Titkos tippek a burkoló szerszámok, fugakaparó, a csempevágó helyes használatához és a burkolás menete
2024-09-18
Titkos tippek a burkoló szerszámok, fugakaparó, a csempevágó helyes használatához és a burkolás menete

Titkos tippek a burkoló szerszámok, fugakaparó, a csempevágó helyes használatához és a burkolás menete

Ha az ember maga csempéz, jó, ha tisztában van a folyamattal, illetve a burkoló szerszámok, kiegészítő anyagok, a csempevágó, a fúgakaparó helyes használatával.

A burkolás folyamata – első menet, előkerülnek a burkoló szerszámok

A burkolás folyamata során fontos a lapok előzetes kiválasztása, figyelembe véve méretüket, színüket és esetleges hibáikat. A kiválasztott lapokat olyan területekre célszerű felhasználni, ahol kisebb problémák elfogadhatók vagy nem feltűnőek.
Általában ajánlott először a falburkolást elvégezni, még a padlóburkolás előtt. Ebben az esetben a falburkolat kezdősorát először le kell rakni, helyettük helyezve a padlóra. Fontos meghatározni a későbbi padló szintjét. Ebben értelemszerűen a különböző burkoló szerszámok jelentenek segítségt.
Ha talprészt kell kialakítani a falburkolat alá, azt természetesen először kell elkészíteni, mivel nehéz és szakszerűtlen a falburkolat alá bedolgozni.
A ragasztandó felületnek mindig száraznak, zsír-, por- és laza részektől mentesnek kell lennie!
Legfontosabb, hogy a burkolandó felület sima és egyenletes legyen. Ha eredetileg nem az, akkor használhatunk padoltapaszat, amelyet közvetlenül a nyers betonaljzatra vagy a megtisztított régi lapburkolatra felületkiegyenlítőként használhatunk. Száradás után tetszőleges anyaggal burkolható.
Az összefolyókat és a vezetékeket megfelelően kell védeni az aljzat előkészítése előtt.
A burkolás mindig az ideiglenes szintjelző lapok elhelyezésével kezdődik.

A második menet – előkerül a csempevágó, a fugakaparó

A ragasztóhabarcsot fogazott lehúzó, akár fúgakaparó segítségével a bejárattal szembeni oldalon terítjük el (mindig itt kezdjük), hogy ne terheljük túl hamar a burkolatot.
A belső térben használt ragasztóhabarcsok ideálisak nem fagyáló, vízfelvételű (porózus) lapokhoz. Ha fürdőszobában olyan burkolatot szeretnénk elhelyezni, amelynek vízfelvétele igen alacsony - 3% alatti -, akkor csak fagyálló ragasztóhabarcsot használjunk.
A ragasztóágyazat tökéletes, ha a burkolatot és a ragasztóhabarcsot teljes felületen megerősítjük, hogy javítsuk a tapadást.
Az aljzat és a burkolólap közötti kötéshez legalább 2 mm vastagságú ragasztóréteg szükséges.
A ragasztás csak 10 °C feletti hőmérsékleten végezhető el.
A ragasztóhabarcs felhordása során nem áll rendelkezésünkre túl sok idő a burkolat igazítására vagy javítására, mert viszonylag gyorsan megköt.
Padlófűtés esetén a padlóburkolat és a falburkolat találkozásánál legalább 1 cm-es rugalmas anyaggal kitöltött hézagot kell hagyni, dilatálni. Nagyon nagy méretű fürdőszobák esetén 25-30 m²-enként dilatálni kell.
A lapokat gyakran vágni kell, amit csempevágó géppel, vagy kézi csempevágó segítségével elvégezni.
Ha nincs csempevágó eszközünk, akkor a lapot derékszög mentén vésőkalapáccsal karcoljuk meg. Csempéről van szó, egy határozott mozdulattal válasszuk szét a lapot, a padloburkoló lap esetében az oldalait a vágás vonalában elővágjuk, majd kis kalapáccsal ütögetve törik el.
Nagyobb lyukakat finom, hegyes csempekéssel lehet kifaragni a falicsempéből, míg kisebb lyukakat fal- és padlólapon gépi- vagy kézifúróval.
A melegvizes csővezetékek körül 2-3 mm-es hézagot hagyjunk a csempe és a fém között, figyelembe véve a lehetséges kitágulást.

A harmadik menet

A burkolat felhelyezése után várjuk meg, amíg a ragasztó megfelelően megszilárdul (agyaghabarcs esetén 3-5 nap, belső ragasztók esetén 2-3 nap, hagyományos és rugalmas ragasztók esetén 24 óra), mielőtt nekilátnánk a fugázásnak.
Régebben a fehér cement volt a legelterjedtebb anyag, de ma már nagyon sok jó minőségű és sokféle fugázóhabarcs közül lehet választani. Tisztítsuk meg a fugázandó burkolólapon a kitölteni kívánt részeket akár a fugakaparó, akár más burkoló szerszámok segítségével.
Csak tiszta, por- és szennyeződésmentes, egyenletes mélységű fugáknál várhatunk jó eredményt. A fugázásnál figyelembe kell venni azt is, hogy milyen porozitású burkolóanyagot használtunk a burkoláskor, különösen a maz nélküli lapok esetében. Érdemes előzetesen kipróbálni, hogy a fugázóanyag nem-e szennyezi maradandóan a lapot. Ennek ismeretében válasszuk ki a burkolólaphoz megfelelő fugázót.
A padlófűtésnél mind a ragasztóhabarcsnak, mind a fugázóhabarcsnak rugalmasnak kell lennie. A fugázó felhordása gumilappal történik. A felületet a fugázás után nedves szivaccsal töröljük át.
Fontos, hogy mindig figyeljünk a fugázóhabarcs csomagolásán feltüntetett ajánlott fugahezag szélességére, és soha ne lépjük túl ezt az értéket.