Titkos Invázió a Lakásban: hangyák és darazsak veszélyeztetik az otthon nyugalmát. Szerencsére a darázscsapda, a hangyacsapda elveszi a hívatlan látogatók kedvét
2024-08-29
Titkos Invázió a Lakásban: hangyák és darazsak veszélyeztetik az otthon nyugalmát. Szerencsére a darázscsapda, a hangyacsapda elveszi a hívatlan látogatók kedvét

Titkos Invázió a Lakásban: hangyák és darazsak veszélyeztetik az otthon nyugalmát. Szerencsére a darázscsapda, a hangyacsapda elveszi a hívatlan látogatók kedvét

A darázscsapda, a hangyacsapda jó megoldás a darázs, a hangya ellen, azonban mit tudunk nevezett jószágokról? Az alábbiakból minden kiderül.

Hangya! Mielőtt a hangyacsapda elveszi az életed, mutatkozz be!

A hangyák kis termetű, társas életmódú rovarok, amelyek kisebb-nagyobb családokban, úgynevezett bolyokban élnek. A hangyák körében munkamegosztás figyelhető meg: a petéket a megtermékenyítés után a szárnyukat levetett anyák, vagyis a "királynők" termelik, míg a hímek feladata kizárólag az anya megtermékenyítése. A boly védelméről a katonák gondoskodnak, az ivadékok és az anya táplálása pedig a dolgozó hangyák kötelessége. A hangyák társadalmi rétegeibe, vagy kasztjaiba való tartozásuk a lárvakorban kapott táplálék eredményeként alakul ki.
A lárvák bebábozódáskor finom burokkal, úgynevezett kokonnal veszik körül magukat, amelyeket "hangyatöjásnak" nevezünk. A hangyák rejtett életmódot folytatnak, és a helyiségekben leginkább a dolgozó hangyákat találhatjuk meg.
A lakásokban általában a házi hangya fordul elő, de az utóbbi években a fáraóhangyával fertőzött lakások sem ritkák.

Házi hangya

A házi hangya főleg kertes házakban fordul elő, és lakásunkat elsősorban tavaszi és őszi időszakban keresik fel élelemszerzés céljából. A nőstény 7-9 mm hosszú, a dolgozó 3-4 mm hosszú, vörösbarna színű rovar. Elsősorban a szabadban, a ház melletti földben fészkel, de bolyát korhadt fában, földbe helyezett farönkök alatt és falrepedésekben is kialakíthatja. A bolyban egy anya és több ezer dolgozó található.
A házi hangya mindenevő; szabadban főleg a levéltetvek nedvével táplálkozik, de a lakásban bármilyen élelmiszerrel táplálkozhat. A száraz, meleg helyeket kedveli, aktívan terjed, és a lakásba bevándorolhat, de oda élelmiszerekkel vagy cserepes növénnyel is behurcolhatjuk.
Gyakorlatilag ártalmatlanok, de kellemetlenséget okoznak az élelmiszerek megmászásával. Irtásukra porozószerek (pl. CSÖTIRT EXTRA, DOMOTOX EXTRA, DRIONE-B, PIRETRIN EXTRA), rovarirtó permetek (pl. BIO-KILL, BOGATIR, INSECTICIDE 2000, INSEKTENKILLER) vagy felületkezelő aeroszol palackok (pl. BLANTEX, CHEMOTOX PUFF, PIF-PAF-B, UNICRON EXTRA) használhatók. Az irtószerek szagával szemben igen érzékenyek, ezért azok használata nem mindig vezet megfelelő eredményre. A hangyacsapda viszont jó lehet.

