Az ablakok huzatmentesítése és tetőszigetelés – de mi magyarázza ez ügyben a paplan jelentőségét?
2024-10-15
Az ablakok huzatmentesítése és tetőszigetelés – de mi magyarázza ez ügyben a paplan jelentőségét?

Az ablakok huzatmentesítése és tetőszigetelés – de mi magyarázza ez ügyben a paplan jelentőségét?

Ablakok huzatmentesítése, a tetők szigetelése által sok pénzt megspórolhatunk. Utóbbi esetben a paplan kifejezés is új értelmet nyer. Nézzük meg, miről is van szó!

Az ablakok szigetelése

A függesztett szárnyas ablakok megfelelően szigetelhetők azokkal a szigetelőanyagokkal, amelyeket ajtókhoz javasoltunk (lásd az előző oldalt).

Toló ablakok szigetelése

A toló ablakok felső és alsó zárókeresztlécét bármilyen összenyomható szigetelőanyaggal lehet szigetelni. A csúszó szélek kevesebb szigetelőanyagot fogadnak be. A legalkalmasabb, ha kefés szigetelőt rögzítünk a keretre, az alsó tolóablak belsejére, és a felső tolóablak külső oldalára. A hagyományos toló ablakok középen találkozó keresztlécének ereszkedő felületén rugalmas szalagot vagy összenyomható műanyag szalagot használjunk. A négyzetes felületekhez lemezszigetelőt használjunk.

Billenő ablakok szigetelése

Amikor a billenő ablakok bezárásra kerülnek, a mozgatható keret felfekszik az ablakkeretre. Ha a keretre szigetelést helyezünk, kizárjuk a huzatot. Használhatunk akár összenyomható rugalmas vagy V-szalagot, illetve jó minőségű rugalmas csőszigetelést.

Nagy rések kitöltése

Az újonnan behelyezett ablakok, ablakkeret (vagy ajtókeret) körüli nagy rések huzatforrást jelentenek. Ugyanez igaz a csőelvezetés vagy egy szellőző számára készített lyuknál is. Használjunk duzzadó habkitöltőt ezeknek a réseknek a szigetelésére. Miután a kitöltő megszáradt, fugázzuk újra a fal külső oldalát.

A nehezen azonosítható, huzatos helyek

A WC-ciszternából vagy hidegvíztároló tartályból közvetlenül kivezető csövek túlfolyója gyakran biztosít légjáratot a huzat számára, amikor erős szél fúj. Ez nagy hidegben a csövek elfagyását okozhatja. Egyszerű megoldás: Vágjuk le egy léggömb nyakát, és húzzuk rá a cső tetejére. Az anyag befedi a nyílást, de átengedi a vizet. Másik megoldás: Helyezzünk T-kötést a cső végére.

Huzatos kandallók

Ha meg akarjuk őrizni egy nem használt kandalló formáját, szigeteljük le vastag polisztirollappal a kéménytorkot, de hagyjunk egy 5 cm-es lyukat a szellőzés számára.

Padlók és szegélylécek

A függesztett padlók alatti szellőztetett tér egy általános huzatforrás, és a huzat a nagy réseken keresztül behatol a lakótérbe. Töltsük ki a padlódeszkák közötti rést, vagy fedjük be keményfa lapokkal. Szigeteljük a szegélylécek és a padló közötti réseket kinyomópisztollyal felvitt kitöltőanyaggal, vagy használjunk tömítőcsíkokat. A szép kikészítés érdekében szögezzünk burkolószegélyt a szigetelés fölé.

Tetőszigetelések

Egy átlagos ház hőveszteségének körülbelül negyedét a tető okozza. Ennek minimalizálása az egyik legfontosabb feladat a ház szigetelésénél. A tetőn keresztüli hőveszteség csökkentéséhez elegendő egy szigetelőrétet elhelyezni a tetőgerendák közé, ami olcsó, gyors és hatékony megoldás. Ha használni szeretnénk a padlásteret, a tető lejtős felületének szigetelése a megfelelő megoldás.
A padlás előkészítése
Előfordulhat, hogy a tetőtér szigetelése nem megfelelő. Régebben a 2,5 cm-es szigetelés is elfogadhatónak számított. Érdemes további szigetelőanyagot elhelyezni, hogy a szigetelés vastagsága elérje az ajánlott 15-20 cm-t. Ellenőrizzük a tetőgerendák állapotát, és szükség esetén kezeljük azokat, ha faféreg vagy korhadás jeleit mutatják. Győződjünk meg az elektromos vezetékek épségéről, és emeljük ki ezeket, hogy a szigetelést alájuk tudjuk fektetni. A vakolat vagy gipszkarton födém nem bírja el a súlyunkat, ezért helyezzünk pallókat vagy farostlemezeket a gerendákra, hogy biztonságosan tudjunk a tetőtérben mozogni. Ha nincs állandó világítás a tetőtérben, szerelőlámpát használjunk. Mivel a legtöbb tetőtér nagyon poros, viseljünk régi ruhát, fátyolszerű maszkot és védőkesztyűt, különösen üveggyapot vagy paplanszigetelés használata esetén.

Tetőszigetelési típusok – a paplan szigetelés és a többiek

A fontosabb tetőszigetelési típusok a következők.
  • Paplan szigetelés: Az üveggyapotból készült paplan szigetelés tekercs formában kapható, és szorosan a gerendák közé kell illeszteni. A paplan nem gyúlékony, véd a nedvesség, a korhadás és a férgek ellen. Egyes paplan típusokat műanyaggal, papírral vagy alufóliával vonnak be, amely párazáró rétegként szolgál.
  • Laza feltöltésű szigetelés: A laza feltöltésű szigetelést (akár rostos, akár szemcsés) a gerendák közé öntjük az ajánlott vastagságig. Ez elfedheti néhány gerendát, de faléceket szögezhetünk a gerendák tetejére, hogy megtartsuk a deszkaborítású járófelületet.
  • Duzzasztott rostszigetelés: A gerendák közti rostos szigetelést egy nagy tömlővel fújják be. Ez nem alkalmas szeles helyen lévő házakhoz.
  • Merev és félmerev lapszigetelés: Az üveg- vagy ásványgyapotlapok, valamint a polisztirol- vagy poliuretánhab táblák a szarufák közé illeszthetők. Fontos, hogy megfelelő szellőzést biztosítsunk a szigetelés és a tetőcserepek között a páralecsapódás elkerülése érdekében.

Összegzés

Az ablakok huzatmentesítése és a tetőszigetelés jelentős mértékben csökkenti a ház hőveszteségét. Az előkészítés és a megfelelő szigetelőanyag kiválasztása kulcsfontosságú a hatékonyság növelése és a problémák elkerülése érdekében.