A patkányfogó átjár a szuperintelligens kannibál patkányok eszén is!
2024-09-03
A patkányfogó átjár a szuperintelligens kannibál patkányok eszén is!

A patkányfogó átjár a szuperintelligens kannibál patkányok eszén is!

A patkányok nem szívesen látott vendégek, azonban a patkányfogó, és más módszerek, segíthetnek példát statuálni felettük.

A patkány bemutatása

A patkányok sokféle helyen előfordulhatnak, leginkább állattartó helyeken, például istállókban, baromfiudvarokban vagy takarmányraktárakban, de gyakran feltűnnek a városok és falvak lakott területein is. A házi patkányok általában olyan fedett helyeken élnek, ahol szemes takarmányokat, például gabonát vagy kukoricát tárolnak.
A vadon élő patkányok hossza általában 180-250 mm között van, szürkésbarna színűek, fehér hasuk van, rövid füllel és rövidebb farokkal rendelkeznek, mely gyakran szennyezett. A házi patkányok hossza általában 130-200 mm között van, barna-fekete színűek, világosabb színű hasuk van, hosszabb füllel és farokkal, selymes, tiszta szőrzettel.

A patkány nemi élete

A patkányok rendkívül szaporák, és optimális körülmények között egy pár akár 400-800 utódot is szülhet évente, tehát a patkányfogó nem marad munka nélkül. Szaporodási időszakuk általában évente 2-3 alkalommal van, de kedvező esetekben akár 4-8 alkalommal is lehet. Szexuális érettségüket már három hónapos korukban elérhetik. Szaporodásuk mértéke nagyban függ a rendelkezésre álló tápláléktól és a zavartalan búvóhelyektől. Nyilván a patkányfogó ketrecben ragadt jószág nem gondol a szexualitással. Életkoruk átlagosan 2-3 év, de a legtöbbjük jóval hamarabb elpusztul.

A patkány élete

A vadon élő patkányok leginkább az épületek közvetlen közelében, földlyukakban élnek. Gyakran települnek kész üregekbe, amelyeket kibővítenek. Mivel alulról nyitnak maguknak új kijáratot, a patkánylyuk környékén nem látható apró föld. A patkányjáratok általában 300-500 mm mélyen a föld alatt haladnak, és a felszínen a tulajdonképpeni fészket építik. A kijáratok egyike az épület közvetlen közelében található, a másik pedig az épületbe vezet, a többi pedig a szabadba nyílik. Ha a fészek tele lesz a patkány által behurcolt hulladékkal, akkor újat épít. Nagyobb városokban még a csatornahálózatban is előfordulnak, de az épületek környékén felhalmozott anyagok között is élnek. Nyáron a szabadban, főként a folyópartokon találhatók. A házi patkányok általában az emberek közvetlen közelében élnek, leggyakrabban a fedett házak padlásán, meleg, száraz helyeken, de a tárolt anyagok között is megtelepedhetnek.

A patkányok étkezése

Mindkét faj mindenevő, de a házi patkányok inkább a szemes takarmányokat kedvelik. Gyors anyagcseréjük miatt és fogaik kopásának érdekében folyamatosan táplálkoznak és rágcsálnak. Átlagosan napi 50-100 gramm táplálékot fogyasztanak, de sokkal többet is elhordhatnak a fészkükbe. Az összegyűjtött élelmiszert csak akkor fogyasztják el, ha valamilyen ok miatt (például kedvezőtlen időjárás) nem tudják elhagyni a fészket. Az éhség és szomjúság rosszul tűrik, és táplálék vagy folyadék nélkül néhány nap alatt elpusztulnak – ezen alapul a patkányfogó működése is. Hiányukban akár saját utódaikat vagy beteg társaikat is felfalják. Általában védett és nyugodt körülmények között táplálkoznak. Ha lehetőségük van rá, válogatnak az élelmiszerek között, de csak a számukra megfelelőt fogyasztják el.

A patkányok éjszakai élete

Rejtett életmódot élnek, és jellegzetes éjszakai állatok. Ennek megfelelően jól érzékelik a fényt, de színtévesztők. Napközben a fészkeikben tartózkodnak. Jól hallanak és ízlelnek. A szaglásnak és tapintásnak fontos szerepe van a sötétben való tájékozódásban. Óvatosan jönnek elő a fészkeikből, és megszokott útvonalakon közlekednek mindig úgy, hogy az egyik oldaluk közel legyen valamilyen felülethez. A nyílt tereken gyorsan átszaladnak. Csoportos állatok, csordákban élnek, amelyeket több patkányfészek vagy patkánycsalád alkot. A csordákat egy kifejlett hím vezeti, több ivarérett nőstény és azok utódai élnek együtt. Az idegen patkányokat elűzik a csordából. Az élelem megszerzése, a terület jelölése és a párzás céljából külön-külön területeket használnak, általában a búvóhelyük közelében. Fejlett tisztálkodási ösztönökkel rendelkeznek.

Miért nélkülözhetetlen a patkányfogó?

A patkányok gyakran okoznak károkat, mivel elfogyasztják vagy szennyezik a gabonaféléket, a magokat, a nedves és húsos termékeket, a növényi őrleményeket, a húsipari termékeket és takarmányokat, így alkalmatlanná téve azokat a felhasználásra. A ragasztásukkal okozott kár egyes esetekben akár a táplálékkal való fogyasztásnál is súlyosabb lehet, mivel minden anyagot rongálnak, kivéve a betont és a keményfémeket. Fészkelésük és túrásuk gyakran kárt okoz az épületek szerkezetében, az szigetelések felragasztásával pedig rövidzárlatot vagy tüzet idézhetnek elő. A szemétben, hulladékban, csatornákban vagy más szennyezett helyeken elrejtőző patkányok a testükre tapadt kórokozókat olyan élelmiszerekre vihetik át, amelyeket az ember elfogyaszt, így bizonyos élelmiszermérgezések terjesztésében is szerepet játszanak. A baromfipestis és a sertésorbán terjesztésével akár állatok közötti járványokat is előidézhetnek.
Az irtásukra használt mérgezett csalétek (QUINTOX, RACUMIN-B, RATEX, RATEX RAPID) általában 4-10 napon belül elpusztítják a patkányokat. A patkányfogó is jó megoldás. Az irtás azonban gyakran visszatérő költséget és munkát jelent, és annak eredménye sokszor csak rövid ideig tart. Ezért a patkányfogó ürítése után újra elhelyezésre kerül. A megelőző jellegű megoldásokkal azonban a szaporodásuk lehetetlen vagy oly mértékben nehezített, hogy a patkányfogó vagy méreg általi irtás már kisebb erőfeszítéssel és fáradtsággal is hatékony lehet. A patkányok által veszélyeztetett helyeken ugyanis nem elegendő néhány napig irtani, ha az év többi napján zavartalanul szaporodhatnak.
Megelőzési szempontból célszerű megakadályozni a patkányok bejutását, bevándorlását vagy az ezek ellen irányuló intézkedéseket az elszaporodásuk előtt.