Szabaduljon meg örökre páralecsapódástól! Nedvesedés kezelés különös tekintettel a kültéri ablakpárkány szigetelésére, és a vegyi nedvességszigeteléshez szükséges szivattyú, permetezőgép használatára
2024-10-25

Rólam

Rólam
Szabaduljon meg örökre páralecsapódástól! Nedvesedés kezelés különös tekintettel a kültéri ablakpárkány szigetelésére, és a vegyi nedvességszigeteléshez szükséges szivattyú, permetezőgép használatára

Szabaduljon meg örökre páralecsapódástól! Nedvesedés kezelés különös tekintettel a kültéri ablakpárkány szigetelésére, és a vegyi nedvességszigeteléshez szükséges szivattyú, permetezőgép használatára

A nedvesedés különböző formáinak kezelése során fontos, hogy az egyes problémák okait azonosítsuk. Az okok fényében pedig meghozhatjuk a szükséges ellenintézkedéseket. Például a kültéri ablakpárkány szigeteléséhez elővehetjük a megfelelő eszközöket, a vegyi nedvességszigeteléshez pedig beüzemelhetjük a permetezőgép, a szivattyú készüléket, és neki eshetünk a munkának.

A falak vízhatlanítása

A víztaszító réteg alkalmazása a fal külső részén nemcsak az esővíz falba szivárgását akadályozza meg, hanem csökkenti a hézagokban a páralegcsapódást is. Ez akkor következik be, amikor a házon belüli vízpára behatol a falba, amíg el nem éri a fal nedves, hideg külső részét, ahol a pára lecsapódik. A nedvesség visszaáramlik a fal belső felületére, elszíneződéseket és penészt okozva.
Vannak a falra felhordható nedvességtaszító folyadékok, de ezeket csak ideiglenes megoldásnak lehet tekinteni. Távolítsuk el a falburkolatot, és győződjünk meg, hogy a falfelületek ép és tiszta állapotban vannak. Kezeljünk le minden penészképződést gombaölő szerrel, majd kenjünk fel két rétegben víztaszítót a nedvesség kiterjedésénél nagyobb területre. Ha a fal valamelyik része kivirágzás jeleit mutatja, kezeljük megfelelően, majd kenjük le nagy teljesítményű nedvességkezelő poliuretánnal.

Vízelvezető léc és a kültéri ablakpárkány

A kültéri ablakpárkány alján lévő vízvető arra kényszeríti a vizet, hogy a talajra csöpögjön, mielőtt a mögötte lévő falhoz érne. Újrafestéskor kaparjuk ki a régi festéket vagy mohát a vízvetőből, mivel az hidat képezne. Ha egy kültéri ablakpárkány felületnek nincs bevágott vízvetője, érdemes vízvető léccel kiegészíteni, úgy, hogy felszegezünk és ragasztunk a kültéri ablakpárkány frontális szélére egy 6 mm-es négyszögletes keményfa lécet. Fessük vagy lakkozzuk a vízvetőt, hogy a párkányhoz illeszkedjen.

Egyéb ablakszigetelő megoldások használata

Kaparjuk ki a régi vagy laza maltert a keret körül, és töltsük ki a mély réseket kittelhabbal, majd rugalmas masszával szigeteljük körbe az ablakkeretet. A masszát kinyomópisztolyos alkalmazásra kész patronokban lehet kapni. Vigyük fel egyenletes, folyamatos vonalban, ha a rés nagyon széles, vigyünk fel egy második vonalat, miután az első megszáradt.

Vegyi nedvességszigetelés

A leggyakrabban alkalmazott módszer a nedvességszigetelő réteg létrehozására az, hogy szilikonbázisú vízhatlan vegyi anyagot fecskendezünk be. Ehhez egyebek mellett permetezőgép, szivattyú szolgálatira is szükségünk lesz. Ha 60 cm-es vastagságig terjedő tégla- vagy kőfalunk van, és magunk akarjuk beépíteni a vízzáró réteget, használhatunk erre bérelt berendezést.

A fal előkészítése a befecskendezésre – előkerül a permetezőgép

Ha úgy döntünk, hogy magunk végezzük el a munkát, béreljünk egy magasnyomású permetezőgép készüléket. 68-90 liter nedvességszigetelő folyadékra lesz szükségünk 30 méterenként egy 22,5 cm vastag falhoz. Tehát olyan permetezőgép mellett döntsünk, amely ezzel a kapacitással rendelkezik. Távolítsuk el a szegélyléceket, és verjük le a külső és belső vakolatot a látható nedvesedési vonal felett 45 cm-es magasságig. Javítsuk ki és hézagoljuk a téglákat.
Befecskendező lyukak fúrása, a folyadék befecskendezése – felkészül a szivattyú
Fúrjunk egy sor körülbelül 15 cm-es lyukat a kérdéses talajszint fölé — aljzatpadló esetén a padló alatt, vagy szilárd betonpadlónál — de ha a kezelés a fal egyik oldalán történik, készítsünk 19 cm mély lyukakat. Az üreges fal egyik szárnyait a nedvességszigetelő réteg pontosan fölé helyezve kezeljük.
Számos fecskendező szivattyú készüléket lehet kapni, de legtöbbjük alapvetően azonosan működik. A szivattyú szívófeje egy vegyszert tartalmazó tartályhoz van illesztve. Ellenőrizzük, hogy a szivattyú fecskendező szelepe zárva van-e, majd kapcsoljuk a szivattyút az elektromos áramkörre. A nyomásos szórógépeknek rendszerint három-hat szórófeje van. Kapcsoljuk a szórófejeket a csövekre, majd nyomjuk be a falon lévő lyukakba. Ha vastag falat kezelünk, kezdjük a 7,5 cm mély lyukakkal és a rövidebb szivattyú szórófejekkel. Nyissuk ki a szelepeket minden szórófejen, egy kivételével; ezután kapcsoljuk be a szivattyút. Az utolsó szórófej szelepet kinyitva folyassunk egy kis folyadékot a tartályba, hogy kinyomjuk a levegőt a rendszerből. Kapcsoljuk ki a szivattyút, és illesszük be a szórófejet a falba. Nyissuk ki újra a szelepet, és hagyjuk, hogy a folyadék befecskendezésre kerüljön, míg a téglák felülete át nem nedvesedik. A nyomást a szivattyún lévő szeleppel állíthatjuk be. Zárjuk el minden szelepet, majd helyezzük a szórófejeket a következő sorozat lyukba, és ismételjük meg az eljárást.
Mikor a fal másik végéhez érünk, kapcsoljuk ki a szivattyú készüléket, menjünk vissza a kiindulási pontra, és fúrjunk újra a lyukakat 19 cm mélyre. Cseréljük ki a rövid szórófejeket a hosszabb, 19 cm-esekre, majd nyomjuk be a falba, szorítsuk meg az anyákat, és nyomjuk be a folyadékot. A használatot követően öblítsük át a gépet alkohollal.
Kerüljük a nedvességszigetelő réteg károsítását a fúrás közben, és használjunk megfelelő átmérőjű fúrófejet. Ha a falnak van régi nedvességszigetelő rétege, helyezzük az új réteget pontosan föléje, és kezeljük. Ha mindezzel megvagyunk, örülhetünk a nedvességmentes falunknak.