Spakli, festőhenger, drótkefe, kinyomópisztoly - a festők, burkolók legjobb eszközei, amelyek nem hiányozhatnak egyetlen készletből sem
2024-09-23
Spakli, festőhenger, drótkefe, kinyomópisztoly - a festők, burkolók legjobb eszközei, amelyek nem hiányozhatnak egyetlen készletből sem

Spakli, festőhenger, drótkefe, kinyomópisztoly - a festők, burkolók legjobb eszközei, amelyek nem hiányozhatnak egyetlen készletből sem

A legtöbb lakástulajdonosnak van egy alapvető festőszerszámkészlete, amely a ház vagy lakás festéséhez szükséges. Ebben bizonyosan szerepel festőhenger, spakli, drótkefe, akár kinyomópisztoly. Míg egyesek a hagyományos, bevált szerszámokat részesítik előnyben, mások szívesen kipróbálják azokat az új eszközöket és módszereket, amelyek megkönnyítik és felgyorsítják a munkát.

Előkészítő szerszámok – bemelegít a spakli, a drótkefe, a kinyomópisztoly

A legfontosabb előkészítő szerszámok a következők
  • Egyenes spakli: Alkalmas festék és tapéta eltávolítására. A legjobb minőségű spakli kaparók acélpengével és rózsafa nyéllel rendelkeznek. A szélesebb spakli pengék a tapéta leszedésére, a keskenyebb pengék pedig ablak- és ajtókeretek festékének eltávolítására használhatók.
  • Fűrészfogú spakli: A vízhatlan falburkolatok megkaparására szolgál, hogy a víz vagy oldószer könnyebben behatolhasson. Ügyelni kell arra, hogy a falat ne sértsük meg.
  • Vízgőzös tapétaleszedő: Hasznos eszköz vastag tapéták eltávolításához. Az eszköz működés közben vízgőzt használ, amely fellazítja a tapétát, így azt könnyebb eltávolítani kaparóval.
  • Tapétalyukasztó: Apró lyukakat készít a tapétán, így a víz vagy oldószer gyorsabban behatol. Néhány tapétalyukasztóra nyélhosszabbítót is lehet szerelni.
  • Hőlégfúvó: A modern elektromos hőlégfúvók könnyebben használhatók, mint a régi gázégők. Állítható hőfokkal rendelkeznek, és különféle fúvókákkal koncentrálhatják a meleg levegőt.
  • Kinyomópisztoly. A kinyomópisztoly eszközök olyan anyagok kinyomására szolgálnak, amelyek különböző tágulási együtthatójú anyagok közötti illesztések kitöltésére alkalmasak. A kinyomópisztoly eszközök a festék patronok tartalmának kipréseléséhez használhatók.
  • Rongy. Por és festékszemcsék eltávolítására a festésre előkészített felületről. Ha nincs tapadó rongy, alkohollal benedvesített pihementes rongydarab is használható.
  • Kitöltő kés: Rugalmas pengéjével a kitöltőanyagokat a fában vagy vakolatban lévő repedésekbe lehet nyomni. Nagyobb sérült felületekhez vakolókanál szükséges.
  • Kombinált kaparókés: Az öreg festék és lakk eltávolítására szolgál. Egyenes háromszög alakú és kombinált oldalélű kaparókések különböző felületek kaparására használhatók.
  • Drótkefe. Acéldrótos drótkefe termékek a hámló festék és rozsdadarabok eltávolítására a fémszerkezetekről. Elektromos kör drótkefe segítségével a munka könnyebb, de mindig viseljünk védőszemüveget.

Ha megvan az előkészítés, előkerül a festőhenger

A festőhenger gazdaságos és hatékony eszköz durva vagy vakolt felületek festésére.
Sörte típusok:
Természetes sörte: A legjobb minőségű sertésszőr, gyakran keverik lószőrrel vagy marhaszőrrel a költségek csökkentése érdekében.
Műanyag sörte: Általában nejlonból készül, olcsóbb és megfelelő az otthoni festéshez. A jó minőségű nejlonecsetek hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a természetes sörték.
  • Ferde vágású festőhenger: Ideális ablakbordák és sarkok festésére.
Radiátor festőhenger típusok: Speciális ecsetek, amelyekkel a radiátorok mögötti falrészeket is le lehet festeni. Két típus létezik: az egyik lapos, derékszögben álló fejjel rendelkezik, a másik hajlított műanyag nyéllel van ellátva.
  • Falfestő festőhenger
Emulziós festékek felvitelére használatos, lapos, 15 cm-es festőhenger

Speciális festőhengerek és szerszámok

  • Lazúr festőhenger: Hosszú, rugalmas sörtékkel rendelkezik, amelyek egyenes barázdákat hagynak a nedves festéken.
  • Szemcséző festőhenger: Széles, lapos ecset, amellyel a festék kiemelése vagy eltávolítása végett ütögetnek a festett felülethez.
  • Sablonfestő festőhenger: Rövid, erős sörtékkel rendelkezik, a festéket keresztülnyomják egy kivágott mintán.
  • Faerező festőhenger: Festékekkel és mázakkal faerezetű hatás elérésére használhatók. Egy lágyító ecset finom sörtékkel elkeni az erezet körvonalait.
  • Márványverő festőhenger: Hullámos erezetet utánoz, az acél-, gumi- és műanyag festőeszközök keresztülhúzásával egyenes erezetű fát utánoznak.
A minőségi festőhenger eszközök sűrűn tömött sörtékkel rendelkezik, amelyek visszaugranak eredeti formájukba. A sörték nem lazulhatnak ki könnyen. A szorítógyűrű erősen rögzítve van a nyélhez.

Festőhenger tisztítás

Vízbázisú festékeknél:
Azonnal mossuk le a sörtéket meleg, szappanos vízzel, majd öblítsük le tiszta vízzel és rázzuk ki a felesleges vizet. Gumigyűrűt helyezzünk az ecset végére, hogy megtartsa a formáját száradás közben.
Oldószerbázisú festékeknél:
A hengert éjszakára vízben tarthatjuk. Ha befejeztük a festést, tisztítsuk meg hígítóval, majd mossuk le forró szappanos vízzel.
Megkeményedett festék esetén:
Áztassuk a henger sörtéket oldószerbe vagy festékoldószerbe, majd mossuk le forró vízzel.
A megfelelő festőszerszámok kiválasztása és karbantartása elengedhetetlen a minőségi festéshez.