A purhab meglepő alternatívái a fa, a műanyag bejárati ajtó szigeteléséhez
2024-10-18
A purhab meglepő alternatívái a fa, a műanyag bejárati ajtó szigeteléséhez

A purhab meglepő alternatívái a fa, a műanyag bejárati ajtó szigeteléséhez

Bár a purhab a klasszikus fa és műanyag bejárati ajtó szigetelő, nemcsak az egyetlen lehetőség – mutatjuk az alternatívákat.

A fa, a műanyag bejárati ajtó huzat elleni szigetelése

Bár egy bizonyos mértékű szellőzés szükséges az egészséges környezet fenntartásához, a páralecsapódás megelőzéséhez és a fűtőberendezések biztonságos működéséhez, a huzat nem hatékony módja a ház szellőztetésének. A huzat jelentős hőveszteséget és kellemetlenséget okozhat, ezért érdemes beruházni a huzat elleni szigetelésre.

A huzat forrásainak azonosítása és kezelése

Először a fa, műanyag bejárati ajtó elemek és ablakok szigetelésével kell foglalkozni. A belső ajtók szigetelése nem a legjobb megoldás, mert bizonyos szivárgó szellőzésnek lennie kell a szobák között. Ezután ellenőrizzük a padlódeszkák közötti hézagokat, a szegélylécek réseit, a kandallónyílásokat, a padlásfeljárókat és a mellékhelyiségek ajtóit.

Szigetelőküszöbök

A huzat forrásainak azonosításához húzzuk végig a tenyerünket a rések mentén vagy várjunk egy szeles napot. Számos gyártó készít huzatszigetelő berendezéseket, amelyek sokféle változatban elérhetők. Ha a fa a műanyag bejárati ajtó alatt nagy a rés, szigetelőküszöböt kell használni. Külső ajtóknál ellenőrizzük, hogy a szigetelőküszöb vízálló-e. Ha nem találunk megfelelő méretű szigetelőküszöböt, vágjunk le egy nagyobbat a megfelelő méretre.

Rugalmas szalagos szigetelők

A szigetelőküszöbök legegyszerűbb változatai öntapadós szalagok, míg a bonyolultabbak merev műanyagból vagy alumíniumból készülnek, amelyek az ajtó alsó részére csavarozhatók. A rugalmas szalagos szigetelők hatékonyak a külső ajtóknál, de gyorsan elkopnak.

Kefe szigetelők

Ezek hosszú nejlonsörtés kefék, amelyeket egy sajtolt fém vagy műanyag tartóba helyeznek. A fa, a műanyag bejárati ajtó alatti huzat kizárására használhatók, különösen egyenetlen padlóhoz és texturált padlóburkolatokhoz megfelelőek, valamint tolóajtókhoz is alkalmasak.

Automata szigetelők

Az automata szigetelők műanyag csíkból és rugós szorítókapocsból állnak, amelyek felemelkednek, amikor az ajtó nyitva van, és a padlóhoz szorítják magukat, amikor az ajtó bezárul. Ezek a szigetelők csendesen működnek, és külső és belső ajtókhoz egyaránt használhatók.

Rugalmas ívelemek

Ez a típus egy vékony, sajtolt alumíniumhoz illesztett íves PVC-betétből áll, amely a fa, a műanyag bejárati ajtó alsó széléhez nyomódik. Nehéz felszerelni tömör betonpadlón. Külső ajtóknál válasszunk olyan változatot, amelynek kiegészítő alsó szigetelése van, hogy megakadályozza az esővíz alászivárgását. Felszereléséhez le kell gyalulni az ajtó alsó szélét.

Hézagtömítéses ajtók

A jól felszerelt ajtóknál 2 mm-es rés szükséges a tetején és az oldalain, hogy könnyen működjenek. Azonban egy ilyen rés jelentős hőveszteséget okozhat. Az alábbiakban bemutatunk néhány módszert ezek tömítésére. Az olcsóbb tömítéseket rendszeresen fel kell újítani.

Hab-szigetelőszalagok, purhab

A legegyszerűbb szigetelő az öntapadós hab-szigetelőszalag, amit az ajtózárólécbe helyezhetünk. A szalagot az ajtó összenyomja, így szigetelést képez. A legolcsóbb purhab készítmények egy vagy két szezonra elegendőek (ha ráfestünk, tovább használhatóak), és csak belső ajtóknál alkalmazhatók. A jobb minőségű vinil-bevonatú gumi vagy PVC purhab készítmények tartósabbak, és a napfény sem károsítja őket. Hab-szigetelő használatakor ne feszítsük ki a szigetelőt, mert ez csökkenti a hatékonyságát. Kezdetben nehéz lesz bezárni az ajtót, de a szigetelő idővel beilleszkedik a helyére.

Rugalmas csőszigetelők

Egy sajtolt műanyag vagy fém profilba kis PVC-csövet nyomunk be, hogy kitöltse az ajtó körüli hézagot. A legolcsóbb változatoknak beépített öntött peremük van, amelyet az ajtókerethez lehet erősíteni.

Rugós szalag

Ezek vékony fém- vagy műanyag szalagok, melyeknek az ajtókerethez szögezhető vagy ragasztható rugós szárnyai vannak. Az ajtó felső és alsó szélei visszanyomják a rugós szárnyakat, így zárják a hézagot. Az ilyen típusú szigetelést nem lehet használni egyenetlen felületeknél, kivéve, ha egy habcsíkot illesztünk az ajtószárnyra.