizében minél kevesebb oldott oxigén legyen. A korszerű rendszerek zárt tágulási tartállyal készülnek. Amennyiben a csővezetékek anyaga megfelelő, a csatlakozások tömörek, a feltöltés után oxigén nem juthat a rendszerbe. Ilyenkor a fűtővíz oldott oxigén tartalma egy viszonylag rövid idő alatt fém-oxid formájában lekötődik, és oxigénben szegény víz alakul ki.
Ha azonban olyan csővezetékeket alkalmazunk, amelyek az oxigéndiffúzióval szemben nem ellenállóak (például a műanyag csövek egy része), akkor folyamatosan oxigén jut a vízbe, még akkor is, ha a rendszerben túlnyomás van és a csövek a padlóban bebetonozva futnak. Ilyen esetben különösen az alumínium anyagú fűtőtestek korrodálnak nagyon rövid idő alatt. Műanyag csövek alkalmazása esetén mindig meg kell győződni arról, hogy a csővezeték oxigéndiffúzióval szemben ellenálló-e. Az oxigéndiffúzióval szembeni ellenállást a cső felületén található felirat jelzi. Német nyelvű feliratozás esetén "Sauerstoffdicht", angol nyelvű feliratozás esetén pedig "OXYGEN TIGHT" jelzés látható.
Oxigéndiffúzió szempontjából ellenálló minden fémcső és az olyan többrétegű csövek, amelyekben egy alumíniumréteg van. Műanyag csövek esetén külső védőréteg biztosítja az oxigéndiffúzióval szembeni ellenálló képességet.
Zárt fűtési rendszerben az alumínium fűtőtestek rézcsővel is szerelhetők, ilyenkor csak arra kell figyelni, hogy a rézcső egy sárgaréz szerelvény közbeiktatásával csatlakozzon a fűtőtesthez. Radiátorral kombinált padlófűtésekben, ha a fűtőcső anyaga az oxigéndiffúziónak nem ellenálló, akkor a radiátoros fűtést egy, a korróziónak ellenálló anyagú (réz vagy saválló acél) hőcserélővel le kell választani a padlófűtésről. Ha a korrózió már megtörtént, a rozsdaátalakító azonban sokat segíthet. A rozsdaátalakító segítségével ugyanis mentesíthetjük a szerelvényeket a rozsdától.
A fenti szabályok betartása esetén a fűtőtestek korróziós károsodása elkerülhető. És mint említettük, ha mégis megeseik a baj, a rozsdaátalakító segítségével is mentesíthetünk.