A vakolóhabarcs szerepe a betonbizos tégla fal létrehozásában + extra kötési tippek
2024-09-12

Rólam

Rólam
A vakolóhabarcs szerepe a betonbizos tégla fal létrehozásában + extra kötési tippek

A vakolóhabarcs szerepe a betonbizos tégla fal létrehozásában + extra kötési tippek

A falak építésekor gyakran használunk téglákat, betonblokkokat vagy köveket, amelyeket falazóhabarcs segítségével kötünk össze. A fal tartóssága bizonyos mértékben függ az építéshez használt falazóhabarcs minőségétől. Megfelelően összekeverve a falazóhabarcs erős és rugalmas lesz, de ha az adalékanyagok aránya nem megfelelő, a habarcs gyenge és hajlamos a repedezésre. Ha túl sok vizet adunk a keverékhez, a fal súlya kinyomja a habarcsot a hézagokból. Ha a habarcs túl száraz, nem lesz megfelelő a kötés.
A kőművesek szakzsargont használva írják le mesterségüket és az általuk használt anyagokat. Az alábbiakban felsoroljuk a gyakrabban használt kifejezéseket, a többit pedig az előfordulásuknak megfelelően írjuk le.

Falazóhabarcs alapanyagok

Az univerzális falazóhabarcs cementből, oltott mészből és homokból áll, amelyeket vízzel kevernek masszává. A cement keményítő anyag, amely összetartja a többi alapanyagot. A mész lassítja a száradási folyamatot, és megakadályozza, hogy a habarcs túl gyorsan megkössön. A homok adalékanyagként működik, befolyásolja a habarcs rugalmasságát és csökkenti a zsugorodást. Az univerzális habarcs számára a finom falazóhomok ideális, de ha halvány színű habarcsot akarunk, folyami homokot használhatunk.

Falazóhabarcs adalékanyagok

Ha hideg időjárási viszonyok mellett falazunk, helyettesítsük a meszet megfelelő fagyálló adalékkal. Az ilyen malterban légbuborékok vannak, amelyek lehetővé teszik a víz kitágulását fagyos körülmények között, így a vakolat nem fog megrepedni. Az előre kevert habarcs megfelelő arányban tartalmazza az alapanyagokat, így csak vizet kell hozzáadni. Ez drágább, de megfelelően használható.

Falazóhabarcs keverés lépései

Helyszín előkészítése: Keressünk egy lapos helyet, nedvesítsük be enyhén a felületet.
Keverés: Készítsünk egy kupacot a homokból, adjuk hozzá a többi alapanyagot, majd keverjük össze.
Víz hozzáadása: Keverjük össze a száraz alapanyagokat alaposan, majd fokozatosan adjunk hozzá tiszta vizet.
Állag ellenőrzése: A falazó habarcs állaga legyen olyan, hogy könnyen lecsúszik a lapátról, de elég kemény, hogy megtartsa a formáját. Ha túl száraz, nem fog megfelelően kötni.

Falazóhabarcs keverési arányok

Univerzális habarcs mérsékelt időjárási viszonyokhoz:
  • 1 rész cement
  • 1 rész mész
  • 6 rész homok
Kemény habarcs kemény időjárási viszonyokhoz:
  • 1 rész cement
  • 1,5 rész mész
  • 4 rész homok
Az alapanyagokat a helyszínen uralkodó feltételeknek megfelelően keverjük össze, és figyeljünk arra, hogy a falazóhabarcs megfelelően nedves legyen. Csak annyi keveréket készítsünk, amennyit az adott idő alatt fel tudunk használni, mert a megkeményedett habarcs nem használható fel újra.

A falazóhabarcs nyírófeszültéség-ellenállásának javítása

A falazóhabarcs nyomás alatt erős, de a téglafal oldalsó nyomásra viszonylag gyenge. Ha a téglákat úgy rakjuk egymásra, hogy a függőleges hézagok egy vonalban legyenek, a fal könnyen elgyengülhet és megsérülhet. Ezért a téglafalak függőleges hézagait lépcsőzetesen kell kötni, hogy a terhelés egyenletesen oszoljon el a fal teljes hosszán. Javasolt száraz falazással próbálkozni néhány téglát összeillesztve, mielőtt a tényleges építéshez kezdenénk.

Futókötés

A futókötés a legegyszerűbb kötési forma. Egysoros falakhoz használják, beleértve a modern épületeknél alkalmazott kétrétegű üreges falakat is. Fél téglákat használnak a falak végeinek egyenes befejezéséhez. A sarkokat a téglák rövidebb és hosszabb oldalainak váltakozásával alakítják ki.

Flamand kötés

A flamand kötést 21,5 cm vastag teherhordó falak építésénél alkalmazzák. Minden sort váltakozva kötő- és futótéglákkal raknak le. A sor végén lépcsőzetes kötést alkalmaznak, és a sarkoknál hosszában hasított fél téglát helyeznek el a kötőtégla előtt.

Dekoratív kötések

A látványos, angol és flamand kötéseket erős falak építésére tervezték, ahol a dekoratív elemek másodlagosak. Más, főleg vizuális hatásuk miatt alkalmazott kötéseket alacsony, nem teherhordó falakhoz használnak, amelyeket hagyományos kötésű alappal kell megerősíteni.

Kazalkötés

Hármas csoportokban rakott téglák hatását keltik. Erősítsük meg a folyamatos függőleges kötéseket falkötő vasakkal.

Angolkötés

A futótéglakötés sorokat egymás mellé fektetve építenek egy 21,5 cm vastag falat, de ez gyenge függőleges kötést eredményezhet. Az angolkötés váltakozó kötőtéglasorokat alkalmazva megerősíti a falat. A fal végén lépcsőzetes kötéseket készítenek, és az utolsó kötőtégla hosszában hasított fél téglát helyeznek be a derékszögű sarkokhoz.
Ha tehát a fenitek szellemében járunk el, a vakolóhabarcs erejére bizton számíthatunk.