A fürdőszobai tükör kiválasztása
2024-08-08

Rólam

Rólam
A fürdőszobai tükör kiválasztása

A fürdőszobai tükör kiválasztása

 
Egyetlen fürdőszobából sem hiányozhat a tükör, függetlenül attól, hogy milyen méretű. A legkisebbnek és a szobányinak egyaránt nélkülözhetetlen eleme. A tükör méretének helyes megválasztása igen fontos, mert ez az előfeltétele annak, hogy lássuk – jól lássuk – magunkat benne. Ökölszabályként elmondható, hogy a tükörnek legalább fele akkorának kell lennie, mint amekkorát tükrözni szeretne. Tehát ha például derékig szeretnénk látni magunkat akkor legalább fele olyan magasnak kell lennie, mint amekkorák mi vagyunk fejtől köldökig.
 
Ez azonban korántsem az egyetlen kritérium, amelyet be kell tartanunk. Hiszen vannak más tényezők is, amelyek meghatározzák, hogy mekkora a tükör ideális mérete. A kis fürdőszobákban például gyakori probléma, hogy jó lenne nagyméretű állótükör, hogy vizuálisan növelje a teret, de sajnos nincs elég hely. Alábbi cikkünk segít meghatározni a fürdőszobai tükör megfelelő méretét.
 

A magasság a döntő

A falon lévő tükörnek mindenki számára elérhetőnek kell(ene) lennie, akik használják a fürdőszobát. De mi legyen akkor, ha az apuka 180 cm, a legkisebb gyerek pedig 100 cm? Egy mosdó feletti fürdőszobai tükör ez esetben nyilván a gyerekek számára nem lesz elérhető. Megoldhatjuk a helyzetet egy extra tükör, például falra ragasztható tükör bevetésével vagy egész alakos állótükör alkalmazásával.
Átlagosan az alacsonyabb, 1 m és 1,30 m körüli peremmagasságok bizonyulnak megfelelőnek. A mosdószekrény még mindig elfér alatta. Az, hogy mennyire kell felfelé nyúlnia, a lakók magasságától függ. Átlagosan 80 cm körüli magasság is elegendő.

A falon rendelkezésre álló hely

Innentől kezdve már kevésbé a "melyik tükör illik hozzám?", mint inkább a "melyik tükör fog beférni a fürdőszobámba?" a kérdés. Mennyi hely van a tukor bal és jobb oldalán? Fent és lent nem kérdés, mivel alatta általában van egy mosdószekrény és a mennyezetig amúgy is van elég hely.
Fontos megjegyezni, hogy minden irányban legalább 3 cm helyet hagyjunk a szomszédos objektumig. A teljesen a peremig vitt szekrények belátszanak, zavaróan hatnak a tükörképben.  

Egy kis fürdőszoba megnagyobbítása

Ahogy az elején említettük, egy kis dilemmával szembesülhetünk, ha egy kis fürdőszobában szeretnénk tükröt elhelyezni. Egyrészt nem sok hely áll rendelkezésre, másrészt viszont egy nagy tükör vizuálisan tágítaná a helyiséget, különösen, ha a helyiség hosszú oldalára helyezzük. Egy fürdőszoba tükör világítással további fényt hozhatunk egy kisméretű helyiségbe.

A szabványos méretek olykor korlátoznak

Még ha nagy is a választék, néha a tökéletes tükör kiválasztása a szabványméretek miatt nem sikerül. Ilyenkor előfordulhat, hogy kompromisszumot kell kötni a magasságban, mert a szélességben nincs elég hely, és fordítva. Néha egy ferde tető vagy valami más akadályozza az utat.
Ha ez a helyzet, akkor vagy addig keresük, amíg találunk készen egy megfelelő méretűt vagy méretre szabott tükröt is készíttethetünk.

Előre mérjük le a helyet

A tükör megvásárlása előtt mindig pontos méréseket kell végeznünk. Lehetőség szerint próbáljunk figyelembe venni mindenkit, aki a tükröt használni fogja.
Extra tipp: Maszkolószalaggal jelöljük ki a helyet a falon, ahová a tükröt akasztani fogjuk. Így képet kaphatunk arról, hogyan fog kinézni, és hogy megfelelő lesz-e a magassága.

Ideális elhelyezés: középen a mosdókagyló fölött

Nem kérdés: a fürdőszobatükör ideális helye középen, a mosdókagyló(k) fölött van. Elég nagynak kell lennie, különösen dupla mosdó esetében.


Az extra széles modell alternatívájaként választhatunk két kevésbé széleset is, és a kettő közé egy praktikus polcot szerelhetünk.

A tükörnek azonban mindig legalább akkorának kell lennie, hogy a mosdókagyló, illetve szükség esetén az alsó szekrény szélességét lefedje. Ez a gyakorlatban mindig is beválik, és esztétikai szempontból is előnyös.
 
Végső soron az esztétika és az Ön igényei döntik el, hogy mekkora legyen a tükör. A legegyszerűbben úgy tudunk erre a kérdésre válaszolni, ha feltesszük a kérdést: Mit akarok látni a tükörben? Elég, hogy lássam az arcomat és esetleg a vállamat? Vagy derékig, esetleg egész alakban látni szeretném magam?