Garázsajtó, kültéri ajtó, kültéri világítás, oldalsó kiskapu, lefolyó – a betörők praktikái között mind szerepet játszanak. Vajon az Ön otthona is veszélyben van?
Garázsajtó, kültéri ajtó, kültéri világítás, oldalsó kiskapu, sőt lefolyó – olyan elemeke, melyek a betörések kivédésében így vagy úgy, de szerepet játszanak. Nézzük, mit kell tudni a témábam!
Hogyan jut be a betörő a házba?
Sokan naivan azt hiszik, hogy nem törnek be hozzájuk, mert nincs értékes tárgyuk. A statisztikák viszont azt mutatják, hogy a legtöbb betörő megelégszik néhány értékes tárggyal, mint például elektronikai eszközök, ékszerek vagy készpénz. Egy átlagos betörő néhány perc alatt bejut a házba, gyakran nappal. Bár lehetetlen teljesen megakadályozni egy elszánt betörőt, jelentősen megnehezíthetjük a behatolást egy tapasztalatlan betörő számára.
Ajánlott biztonsági intézkedések
- Ajtózárak és reteszek: Szereljünk fel erős bevéső zárakat és reteszeket.
- Biztonsági világítás: Telepítsünk kültéri világítás eszközöket a kültéri ajtó környékén
- Ablakzárak: Használjunk erős zárakat és reteszeket az ablakokon.
- Rácsok és redőnyök: Az üvegfelületeket védhetjük fémrácsokkal vagy biztonsági redőnyökkel.
Tanácsadás és további információk
Segítségért mindenekelőtt a következő ágensekhez forduljunk.
Rendőrség
A helyi rendőrkapitányságok bűnmegelőzési tisztjei tanácsot adhatnak, hogyan javíthatjuk ingatlanunk biztonságát. Érdemes időpontot egyeztetni egy beszélgetésre lakásbiztonsági kérdésekről.
Tűzoltóság
A tűzoltóparancsnokság tanácsot adhat különböző biztonsági intézkedések megtételére és a beszerezhető tűzvédelmi berendezésekről.
Biztosítótársaságok
Ellenőrizzük biztosítótársaságunknál, hogy lakásunk és ingóságaink megfelelően biztosítva vannak-e tűz és lopás ellen. A legtöbb lakásbiztosítási kötvény évente automatikusan igazodik az inflációhoz. Bizonyos óvintézkedések, például riasztórendszer kiépítése, csökkentheti a biztosítási díjat.
Egyszerű biztonsági ellenintézkedések
Csökkentsük a betörés kockázatát néhány egyszerű, de hatékony biztonsági szokással. A betörők gyakran az alkalmat keresik, így ha minden ajtót és ablakot zárva tartunk, akár rövid távollét esetén is, elbizonytalaníthatjuk őket. Különösen figyeljünk arra, hogy zárjuk be az ajtókat és ablakokat, mielőtt este leülünk televíziót nézni.
Távollét alatti óvintézkedések
Ha éjszakára vagy hosszabb időre elhagyjuk a házat, húzzuk be a függönyöket és hagyjunk égve egy lámpát. Még jobb, ha időkapcsolókat használunk, hogy a világítás időnként fel- és lekapcsolódjon, így azt a benyomást keltve, mintha otthon lennénk. Ne nyissunk ajtót idegeneknek, hacsak nem várunk látogatót, és kérjük meg őket, hogy igazolják magukat. Hivatalos látogatók, mint például gáz- vagy villanyóra leolvasók, kötelesek igazolni magukat, így tartsuk bekapcsolva a biztonsági láncot, amíg meg nem győződünk személyazonosságukról.
Védelmi pontok listája
- Bejárati ajtó, kültéri ajtó: Szereljünk fel erős bevéső zárat és reteszeket a kültéri ajtó aljára és tetejére is. Használjunk kukucskálót vagy biztonsági kamerát a látogatók azonosítására.
- Kültéri világítás: A bejárati ajtó, a kültéri ajtó körül elhelyezett kültéri világítás segít azonosítani az érkezőket és elriasztani a betolakodókat.
- Hátsó és oldalsó kiskapu: A hátsó és oldalsó kiskapu elemek gyakran sebezhetőbbek. Szereljünk fel biztonsági világítást és reteszeket a kiskapu környékére.
- Franciaablakok: Ezeket erősítéssel és reteszekkel biztosítsuk, hogy ne lehessen könnyen betörni.
- Földszinti ablakok: Ezek mindig sebezhetőek. Szereljünk fel zárakat és reteszeket.
- Emeleti ablakok: Kulccsal működő zárakat használjunk, és ellenőrizzük, hogy a lefolyócsövekről ne lehessen könnyen elérni őket.
- Padláscsapóajtó: Szereljünk reteszt a tetőtérbe vezető csapóajtóra.
- Tetőablak: A tetőablakokat biztonsági reteszekkel lássuk el.
- Oldalkapu: Zárjuk be az oldalsó kikapu elemet, és szereljünk fel rácsot, hogy ne lehessen átmászni rajta.
- Garázsajtó. A garázsajtó mindig legyen zárva. A garázsajtó felületén használjunk erős lakatokat vagy zárakat.
- Lefolyó: A lefolyó csöveket biztosítsuk biztonsági rögzítőkkel, hogy ne lehessen felmászni rajtuk.
- Üveg: Használjunk laminált üveget vagy polikarbonátot, illetve rácsokat a nagyobb biztonság érdekében.
- Betörésriasztó: Hasznos elrettentő eszköz, de önmagában nem elegendő.
Megelőző intézkedések
- Fényképezzük le értéktárgyainkat, és tároljuk a képeket biztonságos helyen.
- Távolítsuk el a leveleket és újságokat, amikor távol vagyunk.
- Kérjük meg a szomszédokat, hogy figyeljenek a házunkra, amíg nem vagyunk otthon.
- Ezek az egyszerű, de hatékony lépések segíthetnek megvédeni otthonunkat és értékeinket a betörőktől.