Olcsó csempe, falicsempe létezik? Szeretné tudni, mikor tekinthetők barátinak a csempe, a csempe ragasztó árak? Vajon a burkoló munkát elvégezhetné akár Ön is? Most minden kiderül!
A burkoló munka -1-ik szakasza azzal veszi kezdetét, hogy kiválasztjuk a falicsempe típusunkat. Nyilván úgy, hogy törekszünk olcsó csempe beszerzésesre, az csempe árak konszolidálására. Persze, ha szeretnénk a munkát minél jobb áron megúszni, elképzelhető hogy a ragasztó beszerzését is mi végezzük el. Nézzük tehát, mi az amit még a baráti csempe árak mellett beszerezett olcsó csempe lapnak is tudnia kell. Illetve lássuk, hogy néz ki, a burkoló munka első szakasza!Az olcsó csempe, falicsempe lapok jellemzői és minőségi követelményei
A baráti csempe árak mellett beszerezett olcsó csempe, falicsempe a következő követelmények szempontjából vizsgálandók.- Vízfelvevés: A porozitás mértékét jelzi, ami határozza meg a fagytűrőséget. Egy fürdőszobai olcsó csempe, falicsempe esetén ebből a követelményből semmi szín alatt ne engedjünk.
- Méret és külső forma: Az azonos tételű lapoknál eltérés lehet a méretben, a felületi és színbeli árnyalatokban.
- Mechanikai jellemzők: Ellenállás a terhelésekkel szemben: hajlító- és törőszilárdság. Minél kisebb a vízfelvevés, annál nagyobb a hajlítószilárdság. A törőszilárdság a vízfelvevés mellett a lap vastagságának is függvénye; minél vastagabb, annál nagyobb a szakítószilárdság.
- Felületi mechanikai tulajdonságok: Kopásállóság (a lapok kopásra való hajlama maz nélküli burkolólapoknál, illetve a külső forma megváltozására való hajlam mazas lapoknál). Például, a mazas burkolólapok csomagolásán PEI betűvel van jelölve, és utána következik a kopásállóság mértéke jelöléssel 3, 4, 5; minél magasabb a szám, annál nagyobb a lap ellenálló képessége.
- Kémiai jellemzők: Ellenállás a lúgosodással, háztartási szerekkel, savakkal és lúgokkal szemben.
- Terhelés- és nedvességállóság: Ellenállás az ingadozó hőmérséklettel, a fagyással és a hajszálrepedések kialakulásával szemben.
A megfelelő falicsempe burkolat kiválasztása
- Esztétikai szempontból a falicsempe burkolatnak illeszkednie kell a fürdőszobában domináló színekhez és formákhoz.
- Személyes ízlésünket és részben a divatot is figyelembe kell venni a választásnál.
- A vegyszerekkel szembeni ellenálló képesség nagyon fontos szempont (például a kozmetikumok, amiket a fürdőszobában használunk, foltosodást okozhatnak, és nem utolsósorban az alapos takarításhoz használt vegyszereknek is ellenállniuk kell).
- Olcsó csempe árak. Az olcsó csempe árak néhány ezer forintba fájnak.
A burkoló munka mínusz egyedik szakasza – a tervezés
A kivitelezés előtt mindig gondos tervet kell készíteni!Szép falicsempe burkolat csak akkor készíthető, ha már az első lap elhelyezésékor tudjuk, hova kerül az utolsó. Pontos lapkiosztási tervet kell készíteni, figyelembe véve a bejáratot, a kiöblítőt, a hajlatot, a szegély-csatlakozást. Tudnunk kell, hogy zárt vagy nyitott fugát szeretnénk, illetve a fugák irányát és vonalát. A nyitott hézagú burkolatok esztétikai és anyagtakarékossági előnyein túlmenően szilárdsági és tartóssági, valamint javíthatósági előnyökkel rendelkeznek a zárt hézagú burkolattal szemben. A fuga lehet folyamatos vagy eltolódó, a lapok lerakása lehet párhuzamos vagy átlós. Meg kell határozni a lapok lerakásának technikáját. Agyaghabarcsba vagy ragasztó anyagba ágyazzuk a lapokat.
A ragasztó habarcs több szempontból előnyösebb:
- A ragasztó habarcs válogatott és bevizsgált anyagokból készül.
- A ragasztó habarcs által csökkenthető a szerkezeti vastagság.
- Kevesebb az anyagszükséglet.
- Különböző vegyszerekkel szemben ellenállóbb a burkolat.
- Házi kivitelezés esetén nem igényel olyan nagy szakmai jártasságot. Meghatározhatjuk az esetleges dilatációs illesztő elemek helyét és méretét.
A burkoló munka nulladik szakasza – az előkészítés
A burkoló munka megkezdése előtt nem csak a burkolandó szerkezetnek, hanem az esetleges asztalos- és lakatosmunkáknak is készen kell lenniük. El kell helyezni az épületgépészeti munkákhoz szükséges csöveket, csőtartó bilincseket, radiátortartó maszkokat és a szerelvények felerősítéséhez szükséges faelemeket. A beépített kádaknak legyenek befalazva. Fa elemek és fa csomagok elhelyezésénél csak cementhabarcsot szabad használni, mert a gipsz alkalmazása esetén a gipsz megszívja magát vízzel, megduzzad és leválik a környező falburkolatról. A falba süllyesztett csövek és fa elemek a vakolatlan falnál egy síkban, a csövek a falburkolat végső síkjában álljanak. A fürdőkád és a zuhanytálca befalazását különös gonddal ellenőrizzük.Szigeteletlen fürdőszobákban ennek elhanyagolása esetén a kádperemnél lefolyó víz a kád alatt összegyűlik, és a lefolyók mellett a födémeket eláztatva vagy a falakon felszívódva kárt okozhat. Beállításuknál az a szabály, hogy a burkolólapokra kerülő víz sohase juthasson a kád mögé, illetve a víz mindig a kád belsejébe jusson. A kádat ennek megfelelően úgy kell a környező fal szerkezetéhez illeszteni, hogy a burkolat a kádperem domború részének a közepére, vagy attól 3-5 mm-rel a domborulat a kád belső felére kerüljön, amennyiben ez nem megoldható, akkor a kád és a fal közé eső padkara lejtesben (4-5%) elhelyezett lefedést alkalmazunk. Amennyiben a kád vagy a zuhanytálca utólagosan kerül elhelyezésre, az utólagos beépítés speciális tömítőszalaggal történhet. A burkolandó felületen a burkolás előtt szerelvények nem lehetnek. A víz- és fűtésszerelés csőhálózati nyomáspróbáját a burkolás előtt el kell végezni, nehogy csőhiba esetén utólagos burkolatbontásra kerüljön sor.