A legjobb fürdőkádak: az akril kád, az aszimmetrikus kád, a szabadon álló kád, a hidromasszázs kád és többi típus bemutatkozása
2024-09-03
A legjobb fürdőkádak: az akril kád, az aszimmetrikus kád, a szabadon álló kád, a hidromasszázs kád és többi típus bemutatkozása

A legjobb fürdőkádak: az akril kád, az aszimmetrikus kád, a szabadon álló kád, a hidromasszázs kád és többi típus bemutatkozása

A fürdőkádak számos változatban rendelkezésre állnak. Létezik akril kád, aszimmetrikus kád, szabadon álló kád és még sok más típus is. Nézzük meg, mit kell tudni a tárgyban!

A fürdőkádak története

A fürdőkádak története az emberiség kezdetektől fogva kíséri az otthonok kényelmét és higiéniáját. A régi időkben még faragott farönköt választottak, melyet alaposan megmunkáltak, hogy kényelmes és használható legyen. A víz melegítése a nap segítségével történt, időnként cserélgetve
Később, amikor felfedezték a szőlő természetes tulajdonságait, megjelentek a boroshordók. A gazdagabb gazdák nagyobb hordókat készítettek, amelyek tökéletesen alkalmasak voltak a fürdőzésre. A rómaiak például komoly fürdőkultúrával rendelkeztek: otthonaikban meleg vizet és gőzt keringettek, kisebb vagy nagyobb medencéiket pedig nem csak fürdésre használták.
A középkor emberei és idősebb generációk még emlékeznek az öntöttvas lábas fürdőkádakra, amelyek ha egyszer a helyükre kerültek, egy életen át ott is maradt, mivel több mint 100 kg súlyúak voltak. Később, amikor megunhatták a kádak mögötti terület takarítási nehézségeit, sokszor téglafallal kerítették körbe őket, csempével burkolva. Ekkor azonban az elrejtett (és gyakran elduguló) lefolyó okozott problémát.
Az 50-es években megjelentek a szögletes vagy téglalap alakú fürdőkádak, amelyek már akkor modernnek számító, könnyű és anyagtakarékos acéllemezből készültek. Az oldalfalakat szintén zománcozott lemezből bonthatóvá tették a leleményes tervezők.
A vegyipar fejlődésével megjelentek a műanyag fürdőkádak is, amelyek még könnyebbek és erősebbek voltak: jellemzően poliészter műgyantával alapanyagot erősítettek üvegszállal. A kopásálló felületüket speciális szaniter (egészségügyi) gélréteggel látták el, amely ellenállt a durva tisztítószereknek, így nyugodtan használhatták őket szennyesruhák áztatására és mosására.
A mindig divatos márványburkolatot sajátos öntött műgyantából, kvarclisztből vagy kvarchomok hozzáadásával utánozták.
A lemezsajtolás forradalmian új anyagokkal, speciális szaniter akrillemezekből történik, miközben az öntöttvas kádak gyártása gyakorlatilag megszűnt.
A mai kor hazai építkezője, fürdőszoba-felújítója rendkívül gazdag szín- és formavilágból választhat.

A fontosabb fürdőkád típusok

Az alábbi típusok között válogathatunk.

Öntöttvas fürdőkádak

Nehezek, felületük egyenetlen, zománcozott lemezük nagyon kemény, de rideg. Már kisebb éles tárgyak beledobása gyakorlatilag javíthatatlan lepattogzást okozhat. Néhány cég - főleg hagyománytiszteletből, ill. az antik rekonstrukciójának céljából - mégis ragaszkodik ehhez a technológiához.

Acéllemez fürdőkádak

Könnyebbek, felületükön égetett zománcozást kapnak. Jobb minőségű változatban, főleg a hagyományos 140-170 cm-es méretekben, téglalap alakban, közepes színválasztékkal kaphatók. Hőtartásuk a legrosszabb, de ezt keményhab ággyal ellensúlyozhatjuk.

