Minden, amit tudni kell a páraelszívó, a konyhai szagelszívó készülék kapcsán, és a párátlanító gép hőhasznosító szellőztetésben betöltött szerepéről
2024-10-15
Minden, amit tudni kell a páraelszívó, a konyhai szagelszívó készülék kapcsán, és a párátlanító gép hőhasznosító szellőztetésben betöltött szerepéről

Minden, amit tudni kell a páraelszívó, a konyhai szagelszívó készülék kapcsán, és a párátlanító gép hőhasznosító szellőztetésben betöltött szerepéről

A párátlanító gép, a konyhai szagelszívó, vagyis páraelszívó nélkülözhetetlen készülékek minden háztartásban – nézzük, mit kell tudni a tárgyban!

A konyhai szagelszívó, páraelszívó

A konyhai szagelszívó, páraelszívó készülékek hatékony módszert kínálnak arra, hogy megszabaduljunk a főzés közben keletkező szagoktól és zsíroktól. Azonban fontos, hogy helyesen telepítsük őket a maximális hatékonyság érdekében.

Hova szereljük a konyhai szagelszívó, páraelszívó készüléket?

Ha a gyártó másként nem jelzi, a konyhai szagelszívó, a páralszívó készülék a gáz- vagy elektromos főzőlap fölé 60 és 90 cm közötti távolságra kell elhelyezni, vagy 40-60 cm-re szemmagasságban levő grillező modellek esetén. A konyhai szagelszívó, páraleszívó készüléket konzollal lehet a falhoz rögzíteni, vagy a konyhaszekrények közé, illetve alá csavarozni.

Csővezeték felszerelése

A konyhabútorgyártók az általuk készített szekrények stílusának megfelelő speciális szagelszívó egységeket készítenek. A legtöbb konyhai szagelszívó, páralelszívó két vagy három sebességgel működik, és egy beépített lámpa megvilágítja az alatta levő főzőlapot.
Ha a konyhai szagelszívó, páraelszívó készüléket külső falra szerelik, a levegő a berendezés mögött a falon keresztülhaladó csövön távozik. Viszont ha a főzőlap a helyiség belső falánál van, a szagelszívót egy fém csővezetéken keresztül kell a szabadba vezetni. A csővezeték egyenes és íves alkatrészei egyszerűen egymásba dughatóak, így egységes légcsatornát alkotnak. A csővezeték felszerelésekor a szagelszívó készülékhez kapcsolt kivezető nyílást az első alkatrészhez kell illeszteni. Vágjuk méretre az alkatrészeket fémfűrésszel, és rakjuk össze a cső többi részét azonos irányú csőillesztésekkel a légcsatorna mentén.

Recirkuláció vagy elszívás?

Egyes konyhai szagelszívó, páraelszívó készülékek kiszűrik a szagokat, majd visszaforgatják a levegőt a helyiségbe. Mások a falban levő csövön keresztül kivezetik az elhasznált levegőt. Mivel a levegő ténylegesen kicserélődik, az elszívás hatékonyabb módszer a két lehetőség közül. Az elszívós szagelszívók telepítése során lyukat kell vágni a falon, majd csővezetékeket és egy elszívórácsot kell felszerelni.

Recirkulációs szagelszívók

A recirkulációs konyhai szagelszívó, páraelszívó készülékek könnyen felszerelhetek, de nem távolítják el a nedvességet a helyiségből, és nem szűrik ki az összes szagot. A szagelszívók optimális teljesítményének fenntartásához a szűrőket rendszeresen cserélni kell.

A hőhasznosító szellőztetés és a párátlanító gép

A korszerű tüzelőanyagokkal fűtött épületek energiájának több mint felét a fűtésre használjuk. Hatékony szigeteléssel minimalizálható a hőveszteség, de a szükséges szellőztetés miatt jelentős mennyiségű hő elvész. A hőhasznosító szellőztető rendszerek egyensúlyt teremtenek az energia megtartása és a friss levegő folyamatos biztosítása között, bár működési költségeik meghaladhatják a megtakarított energia előnyeit.

Hőhasznosító szellőztető felszerelése

A hőhasznosító szellőztetőt egy külső falra, közel a mennyezethez kell felszerelni, olyan helyen, ahol hatékonyan szívja el a levegőt. A berendezést standard tömítéssel vagy üreges falazattal kell rögzíteni, de vékonyabb falra is felszerelhető fém betétekkel. Az egységeket ablakokra vagy falnyílásokra lehet telepíteni. Miután kijelöltük a nyílást, a falat a megfelelő módon vágjuk ki, és helyezzük fel a berendezést, majd javítsuk ki a falat és a vakolatot, minden rést szigetelő anyaggal kitöltve. Végül kövessük a gyártói utasításokat a szellőztető rendszer bekötéséhez.

Párátlanító gép

A hőhasznosító szellőztetés mellett párátlanító gép megoldások is használhatók a nedvesség eltávolítására a levegőből. A párátlanító gép a helyiség levegőjét egy hideg csőspirál fölé vezeti, ahol a vízpára lecsapódik és egy tartályba gyűlik. A hideg, de száraz levegőt egy ventilátor visszavezeti a helyiségbe.
A párátlanító gép rendszerint egy hordozható egység, amelyet szobáról szobára lehet mozgatni. A párátlanítókban található hidrosztat automatikusan bekapcsolja a berendezést, amikor a levegő páratartalma elér egy előre beállított szintet. Amikor a kondenzációs tartály megtelik, a készülék kikapcsol, hogy megakadályozza a túlfolyást, és egy jelzőlámpa figyelmeztet a tartály kiürítésére.