Miért életveszélyes a kullancs, miért nélkülözhetetlen a kullancsriasztó, a kézi permetező, és hogy jön a képbe a madárriasztó?
2024-09-10

Rólam

Rólam
Miért életveszélyes a kullancs, miért nélkülözhetetlen a kullancsriasztó, a kézi permetező, és hogy jön a képbe a madárriasztó?

Miért életveszélyes a kullancs, miért nélkülözhetetlen a kullancsriasztó, a kézi permetező, és hogy jön a képbe a madárriasztó?

A kullancs nem éppen az ember legjobb barátja, de a kullancsriasztó nagy segítségünkre lehet az elhárításában. A kézi permetező által kiszórt rovarírtó szintén. Ugyanakkor a közvetett védekezés, vagyis a kullancsokat hordozó madarak madárriasztó általi távoltartása is megfontolandó lehetőség.

Egy kullancs élete

A kullancsok elsősorban hétvégi házak kertjeiben vagy erdős területeken fordulnak gyakran elő, de kirándulások során is könnyen felszedhetjük őket.
A leggyakoribb a lapos, tojásdad alakú, vérrel telített állapotban babmaggá megduzzadó, sárgásbarna színű közönséges kullancs, melynek lábain karmai és tapadókorongjai is találhatók.
A nőstények élete során, mely akár 2-9 évig is tarthat, több ezer petét raknak le, melyekből a lárvák a hőmérséklettől függően 2-8 hónap múlva kelnek ki. A petéből kikelt lárvák valamilyen növényen várják, hogy kisebb emlősökre megkapaszkodva vért szívjanak, ami kb. egy hétig tart. Természetesen olyan emlősökre, emberekre, akik bőre nem lett kullancsriasztó által kezelve. Az ember vérét szívja, és fákra, bokrokra legfeljebb 1,5 méter magasságban kapaszkodva várja a táplálkozási alkalmat. A vert adó gazdára hang- és szaginger hatására ejti magát.
A kullancsriasztó által nem kezelt emberre tapadó kullancs csak néhány óra múlva kezd vért szívni, és csak verszívás után, 3-8 nap múlva esik le a bőrről.

Miért életbevágó a kullancselhárítás, a kullancsriasztó?

Az emberre tapadó kullancsokat leggyakrabban nyirkos időben, kerti munka vagy kirándulás közben szedjük fel. Mint potyautas kerül be a kerekbe. Mégpedig kutya, macska, madarak, emlősök putyautasaként. (Ennélfogva, egy madárriasztó, vagy nyestriasztó segítségével nemcsak a madarakat, a nyestet, hanem a kullancsokat is távoltarthatjuk).
A kullancsok fertőzésben játszanak szerepet, amelyek két betegséget okozhatnak. Az egyik a kullancs-encefalitisz, amikor a kullancs az emberre veszélyes agyvelőgyulladás vírusát viszi át. A fertőzés jelentős része tünetmentesen, kisebb része pedig influenzára emlékeztető betegséggel, lázzal, fejfájással, rossz közérzettel zajlik le. Leginkább azok a felnőttek vannak kitéve a fertőzésnek, akik munkájukból adódóan gyakran találkozhatnak kullancsokkal.
Megelőzésre javasolt a lakóhelyek és a sertéstelepek rendszeres takarítása, valamint a szemétszálak és a mosolygós szőlő átvizsgálása. A tisztaság ugyanis, a kullancslárvák fejlődésének megakadályozásával, segíthet az ártalmuk kivédésében. A kullancsriasztó szintén szóba jöhet, mint alternatíva.
A másik a Lyme-betegség, amelyet a kullancsra kerülő, ott elszaporodó baktérium (Borrelia) idéz elő. A betegség nevét onnan kapta, hogy az USA-ban egy Lyme nevű városban írták le először. A megbetegedés a csípés helyén apró csomócska formájában kezdődik, majd a bőrön vörös folt keletkezik. Ezt követően a szív, az idegrendszer és az ízületek megbetegedésére utaló tünetek jelentkeznek. Súlyos esetekben agyhártya-, agyvelőgyulladás és végtagbénulás alakul ki. A betegség gyógyítható és viszonylag jóindulatúnak minősíthető.
A diagnózis felállítása mindkét megbetegedésnél speciális laboratóriumi vizsgálatot igényel.

