Fűtésszámla megtakarítás egyszerűen időzítő időkapcsoló, konvektor termosztát, zónaszabályozó szelep segítségével
2024-10-10

Rólam

Rólam
Fűtésszámla megtakarítás egyszerűen időzítő időkapcsoló, konvektor termosztát, zónaszabályozó szelep segítségével

Fűtésszámla megtakarítás egyszerűen időzítő időkapcsoló, konvektor termosztát, zónaszabályozó szelep segítségével    

A vizes központi fűtéshez kapható automata szabályozórendszerek és -eszközök — megfelelő használat esetén — megtakarítást biztosítanak az üzemeltetési költségekben. Az automatikus szabályozóberendezéseket három alapvető típusra lehet osztani: hőfokszabályozók (konvektor termosztát eszközök), automata ki-be kapcsolók (programozók és időzítő, időkapcsoló eszközök), valamint fűtési körkörös szabályozók (zónaszelepek). Mindezt még ki kell egészíteni azzal, hogy ezek csak a gáz- vagy olajfűtésű kazánoknál igazán hatékonyak, mivel azokat szükség szerint be és ki lehet kapcsolni. A szilárd tüzelésű kazánokhoz kapcsolva — melyeknél a reakcióidő hosszú — az automata szabályozórendszerek kevésbé hatékonyak.

Zónaszabályzó szelepek

Kevés helyiség van a házban, amelyeket nem kell állandóan fűteni, mert csak meghatározott napszakban használjuk. A legtöbb háztartásban ilyen például a hálószoba. A veszteségek elkerülésének egyik módja, ha körzetekre vagy „zónákra" osztjuk a központifűtés-rendszert (rendszerint emeletekre és földszintekre), és csak akkor fűtjük az egész házat, amikor szükség van rá. Szabályozni lehet a fűtést időkapcsoló vagy programozó berendezéshez kötött motorikus szelepekkel. Másik megoldásként, a zónaszelepeket egyedi termosztátokhoz kötve, az egyes zónáknál külön hőmérsékletszabályozást lehet biztosítani.
Minden kazánban van termosztát a túlfűtés megakadályozására. Az olajtüzelésű vagy gázkazánoknak olyan a termosztátja, mely a berendezés be- és kikapcsolását végzi, ha a hőmérséklet a beállított értéket eléri. Egyes modellek modulációs égőkkel vannak ellátva, melyek a fűtési igényeknek megfelelően szabályozzák a lángmagasságot. A szilárd üzemanyagú kazánoknál a termosztár kinyit és bezár egy fojtószelepet, hogy több vagy kevesebb levegőt bocsásson a égőtérbe, így az igényeknek megfelelően fokozza vagy csökkenti az égés mértékét.

A konvektor termosztát

A konvektor termosztát gyakran az egyetlen központifűtés-szabályozási forma. Ezt abba a helyiségbe helyezik, ahol a hőmérséklet elég stabil, és feltételezik, hogy a hőmérséklet emelkedése vagy csökkenése hasonló változásokat okoz az egész házban. A konvektor termosztát a kazánt vagy szivattyút ki-be kapcsoló szerkezettel szabályozza a hőmérsékletet; ez utóbbival akkor, ha a kazán folyamatosan működik a melegvíz-ellátás érdekében
A konvektor termosztát fő hátránya, hogy nem reagál a többi szobában bekövetkező helyi hőmérséklet-változásokra, amit például az ablakon besütő nap vagy egy külön felszerelt fűtőtest okoz. Korszerűbb megoldást biztosít a termosztátos szelep, amelyet egy manuálisan működtetett szelep helyére lehet szerelni a radiátoron. Egy hőfokérzékelő nyitja és zárja a szelepet, a hőteljesítményt változtatva, hogy az egyes szobákban igényelt hőmérsékletet biztosítsa. Nem kell termosztátos radiátorszelepeket felszerelni minden helyiségben. Használhatunk egyet arra, hogy csökkentsük a hőmérsékletet, például a konyhában vagy egy kisebb fürdőszobában, miközben a szobatermosztát szabályozza a hőmérsékletet a ház többi részében. A legkorszerűbb termosztátos szabályozó a kazánvezérlő vagy „optimalizáló". Ez az eszköz adatokat gyűjt az épületen belül és kívül levő szenzoroktól, hogy optimális üzemelési időszakra állítsa a központi fűtési rendszert, így a kazán nem kapcsol be és ki szükségtelenül rövid időszakokra.

Az időzítő időkapcsoló

Az időzítő időkapcsoló eszközök és programozók jelentősen csökkenthetik a fűtésszámlát, ha nem fűtünk, amikor távol vagyunk vagy alszunk. Az időzítő időkapcsoló eszközt úgy lehet beállítani, hogy a rendszer felkelés előtt bekapcsoljon és felmelegítse a házat, majd kikapcsoljon, mielőtt munkába indulunk. Ezen kívül, hazatérés előtt röviddel újra bekapcsol, és lefekvés előtt kikapcsol. Az egyszerűbb időzítő időkapcsoló eszközök két "be" és két "ki" kapcsolásra lettek tervezve, ami naponta ismétlődik. Egy kézi időzítő, időkapcsoló lehetővé teszi az alkalmazkodást. Például a hétvégére, eltávokra való változtatásokra való beállítást. A bonyolultabb, programozott ként ismert eszközök nagyobb számú be- és kikapcsolási programot kínálnak, még a hét különböző napjaira is. Emellett lehetőség van a házi melegvíz-ellátás szabályozására is.