Tudja meg, hogyan védheti meg otthonát a láthatatlan ellenségtől - az impregnáló lazúr és gombaölő szerepe a korhadás kezelésében
2024-10-24

Rólam

Rólam
Tudja meg, hogyan védheti meg otthonát a láthatatlan ellenségtől - az impregnáló lazúr és gombaölő szerepe a korhadás kezelésében

Tudja meg, hogyan védheti meg otthonát a láthatatlan ellenségtől - az impregnáló lazúr és gombaölő szerepe a korhadás kezelésében

Korhadás keletkezik a védelem – pl. impregnáló lazúr réteg - nélküli háztartási faanyagoknál, melléképületeknél és a nedvességnek kitett kerítéseknél. A gombaspórák nedves körülmények között elterjednek és fejlődnek, míg az egész faanyagot tönkre nem teszik. A gombásodás komoly károkat okoz, és azonnali figyelmet – gömbaölő készítménnyel való közbeavatkozást - igényel, ha a költséges javításokat el akarjuk kerülni. Két legáltalánosabb veszély a nedves és a száraz korhadás.

A korhadás felismerése

A gombásodás könnyen felderíthető, de egyes elváltozások jóval veszélyesebbek, ezért fontos, hogy be tudjuk azonosítani őket.
Fekete foltok vagy lepecsételődött lerakódások a fán, vakolaton vagy tapétán. Ezek rendszerint páralevegő cirkuláció következményei. Keressük meg a nedvesedés forrását, és kezeljük az érintett területet gombaölő szerrel vagy 10 rész meleg víz és 1 rész háztartási hypo oldatával.

Nedves korhadás

Nedves korhadás akkor keletkezik a fában, ha magas a fa nedvességtartalma. Miután megszüntetjük a nedvesség okát, a további tönkremenetelt megállítottuk. A nedves korhadás gyakran az elhanyagolt ajtó- és ablakkereteket támadja. Kaparjuk le a fának azt a részét, amelyik nedvesen szivacsos, de szárazon is morzsalékos. Előrehaladott fázisban a fa erezete behasad, és vékony, sötétbarna gomba-fűzők láthatók a fán. Amint lehetséges, kezeljük a nedves korhadást impregnáló lazúr festék segítségével.

Száraz korhadás

A száraz korhadás rendkívül komoly rothadási formában jelentkezhet. Alacsony nedvességtartalom esetén is megrongálja a fát, de csak a rosszul szellőző, zárt belső helyeken, eltérően a nedves korhadástól, amely házon kívül és belül egyaránt kialakul. A száraz korhadás – kifejlődésének mértékétől függően – különböző jellegzetességeket mutat. Vékony, halványszürke szálakat bocsát ki minden irányba (még a fa keresztül is), amelyek a micéliumra jellemző, vattaszerű képződményeket kísérik. A száraz korhadás gyakran palacsinta formájú terjedésével fejlődik ki, amelyek rozsdaszínű spórákat termelnek. A fertőzött fa megbarnul, elmorzsolódik, és könnyen darabokra hullik. A gombák okozta dohos, gombaillatú szag miatt is felderíthető.

Nedves korhadás kezelése – az impregnáló lazúr, a gombaölő szerepe

Miután kiküszöböltük a nedvesedés okát, vágjuk ki és cseréljük ki a súlyosan károsodott fát, majd az új faelemeket és a környező famunkát kenjük le háromszor bőségesen nedves rothadás elleni vegyszerrel, pl impregnáló lazúr készítménnyel. Kenjük bele alaposan a folyadékot az illesztésekbe és a fa végi rostokba. Az impregnáló lazúr festés előtt alkalmazzunk fa keményítőszerét, hogy megerősítsük a kevésbé károsodott fát, majd hat óra múlva állítsuk helyre a területet egy speciális, kétkomponensű kitöltő masszával. Végül szokásos módon fessük le.

Száraz korhadás kezelése

A száraz korhadás drasztikusabb műveletet igényel, és gombaölő szakemberrel kell kezelni. A gomba képes behatolni a falba, ezért nézzünk a padlódeszka és a szomszédos helyiségek alá, és ellenőrizzük a falüregekben a korhadás jeleit. Küszöböljük ki a nedvesedés forrását, és biztosítsunk megfelelő szellőzést a térben vagy a padlók alatt, üregeket téglákkal helyettesítve. Vágjuk ki a fertőzött fát legalább 45 cm-rel a korhadás utolsó látható helye után. Verjük le a vakolatot a falak közelében, a nedves korhadás fonalait követve, és 45 cm-rel tovább folytatva az utolsó képződményen. Gyűjtsük össze a hulladékot műanyag vödörbe, és égessük el. Használjunk szárazkorhadás-irtó gombaölő vegyszert az esetlegesen megmaradó spórák elpusztítására. Drótkefével keféljük le a falat, majd kenjük le három rétegben bőségesen az összes fa, régi és vakolatot 1,5 m-re a fertőzött területen. Ha olyan falunk van, melybe behatoltak a száraz korhadás fonalai, fúrjunk szabályos közönként lépcsőzetesen elhelyezkedő lyukakat a falba mindkét oldalon. A lyukakat lefelé irányítsuk, hogy a folyadék összegyűlhessen bennük, és beivódhasson a falba. Kezelés után tömjük be a lyukakat. Kenjük le minden új, kicserélt fát impregnáló lazúr vegyszerrel, és ha lehetséges, merítsük bele a farostvégeket egy vegyszerfolyadékkal teli vödörbe egy percre. Cink-oxiklorid vakolattal javítsuk meg a falat.