Írtani, megelőzni, madárriasztó, kézi permetező, kullancsriasztó által

A kullancs csípése általában teljesen fájdalmatlan, így észrevétlen marad, mivel a szúrcsatornába fecskendezett nyálának érzéstelenítő hatása van. A fertőzött kullancs nyálmirigyéből a megbetegedést előidéző kórokozó csak a beszúrást követő 4-6 óra múlva, a felesleges vér visszaöklendezésekor kerül az emberbe.
Irtásukra a kézi permetező általi permetezés alkalmas, amellyel a jól körülhatárolt kertekből biztonságosan kiirthatók. Mivel a kullancsok a legtöbb rovarirtó szerrel szemben igen érzékenyek, ezért azokban a kiskertekben, ahol a zöldságágyásokat, a gyümölcsbokrokat, a fákat és a szőlőt kártevők ellen rendszeresen permetezik, ott aligha marad kullancs életben. Leginkább az erdők mentén levő zártkertekben és az újonnan parcellázott kiskertekben szükséges kézi permetező általi kullancsírtásra felkészülni. Szeptember közepén érdemes még egy újabb permetezést beiktatni, mert ezzel a következő évi elszaporodásuknak vet­h­etünk gátat. A kézi permetező általi kullancsírtás azonban csak átmeneti eredményt ad, ugyanis azok a különféle állatokkal ismételten behurcolásra kerülhetnek. Ezért, ha nagyon paranoiások vagyunk, a hordozó álltaok, a madarak, a nyestek távoltartásában jeleskedő madárriasztó, nyestriasztó megoldások is jól jöhetnek.
Megelőzésükre elsősorban a rovarriasztó, kullancsriasztó szerek (MOSZKITÓ, PERYSAN, PROTECT-B, SANO-DY, STING-AWAY, SZÚKU, SZŰ-RI) alkalmasak, amelyek a kullancsokat a bőrfelülettől távoltartják, így csípéseiket megakadályozzák. A rovarriasztó, kullancsriasztó szereket a szabadon hagyott bőrfelületekre kell bekenni, de az aeroszol palackkal a ruházat is kezelhető

Mi a teendő a bőrbe fúródó kullanccsal?

Ha a bőrünkbe befúródott kullancsot időben felfedezzük és elpusztítjuk, akkor nem kerülhet vírus a szervezetünkbe. Ezért a kerti munkát befejezve vagy a természetjárásból hazatérve gondosan átvizsgáljuk azokat a területeket, elsősorban a hajlatokat és a derekat, ahova a kullancsok előszeretettel befurakoznak. Mivel felismerésük nehéz - a kifejlett példány vérzívás után is legfeljebb lencsenyi anyajegyre hasonlít - ezért figyelmes keresésre van szükség!
A bőrbe fúródott kullancsot csak akkor tudjuk eltávolítani, ha előbb elöljük. Erre a célra a legkülönfélébb zsíros anyagok (vaj, krém, olaj) alkalmasak, amelyek a kullancs bőrből kiálló testrészén légtömörülést okoznak, ezekkel bedörzsölve a kullancs megfullad. Vattára öntött alkohol, kólával vagy benzzel néhány perc alatt a kullancsot szintén eloldjuk.
Az elpusztított kullancsot a bőrből két körmünk közé fogva gyengén csavaró mozgásokkal óvatosan ki lehet húzni, csipesszel az eltávolítás könnyebb.
A kullancs-encefalitisz megelőzésére védőoltás áll rendelkezésre. Elsősorban azok védelmére szolgál, akik rendszeresen találkozhatnak kullancsokkal. Ujabban azonban az oltóanyaghoz bárki hozzájuthat, a körzeti orvos felírja és be is adja. A védettséghez három oltás szükséges, egy hónap időközzel az első kettő, majd egy év múlva az emlékeztető harmadik oltás. Újraoltásra 3-5 évenként kerülhet sor.