Amit minden építkezőnek, felújítónak tudnia kell - avagy az elektromos radiátor, az elektromos törölközőszárító radiátor az elektromos hősugárzó bemutatkozása
2024-09-10
Amit minden építkezőnek, felújítónak tudnia kell - avagy az elektromos radiátor, az elektromos törölközőszárító radiátor az elektromos hősugárzó bemutatkozása

Amit minden építkezőnek, felújítónak tudnia kell - avagy az elektromos radiátor, az elektromos törölközőszárító radiátor az elektromos hősugárzó bemutatkozása

A lakás használhatóságát és az ott élő emberek komfortérzetét jelentősen befolyásolja az alkalmazott fűtés módja. Már az építkezés kezdetén érdemes eldönteni, hogy milyen fűtési megoldást kívánunk alkalmazni otthonunkban.
Napjainkban a leghatékonyabban kihasználható tüzelőanyag a földgáz. Az ország legtöbb településén kiépítették a gázvezeték-hálózatot, amelyhez egyszerűen csatlakozhatunk a lakóépülettel. Ha nincs vezetékes gáz a környéken, akkor is megoldható a fűtés. Mégpedig egyebek mellett elektromos radiátor, az elektromos törölközőszárító radiátor, az elektromos hősugárzó és társai segítségével.

Az elektromos padlófűtés és falfűtés, az elektromos radiátor, elektromos hősugárzó szerepe

Mind a padlófűtés, mind a falfűtés alacsony hőmérsékletű sugárzó fűtési rendszer. Ezekben a rendszerekben, de főleg a falfűtésben, az elektromos radiátor, az elektromos hősugárzó a főszereplő.
Előnyeik:
  • A legtöbb ember kellemesnek érzi az ilyen típusú sugárzó fűtéssel ellátott helyiségekben való tartózkodást.
  • Nincsenek látható csövek és fűtőtestek.
  • Alacsonyabb helyiség-hőmérséklet mellett is azonos hőérzetet biztosít, mint a radiátoros fűtés.
Hátrányaik:
  • Padló- és falfűtés esetén a sugárzó felületeket nem szabad bútorral eltakarni, mert ez jelentősen csökkenti a hőleadást. Magyarán az elektromos radiátor, az elektromos hősugárzó elhelyezése a bútorzattól távolabb történik.
  • Szabályozástechnikailag kedvezőtlenek, mivel nagy tömegű fal- és padlófelületet melegítenek fel, így a szabályozás időtartama hosszabb lehet. (A változások csak több óra múlva érezhetők.)
  • A kedvezőtlen szabályozás miatt az alacsonyabb helyiség-hőmérsékletből adódó energiamegtakarítás elvész.
  • A padlófűtés rendszere célzottan csak hidegburkolatos helyiségekben alkalmazható.
  • Kis alapterületű helyiségekben a padlófűtéssel általában nem pótolható teljes mértékben a hőveszteség.
  • Hibás tervezés, kivitelezés vagy csőmeghibásodás esetén a rendszer javítása csak nagy költséggel lehetséges.
  • Túl magas padlóhőmérséklet egészségügyi károsodásokat okozhat.

Az elektromos radiátor alapú fűtés

Ma már az építtetők számára széles választék áll rendelkezésre a fűtőtestek terén, így mindenki megtalálhatja az igényeinek legmegfelelőbb típust.
Előnyei:
  • A korszerű elektromos radiátor alapú fűtésben a víz mennyisége kicsi, a rendszer gyorsan és megbízhatóan szabályozható.
  • Ha az elektromos radiátor fűtőtesteket a nyílászárók és hideg falfelületek közelében helyezik el, a fűtött térben kellemes hőérzet alakul ki, mert a radiátor azonnal felmelegíti a hideg levegőt.
  • Korszerű, hajlékony csöves csőhálózat kiépítése esetén a csövek a padlóban vagy falhoronyban elvakolva vezethetők, így a csövek nem látszanak a lakásban.
Hátrányok:
  • Az elektromos radiátor fűtőtestek megjelennek a lakásban, ami helyigénnyel és bútorozási korlátokkal jár.
A fentiek alapján egyértelműen nem jelenthető ki, hogy bármelyik fűtési megoldás abszolút tökéletes lenne. Mindig a helyi adottságokat és igényeket figyelembe véve érdemes dönteni.

Elektromos radiátor vagy elektromos hősugárzó – melyiket szeressem?

A legkedvezőbb megoldás a radiátoros és az elektromos hősugárzó alapú fűtés kombinációja lehet. Hidegburkolatos helyiségekben, nagyobb terekben előnyös lehet padlófűtést alkalmazni (például fürdőszobában, előszobában, hidegburkolatos étkezőben, nappaliban, konyhában). Elektromos hősugárzó falfűtést csak akkor javasolunk, ha semmiképpen nem szeretnénk fűtőtestet elhelyezni a helyiségben, és a padlófűtés nem biztosítja a teljes hőigényt. (Falfűtés alkalmazását azért érdemes kerülni, mert csökkenti a falfelületek hasznosítási lehetőségét, vagy például egy későbbi szög beverése a csövek sérülését okozhatja.) Mivel az elektromos hősugárzó fűtés rosszul szabályozható, érdemes padlófűtéssel ellátott helyiségekben termosztatikus radiátorszelepekkel felszerelt fűtőtesteket is elhelyezni. Ilyenkor a hőveszteség nagyobb részét a sugárzó fűtés biztosítja, a radiátoros fűtés pedig gyors szabályozhatósága miatt alkalmas a hirtelen bekövetkező hőmérséklet-változások korrigálására. Gyakorlatban sugárzó fűtéssel célszerű pótolni a hőveszteség 60-70%-át, a fennmaradó részt pedig fűtőtestekkel.

Az elektromos törölközőszárító radiátor

Természetesen a fürdőszobákban is használhatjuk a hagyományos fűtőtesteket. Az utóbbi években azonban egyre elterjedtebbek az úgynevezett elektromos törölközőszárító radiátor megoldások.
Az elektromos törölközőszárító radiátor fűtőtestek többségéhez rendelhető elektromos árammal működő fűtőpatron is. Ennek segítségével a központi fűtés nélküli időszakokban is temperálhatjuk a fürdőszobát, valamint melegíthetjük és száríthatjuk a törölközőket.
Az elektromos törölközőszárító fűtőtestek sokféle kialakításban készülnek, így a funkcionális és esztétikai igények többségében kielégíthetők. A fűtőtestek kiválasztásánál az esztétikai elvárások mellett fontos a használhatóságot is figyelembe venni. Érdemes azokat a fűtőtesteket előnyben részesíteni, amelyeknél a törölközők elhelyezésére a fűtőtest síkjából kiemelt, fűtött tartók vannak. Így a törölközők könnyebben száradnak és kevésbé takarják le a hőleadásra szolgáló felületeket.