Famegmunkálás profi módon? Nagyon is! A megfelelő szalagcsiszoló, csiszolópapír, ráspoly, reszelő, favéső birtokában semmi sem lehetetlen!
2024-09-12
Famegmunkálás profi módon? Nagyon is! A megfelelő szalagcsiszoló, csiszolópapír, ráspoly, reszelő, favéső birtokában semmi sem lehetetlen!

Famegmunkálás profi módon? Nagyon is! A megfelelő szalagcsiszoló, csiszolópapír, ráspoly, reszelő, favéső birtokában semmi sem lehetetlen!

Szalagcsiszoló, csiszolópapír, ráspoly, reszelő, favéső – eszközök, melyek egyetlen asztalos vagy asztalos aspiráns készletéből sem hiányozhatnak. Nézzük, mit kell tudni róluk!

A favéső

A favéső megoldások az asztalos műhelyek alapvető eszközei, főként a felesleges anyag eltávolítására és a hézagok méretezésére használatosak. A fa véső eszközök mérete a vágóél szélességét jelzi, és bár ezek az eszközök 3 mm és 5 cm között változhatnak, a leggyakrabban használt méretek 25 mm-ig terjednek, ami elegendő a legtöbb faipari feladathoz. A humánvésők hasonlítanak a fa véső megoldásokhoz, de a pengék ívesek, így alkalmasak olyan feladatokra, mint például egy esztergált láb kialakítása vagy a felesleges anyag eltávolítása egy fiók homlokfelületéről vagy egy csúszó szekrény ajtókilincsének a részére.

A lapos fa véső

A lapos vésőknek erős, lapos, négyszögletes pengeszelvényük van, mely ideális a felesleges fa eltávolításához. Elég erősek ahhoz, hogy fa- vagy fémkalapáccsal üssék őket, de fontos, hogy soha ne használjunk fémkalapácsot egy fa véső ütésére.

A ferdeszélű fa véső

A ferdeszélű vésőket alávágásra használják, olyan domború formák vágásához, mint a fecskefarkú illesztések vagy fészkek. Bár a ferdeszélű vésők alkalmasak olyan helyeken való munkára, ahol a lapos véső nem fér hozzá, nem olyan erősek, mint a lapos vésők, és eltörhetnek keményebb feladatoknál.

A csapvéső

A csapvésők vastag pengével rendelkeznek, és keresztirányú metszete lehetővé teszi a véséshez és a felesleges anyag eltávolításához a hézagból. Gyakran fakalapáccsal ütik őket, ezért egy ütéscsillapító bőr tömítőgyűrűvel védenek a penge és a nyél között.

Tippek a fa véső használatához

Fontos, hogy a fafelesleg kivágásakor ne vegyünk ki túl sok anyagot egyszerre, hogy elkerüljük a fák behasadását vagy a véső túlvágását. A hantolás során pedig a vékony fogású ferdeszélű vésőt kell irányítani az ujjakkal és a hüvelykujjal a hézagra, hogy precízen formáljuk a felületet.

A reszelő, a ráspoly

A hagyományos reszelő eszközök különböző durvasági fokozatokban kaphatók: durva, félsimító és finom reszelő jelöléssel. Az elnevezésük a formájukra is utal; például az amalos reszelő egyik oldala lapos, míg a másik gömbölyű. A lapos reszelő megoldásoknak lapos vágófelületük van, és az egyik oldaluk szintén reszelő felülettel rendelkezik.
A ráspoly eszköznek kerek vagy lapos felső része van. A kerek ráspoly megoldásoknak lekerekített nyele van, míg a lapos ráspoly penge része egy üreges vázra illeszkedik.
A reszelők használatakor támasszuk ki a reszelő végét ujjainkkal, és a másik kezünkkel nyomjuk előre a reszelőt. Kerüljük a rögzítő nélküli reszelőket vagy ráspolyokat, mivel azok kezelése bizonytalan lehet a hiányzó fogantyú miatt.

A csiszolópapír

A csiszolópapír használata a következők szerint történik. Hajtsuk össze a csiszolópapír lapot a munkapad szélén, majd válasszunk megfelelő csiszolóköveket. Lapos felületek vagy éleken való csiszoláshoz tekerjünk papír alapot egy parafa csiszolókő köré; a hajlatokban az ujjainkat használjuk a csiszolópapír lappal való csiszoláshoz. Profilok és ívek esetén használjunk egy csiszolópapírra rögzített fadarabot. Ahogy haladunk a munkával, lépésről lépésre finomabb fokozatú csiszolópapír lapokat használjunk. A végső csiszolás előtt nedvesítsük be a felületet, hogy a rostok kiemelkedjenek. A felület simaságának biztosítása érdekében végezzük el a finom csiszolást dörzspapírral.
A záró csiszolás során először finoman dörzsöljük meg a felületet a csiszolópapírral, csak az ujjaink segítségével nyomva azt a felületre. A fát mindig a száliránynak megfelelően csiszoljuk, hogy egyenletes felületet kapjunk. Ha a csiszolópapír túl elkoszolódik, cseréljük ki azt egy újra, vagy tisztítsuk meg egy finom dörzskéssel.

A szalagcsiszoló

A szalagcsiszoló eszközök rendelkeznek egy folyamatos csiszolópapír-hurkával, ami a két végen elhelyezkedő forgódobon fut körbe. A két dob közötti lap sima felülete nyomja a mozgó csiszolópapírt a fa felé.
A szalagcsiszoló használata során először kapcsoljuk be a gépet, majd óvatosan helyezzük a munkadarabra, és húzzuk végig előre-hátra mozgatva a csiszolót, a gépet párhuzamosan tartva a fa szálirányával. A szalagcsiszoló gép súlya elegendő nyomást gyakorol a munka végzéséhez, különösen, ha új a csiszolópapír. A felületen végigmenve fedjük egymást a húzásokat, de vigyázzunk, hogy ne hagyjuk a csiszolót a munkadarab széleire ráfutni, mivel azokat megsértheti. Mielőtt kikapcsolnánk a szalagcsiszoló eszközt és letennénk a szerszámot, emeljük fel a csiszolót a felületről, és várjuk meg, amíg a szalag megáll.
Fontos betartani a kezdési utasításokat, és szükség esetén finomabb fokozatú csiszolószalagra cserélni, hogy az előző csiszolás nyomai eltűnjenek.