A satu, az asztalos szorító, a gyalupad bemutatkozása és tippek a használatukhoz
2024-08-28
A satu, az asztalos szorító, a gyalupad bemutatkozása és tippek a használatukhoz

A satu, az asztalos szorító, a gyalupad bemutatkozása és tippek a használatukhoz

A satu, azt asztalos szorító, a gyalupad nélkülözhetetlenek az asztalosműhelyben, vagy az otthoni munkák során. Nézzük, mit kell róluk tudni!

Munkapad

Egy asztalos munkapadnak erősnek és merevnek kell lennie, hogy ellenálljon a nehéz faanyagokkal és mesterséges deszkákkal végzett munka erőhatásainak. A fűrészelés és kalapálás okozta rázkódás meggyengítheti a gyengébb szerkezetű munkapadokat.

Gyalupad

A hagyományos gyalupad keményfa alváza nagy, duplán ékelt, horony- és csapos kötéssel készül. A hosszabb lécek rendszerint a merev homlokkerethez vannak csavarozva, így a gyalupadot szét lehet szerelni a könnyebb szállíthatóság érdekében. A vastag keményfa munkalap rövid rostú bükkfából készül. Egy tárolóvájat vagy szerszámvályú biztosít helyet a szerszámok számára, így azok nem zavarják a nagy deszkák megmunkálását. A jobb minőségű gyalupadok egyik végében beépített mellszorító található a hosszú faanyagok beszorítására.

Hordozható gyalupad

A hordozható gyalupadot összehajtva lehet szállítani munka közben. A vastag rétegelt falemez munkalap két fele valójában satupofákat alkot, melyeket a gyalupad végén állítókarokkal működtetnek. A karok egymástól függetlenül működnek, így a befogópofák meg tudják tartani a kúp alakú munkadarabokat is. A munkalapon lévő lyukakba helyezett műanyag csapok tartják a munkalapra fektetett munkadarabot, és a csapokat úgy is el lehet rendezni, hogy megtartsák a szabálytalan formájú munkadarabokat is.

A satu

A satu is többféle típusban rendelkezésre áll. Pld:

Felerősíthető satu

Egy könnyű súlyú satut lehet bármely munkalap szélére ideiglenesen felerősíteni. Bár ez nem olyan jó, mint a speciális asztalos szorító satu, de sokkal olcsóbb.

Asztalos szorító satu

A legtöbb gyalupad rendelkezik egy nagy asztalos szorító résszel, Ezt általában a gyalupad aljára csavarozzák, közel az egyik lábhoz, így a tető nem fog meghajolni, amikor a satu pofái közé fogott fával dolgozunk. Fa betéteket kell a pofák belsejére erősíteni, hogy védjük a munkadarabot a fém szélektől. Egy gyorsan kioldó fogantyú lehetővé teszi a befogópofák gyors nyitását és zárását. A kart a végső beállításhoz és szorításhoz kell tekerni.

Leszorítóvas

A leszorítóvas egy munkapadra szerelhető asztalos szorító, amely a munkadarabot szorosan a munkalapon tartja. Az asztalos szorító fogazott szára a munkapadba illesztett fémgyűrűben csúszik. Ha nyomást fejtünk ki a szorító forgó nyelével, a szár elferdül, az egyik fog beleakad a fémgyűrűbe, és a forgókar végén levő pofa rányomódik a munkadarabra. Egy leszorítóvas pár, a munkapad két végén, ideális a hosszú deszkák befogására.

Asztalos szorító, satu használat a gyakorlatban

Egy illesztett keret összeszorítása előtt készítsük elő és állítsuk be a tolószáras szorítót. Ha a ragasztás után állítjuk be a szorítót, a ragasztó elkezd megkeményedni, mielőtt megfelelően összeszorítanánk az illesztéseket. Állítsuk be a siklószárakat úgy, hogy befogadják a keretet, és ellenőrizzük, hogy az állítható befogópofáknak elég mozgása legyen az illesztések összeszorításához. Helyezzük a szorítókat az illesztések vonalába, puhafa alátétcsíkokat használva, hogy védjük a munkadarabot a fém befogópofák nyomásától. A szorítást fokozatosan végezzük, először az egyik szorítóval, majd a másikkal, amíg az illesztések szorosan nem záródnak. Mérjük meg az átlókat, hogy ellenőrizzük, a keret derékszögben van-e. Ha az átlók nem egyenlők, állítsuk be a szorítókat úgy, hogy a hosszabb átlót összeszorítva négyzetesre nyomjuk a keretet.
Több széltől szélbe ragasztott deszkalap összeszorításához legalább három tolószáras szorítót használjunk. Az egyiket helyezzük az összeállítás tetejére, hogy a deszkák ne hajoljanak meg a másik két szorító nyomása alatt. Védjük a fát keményfa alátétcsíkokkal, amelyeket a tolószár rudak és a munkadarab közé helyezünk. Fektessünk szintezőlécet az összeszorított falapokon keresztül, így ellenőrizzük, hogy a panelek elemei síkban vannak-e. Ha nincs síkban, korrigáljuk a torzulást a szorítócsavarok szükség szerinti kiengedésével vagy megszorításával.