Polckészítés A-ZS: a polcok típusai, a polctartó konzol lehetőségei, és az MDF lap melletti legjobb polc anyagok
2024-09-24
Polckészítés A-ZS: a polcok típusai, a polctartó konzol lehetőségei, és az MDF lap melletti legjobb polc anyagok

Polckészítés A-ZS: a polcok típusai, a polctartó konzol lehetőségei, és az MDF lap melletti legjobb polc anyagok

Polcok készíthetők különböző anyagokból, kezdve a farostlécektől vagy préselt deszkáktól, MDF lap elemektől melyeket egyszerű polctartó konzol darabokra helyezünk, egészen a keményfa- vagy üveglapokig. Ez általában a legegyszerűbb és leggazdaságosabb tárolási forma. Ha állítható szerkezet mellett döntünk, akkor a polcrendszert igényeinkhez alakíthatjuk.

Falra erősített polcok, a polctartó konzol szerepe

A polcok felerősíthetők egy alkóvba ragasztott lécekre, vagy a polctartó konzol segítségével konzolosan ki lehet húzni a falból valamilyen polcfelülettel. A polctartó konzol elemek lehetnek sajtolt vagy kovácsoltvasból, illetve hőre keményedő műanyagból. Az állítható polcrendszerek polctartó konzol elemei olyanok, melyekbe a polcot be lehet akasztani a falhoz rögzített fémháromszögek segítségével. A legtartósabb tartóoszlopokon egymáshoz közel álló lyukak vagy hornyok vannak a konzolok hátsó részén. Egy rendszer előnye, hogy a megterhelt polcok felületére nehezedő nyomás eloszlik a tartóoszlopokon. Egy másik előny, hogy miután a tartóoszlopok a helyükre kerültek, a polcok elrendezését könnyen módosíthatjuk, valamint plusz polcokkal is kiegészíthetjük az igényeknek megfelelően. Használjunk olcsó, funkcionális, préselt fémpolcokat gyakorlati megfontolásokból - például a garázsunkban vagy a műhelyünkben -, de válasszunk drágább, valamint szélesebb polctartó konzol elemeket a lakásban.

Beépített polcok

Legegyszerűbb módja a nyitott, beépített polcok készítésének, ha beillesztjük a polcokat az olyan benyílókba, mint egy keményfal oldalsó fala. Ám találhatunk olyan falfelületeket is, amelyek nem tökéletesen szabályosak, és ezért az egyes polcokat be kell vágni, hogy beilleszkedjenek a benyílóba.

Polcok felszerelése

Mielőtt felszerelnénk a polcokat, ellenőrizzük, hogy a kiválasztott terület megfelel-e azoknak a tárgyaknak, amiket tárolni szeretnénk. Vonjuk fel a vonalakat a jelzésektől, majd vágjuk ki a polcok szélességének megfelelő rögzítő-tartókat. A préselt egyszerű polcoknál, vágjuk le a támaszok külső végét 45 fokos szögben. A jobb külső megjelenés érdekében erősítsünk peremeket a polcok külső elemeire. Ezek a megoldások tekintélyesebbé teszik a polcokat és elfedik az alátámasztást. A még elegánsabb megjelenéshez sajtolt fém elemekből készítsük a polctartókat. Állítható polc egységek készülhetnek beépített polcsorokat, mindkét oldalán a beugróhoz rögzített oldallemezek felhasználásával.

A polcok anyagainak kiválasztása – az MDF lap és társai

A készre szabott polcokat fagyöngyből vagy préselt falemezből készítik, és szabvány szerinti méretben lehet beszerezni a barkács-áruházakból. A préselt lemezből készült polcokat rendszerint előbb befestik vagy mázzal borítják, illetve laminált falemezzel. Szintén széles választékban lehet kapni üvegből vagy festett, préselt acélból készült polcokat is. Ha a standard polcok nem felelnek meg az igényeinknek, a következő anyagok felhasználásával készíthetjük el magunk.
  • Keményfa: A keményfa rendszerint csomókat tartalmaz. Azonban az általánosan csomómentes parafaneműnek nagyon érdekes a színezése. Olyan keményfákat, mint a tölgy, bükk, cseresznye és esetleg a mahagóni vagy tikfa, be lehet szerezni néhány fakereskedésben, de magas áruk korlátozza felhasználásukat.
  • Enyvezett bútorlap: Az enyvezett bútorlap viszonylag érdes, kemény, mesterséges falap, melyet két réteg préselt furnér közé préseltek, ragasztott puhafacsíkokból készítenek. Az enyvezett bútorlap olyan erős, mint a keményfa, feltéve, hogy a polcok hosszát a mag irányában vágták le. A vágott szeleket furnér- vagy keményfa szalaggal kell ellátni.
  • Lemezelt fatábla: A lemezelt fatábla furnérlapokból van felépítve, derékszögtől közé szálirányban, hogy erősséget és merevséget biztosítson a deszkának. A deszkalapot szabadon lehet hagyni, vagy le lehet fedni keményfa szegéllyel vagy furnérral.
  • Farostlemez: Mivel a farostlemez a legolcsóbb mesterséges bútorlap, gyakran használják furnérozott polcok belső részének készítésére. A farostlapok hajlamosak arra, hogy amennyiben nem megfelelően alátámasztva vannak, a hosszan rájuk nehezedő terhelés hatására meghajoljanak.
  • Közepes sűrűségű faforgácslemez, avagy MDF lap: A közepes sűrűségű faforgácslemez, avagy MDF lap anyagot könnyen vágni és megmunkálni. Ha simára munkáljuk az MDF lap összes szeletet, nem kell szegéllyel ellátni.
  • Üveg: Az üveglapok elegáns anyagot jelentenek a bemutatópolcok készítésében. Használjunk külön megrendelésre készített üveget. Vágassuk méretre és csiszoltassuk le az üveget. A szemcsézett és drótbetétes üveg tartóssá és egyedivé teszi a polcokat.

Óvjuk polcainkat a megvetemedéstől!

A keményfa vagy enyvezett, MDF lap elemek, bútorlapok, hosszirányban futó gesztjakkel, legjobbak a polcok készítéséhez; viszont a más anyagokból készült polcok megvetemednek, ha tartó oszlopaik túl messze vannak egymástól.