Műmárvány fürdőkádak

Az öntött mű márvány fürdőkádak robosztusak, viszonylag könnyen javíthatók, bár formai és színválasztékuk korlátozott.

üvegszálerősítésű műanyag fürdőkádak

Könnyűek és rendkívül erősek. Poliészter kádak, speciális gélbevonattal, gazdag formában és színválasztékban kaphatók. Javításuk könnyű, akár a helyszínen is megtehető. Az élettartamuk, használhatóságuk és megjelenésük a legközelebb áll a hazai pénztárcához.

Akril kád

A sajtolt akril lemez vagyis akril kád termékek fényes felületűek, de gyártótól és technológiától függően gyakran hajlamosak a hullásra. A forma- és színválasztékuk közepesnek mondható. Vásárlás előtt győződjön meg a garancia időtartamáról és feltételeiről, valamint a kopóréteg vastagságáról, homogenitásáról, a hordozófelület erősségéről, és a kád javíthatóságáról!
Az önnek legmegfelelőbb akril furdokad kiválasztásához fontos figyelembe venni a használati szokásokat, a meglévő fürdőszoba térbeli kialakítását, valamint a rendelkezésre álló anyagi lehetőségeket.

Hidromasszázs kád

A hidromasszázs kád lényege a víz és levegő keverékéből származó masszázs, amely gyógyító hatású lehet. Ezekben a kádakban különböző fúvókák biztosítják a masszázst, és egyéb speciális funkciókkal is rendelkezhetnek.

További típusok, az aszimmetrikus kád, a szabadon álló kád, és további szempontok

A hagyományos fürdőkádak általában kompromisszumokkal járnak, mivel ami megfelel egy kisebb térnek, az lehet, hogy kevésbé kényelmes egy nagyobb testalkatú személynek. Azonban például zuhanyozásra is használhatók, és segítheti egy elhúzható kihajtható zuhanykabin.
A méretválaszték általában 140 cm hossztól 170 cm-ig terjed, a szélesség pedig 63 cm-től 75 cm-ig változhat, míg a mélységük általában 35 cm-től 41 cm-ig terjed. Ezeknek a kádaknak a beépítése könnyű, és tisztításuk egyszerű. Akár akril kád, aszimmetrikus kád, szabadon álló kád, hidromasszázs kád mellett döntünk.
A formatervezett fürdőkádak a legkülönlegesebb és legszínesibb választékkal rendelkeznek, mint például bab, váza, ovális, stadion, piskóta, szív stb. Ezekhez különböző kiegészítők is társulhatnak, mint például kapaszkodó, lábtartó, fejtartó, lépcsős kivitel, ejtőzést szolgáló üveg- vagy pohártartó stb. Méreteik, beépítési módjuk és tisztíthatóságuk változó lehet.
 
Az aszimmetrikus kád termékek, a faltól falig vagy aszimmetrikus formatervezett fürdőkádak általában a hagyományos méretekben kaphatók, de az előlapi kialakításban rejlik az eltérés, ami az esztétikum és a praktikum terén megkülönbözteti őket. Ezek az előlapok funkcionálisak lehetnek egy kisebb vagy szűkebb fürdőszobában is, és az unalmas síkfalakat kiegyensúlyozhatják.
A sarokkádak az utóbbi 10-15 év divatját képviselik, sikereik a jó helykihasználásban, többfunkciós jellegükben, meghatározó megjelenésükben és kényelmükben rejlik. Fontos azonban megjegyezni, hogy csak a fürdőszoba alapterületét és a benne tervezett egyéb berendezéseket figyelembe véve érdemes megvásárolni őket. A legtöbb sarokkádhoz külön elülső lap kapható, ami jó konstrukció esetén könnyen eltávolítható, így a kád alatti berendezések tisztítása egyszerűen megoldható. Ugyanakkor minél nagyobbak, annál nehezebb lehet a tisztításuk. Nemkülönben jó megoldás a szabadon álló kád. A szabadon álló kád bárhova elhelyezhető, így nagy mozgásteret biztosít.