Fáraóhangya

A fáraóhangya melegebb éghajlatról származik, és különösen a központi vagy távfűtéses, egyenletesen meleg épületekben fordul elő. Kedvező körülmények között hihetetlen mértékben elszaporodhat. A nőstény, a királynő 3,5-5 mm hosszú, a dolgozók igen aprók, nagyságuk 2-2,5 mm, vörösessárga színűek. Az anya élete során kb. 300 petét rak le, és fejlődése 25 °C hőmérsékleten és 80%-os relatív nedvességtartalom mellett optimális, így fejlődési ideje kb. 40 nap.
A fáraóhangya-kolónia kialakítása egyedi tulajdonság, mivel egy bolyban sok, néha több száz királynő is lehet együtt. Az épületekbe kizárólag passzív úton jut be, és az egyes szintek között a csővezetékek mellett terjed tovább.
Irtására kizárólag a mérgezett csalétek (COMBAT fáraóhangya-irtó szer) alkalmas, amelytől a bolyban élő királynők elpusztulnak, ami fokozatosan a boly megszűnéséhez vezet. A készítményt fogyasztó dolgozók és az azzal táplált lárvák is elhullanak. Az esetek többségében az ártalom néhány nap alatt felszámolható, néha azonban ez csak 4-8 hét után érhető el. Ha a kezelt lakás környezetében hangyafertőzés tapasztalható és ezeken a helyeken nem történt kezelés, ismételt bevándorlásukkal számolhatunk és ilyenkor a kezelést meg kell ismételni. A hangyacsapda is jó megoldás lehet, ha úgy van.
Bármilyen egyéb rovarirtó szer alkalmazásától tartózkodjunk, mert a fáraóhangya az idegen anyagra igen érzékeny, a csalétket elkerüli és ezzel az eredményességet veszélyeztetjük. Megelőzése gyakorlatilag lehetetlen.

Darázs, helyedre! Itt a darázscsapda

Elsősorban kertes házak környékén, kora nyártól késő őszig találkozhatunk a nagy termetű, fekete-sárga rajzolatú szárnyas darazsakkal. Fullánkjaik a méhekhez hasonlóak, amelyeket főleg veszély esetén használnak. A fullánk kampócskái azonban sokkal finomabbak, ezért a darázs nemcsak más rovarok testéből, hanem az ember bőréből is sérülés nélkül vissza tudja rántani, így többször tud szúrni.
A darazsak egyéves családokban élnek, azonban ezek nem érik el a hangyák és a méhek államainak nagyságát és még kevésbé azok magas fokú szervezettségét. A darazsaknál is bizonyos kasztok alakulnak ki, itt is beszélhetünk királynőkről, hímekről és dolgozókról. Csak a megtermékenyített nőstények telelnek át. A fészek, ahol az államot kialakítják, fajok szerint különböző alakú és elhelyezésű, rendszerint növényi anyagokból, elsősorban farostból készül.
Közvetlen környezetünkben leggyakrabban a kecskedarázs fordul elő. Bolyokban él, amelyekben egy anya (királynő) és több ezer darázs tartózkodik. Kizárólag a megtermékenyített anya telel át, a többi darázs ősszel elpusztul. Az anya házak, borospincék, istállók eresze alatt, fa-, tégla- vagy kőrakások között, padláson, esetleg madárodúkban tölti a telet. Tavasszal, általában áprilisban az áttelelt anya 4-6 héten keresztül fészket egyedül építi és lárvái táplálásáról is maga gondoskodik. Fészkét a padláson, a föld alatt vagy a növényzeten (bokrokon) alakítja ki. Elsősorban ragadozó életmódot folytat, rovarokkal táplálkozik, de húst és gyümölcsöt is szívesen fogyaszt.
A darazsak csípéseikkel, fullánkjukon keresztül a szervezetbe juttatott méreganyagukkal az embert komoly ártalomnak teszik ki. A szemen vagy a nyakon ért darázscsípés különösen veszélyes lehet. Testük kórokozókkal erősen szennyezett, ezáltal az élelmiszereket fertőzhetik, de közvetlen károkat is előidézhetnek azokban.
Irtásukra a légterkezelő aeroszol palack (pl. CHEMOTOX, CHEMOTOX SUPER, FLOTOX, KILPAT, PIF-PAF-B) alkalmas, de használatukkor legyünk óvatosak, mivel a darazsakat támadásra késztethetik. Megelőzésük legegyszerűbb lehetősége tavasszal az anya megfogása és elpusztítása. Erre a célra olyan darázscsapda megoldások (edények) alkalmasak, amelyekből a darázs nem tud kimenekülni. Mivel a darazsak igen jól repülnek és nagy területet bejárnak, a darázscsapda módszer annál hatékonyabb, minél több darázscsapda darabot helyezünk ki. A csapdába cukros, lekváros, ecetes víz vagy sör tehető.