Ismerje meg elemi ellenségeit, és védekezzen ellenük az ablakra feszített szúnyogháló, rovarháló csodafegyverével!
A különféle rovarok, mint a legyek, szúnyogok, molyok bejutását a rovarháló, a szúnyogháló ablakokra való illesztésével lehet megakadályozni. Ügyeljünk arra, hogy a háló kerete szorosan illeszkedjen az ablakokra. Az élelmiszerek letakarása hatékonyan véd a húslegyek, dongólegyek és döglegyek káros hatása ellen. Fontos, hogy az ablakra kifeszített szúnyogháló nemcsak a legyek, szúnyogok, molyok ellen, hanem egyéb ízeltlábúak, pld muslica ellen is véd. Nézzük, csak meg, miről is van szó!Muslicák
Tömegesen jelennek meg mindenütt, ahol erjedő gyümölcs, ecetesedő bor vagy gyümölcslé van. Az erjedő szőlőn is megtalálhatók, sőt a szőlőt és a paradicsomot már a tőkén megtámadhatják. Gyümölcscféreken hihetetlen számban elszaporodhatnak. Igen apró, 1,5-2,5 mm nagyságú, sárgásbarna vagy szürkés színű rovarok.Lárváik erjedő, ecetesedő, rothadó anyagokban gyorsan fejlődnek, megsavanyodott tejben, sajton, befőttön, szemétvödörben, konyhai lefolyók anyagfogó részében maradt anyagokban is jól tenyésznek. Kedvező körülmények között a petéből már 8 nap alatt felnő az újabb nemzedék, így egy hónap alatt egy nősténynek elméletileg 16 millió utódja is kifejlődhet. Lárváik az élelmiszerben fejlődve azokat fogyasztásra alkalmatlanná teszik.
Fellépés a muslica ellen – a rovarháló, a szúnyogháló ablakra feszítve és a légtérkezelő aeroszol
A muslica ellen a légtérkezelő aeroszol palackok (CHEMOTOX, CHEMOTOX SUPER, FLOTOX, KILPAT, PIF-PAF-B) ajánlottak. Ezzel egyidejűleg a helyiségben alapos takarítást kell végezni és minden olyan erjedő, ecetesedő, rothadó anyagot meg kell keresni és ki kell dobni, amely tenyészésükre alkalmas. Gyakran a rejtett helyekre (szekrény mögé, gáztűzhely mellé) lehulló élelmiszerek, elsősorban citrom, paradicsom, gyümölcs felkutatása és eltávolítása vezet csak eredményre. Megelőzésük gondos takarítással, tisztasággal, az erjedő anyagok letakarásával biztosítható. A rovarháló, a szúnyogháló ablakra való kifeszítésével berepülésük megakadályozható.A szűcsbogár
A lakásokban elsősorban szőnyegeken és szőrméken fordul elő, de alkalmanként kárpitozott bútorokon és selyemtextíliákon is megjelenhet. Egyre gyakoribb a jelenléte. 4-5 mm nagyságú, ovális alakú, fekete-barna színű rovar.A nőstény 50-100 petét rak le a lárvák táplálékául szolgáló anyagokra. A petékből kikelő szőrös lárvák testvégen hosszú szőrpamacs látható. A lárvák bebábozódás előtt eldugott helyen rejtőznek el, ezért a bábok sohasem láthatók. A lárvák nagysága a táplálék mennyiségétől és minőségétől függ. A fejlődési idő általában hosszú, akár egy évig is eltarthat. A kifejlett rovar életét főleg a szabadban tölti, csak peterakás céljából repül be a helyiségekbe. Élénk mozgású rovar, érintésre azonban holtnak tetteti magát.
Aktívan terjed, a lakásba berepül, ezért az ablakra szerelt szúnyogháló, rovarháló jó szolgálatot tesz. Kizárólag a lárva károsít, rágásával a különféle anyagokat tönkreteszi. A ruhamoly lárvájával ellentétben szövedéket nem hagy maga után. A lakásban hemzsegő szőrös farkú lárvák undort is kelthetnek.
Szűcsbogár – taka van!
Ha lakásunkban szúcsbogarat észlelünk, haladéktalanul gondoskodjunk a lárvák összegyűjtéséről. Ennek érdekében a szőnyeget, a padlót, különösen a padló réseit és a falszegleteket gondosan porszívózzuk ki, a porzsákot pedig égessük el vagy dobjuk ki a szemétbe. A résekben, repedésekben megbúvó lárvák rovarirtó permettel (BIO-KILL, BOGATIR, INSECTICIDE 2000, INSEKTENKILLER) vagy felületkezelő aeroszollal (BLANTEX, CHEMOTOX PUFF, PIF-PAF-B, UNICRON EXTRA) is elpusztíthatók.Megelőzésük a veszélyeztetett tárgyak gondos átvizsgálásával, kiporolásával, szellőztetésével, valamint a rendszeres takarítással biztosítható. A rovarháló, a szúnyogháló ablakra helyezve megakadályozza a berepülésüket.
Nagy múzeumbogár
A nagy múzeumbogár leginkább textilipari anyagokon, különösen szőnyegeken fordul elő, és kifejezetten beltéri kártevő. Mérete 3-4,5 mm, fekete és fehér pikkelyek tarkítják a testét.A nőstények a károsítandó anyagra helyezik petéiket, amelyekből szőrös lárvák kelnek ki. A kifejlett rovar a szabadban, virágokon él. A lakásba kizárólag aktív módon, berepüléssel jut be.
Csak a lárva okoz kárt, amely lyukat rág a textíliákba. A fertőzött anyagokon gyakran megtalálhatók a levedlett, üres, szőrös lárvabőrök is. Irtásuk a lárvák összegyűjtésére és elpusztítására korlátozódik, amit leghatékonyabban porszívóval végezhetünk el.
Megelőzésük a veszélyeztetett tárgyak gondos átvizsgálásával, kiporolásával, szellőztetésével, valamint a rendszeres takarítással biztosítható. Berepülésük szúnyogháló ablakra feszítésével