Így építhetünk a legegyszerűbb módon szép kertet, sziklakertet, gyeprács mulcs, fenyőkéreg, dézsa, gyeprács, sziklakerti növények segítségével
2024-08-21
Így építhetünk a legegyszerűbb módon szép kertet, sziklakertet, gyeprács mulcs, fenyőkéreg, dézsa, gyeprács, sziklakerti növények segítségével

Így építhetünk a legegyszerűbb módon szép kertet, sziklakertet, gyeprács mulcs, fenyőkéreg, dézsa, gyeprács, sziklakerti növények segítségével

Gyeprács, mulcs, dézsa, fenyőkéreg, sziklakerti növények – nem tűnik evidensnek, pedig ezek segítségével szép kertet építhetünk. Nézzük, hogyan!

A mulcs, a fenyőkéreg

Akinek van kertje, vagy szeretne belevágni a kertépítésbe, biztosan találkozott már mulcs fogalmával. Kertrendezéshez, magaságyáshoz és sziklakert építéséhez is nagyon hasznos és látványos kellék. Ám sokan nem tudják, hogy hogyan vehetik hasznát a saját kertjükben. Pedig a mulcs, a fenyőkéreg mulcs rengeteg előnnyel rendelkezik. Például, hogy dekoratív látványt nyújt, továbbá csökkenti a gyomosodást azáltal, hogy a talajfelszínt nem juttatja elég fényhez. Mulcsolás segítségével lassíthatjuk a talaj kiszáradását. E talajtakaró segítségével ugyanis mérsékelhető az elpárolgás és fokozható az öntözővíz-hasznosulás. Kitűnő segítséget nyújt a talaj hőmérsékletének szabályozásában. Fedőréteget képez a talajon, melynek köszönhetően télen véd a fagyástól, nyáron a nagy melegtől és a párolgástól.
A természetes anyagból készült mulcs, pl fenyőkéreg anyagok táplálják a termőtalajt, hiszen bomlásukkal folyamatosan szerves anyagot juttatnak a földbe. A mulcsolás segít a növények tisztán tartásában is, így szerepet játszik a gombás megbetegedések csökkentésében. A mulcsnak tehát számos előnye van, a fent említettek eredményeképp növekedhet a terméshozam és jobb minőségű termésre számíthatunk. Mint bármilyen eszköznek, a mulcsnak is akadnak hátulütői, ám ezek többnyire a nem megfelelő telepítésnek tudhatóak be. Ha túl vastagon, vagy túl vékonyan kerül lefektetésre a talajtakaró mulcs, az többet árt mint használ. Az ideális vastagság 4-5 cm, ha ennél vastagabb a talajfedés, akkor nem juttatja elég oxigénhez a földet. Az ennél vékonyabb réteg pedig hatástalan. További körültekintést igénylő szempont, hogy nem szabad túl hamar kiszórni a talajra a mulcsot, hanem érdemes megvárni, amíg a növények kicsíráznak. Így lesz idejük megerősödni a kis hajtásoknak. Fák esetében a törzstől 5-10 centi távolságra érdemes elhelyezni a mulcsot. Ugyanis könnyen kórokozók és gombák táptalajává válhat a nedvességet magába záró réteg. Anyagát tekintve lehet szerves, tehát különböző növényi részekből álló, például az elterjedt és látványos fenyőkéreg illetve fanyesedék.
Ugyanakkor más lehetőség is rendelkezésre áll. A kevésbé dekoratív, de szerves anyagokban gazdag szalma, falevél, vagy komposzt, ezeken felül pedig a tűlevél is egy lehetséges megoldás. A kavics mulcsként való felhszanálása is nagyon elterjedt. Ez a típusú természetközeli anyagú szervetlen mulcs, amelyet ott alkalmaznak, ahol a sziklák hangulatát kell megidézni. Vagyis főleg sziklakertekben, látványkertekben. Növénytermesztéshez kevésbé praktikus a nehéz forgathatóság miatt, továbbá nincs komposzt-értéke. A mulcs több szempontból is nagyon hasznos védelmet nyújt a kertben növényeinknek, továbbá segít a térelválasztásban és számos színben elérhető, hogy feldobja az udvart.

A gyeprács, a dézsa esete, a sziklakerti növények esete a sziklakertépítéssel

A sziklakertépítés nem bonyolult, viszont nagy aprólékosságot igénylő munka, az eredmény pedig szemet gyönyörködtető. Felépítésüket tekintve két fajtáját különböztetjük meg: léteznek természetazonos és geometriai sziklakertek. Emezek épülhetnek dekorálásképp, más típusok pedig konkrét céllal is rendelkeznek, ilyen funkció lehet a megtámasztás vagy a térelválasztás. Érdemes az építést nyár végén kezdeni, hogy a kikelő gyomokat el tudjuk távolítani a tél beálltáig. A tél folyamán tömörödik a talaj és a kövek is megsüllyednek, így az építmény elnyeri szilárdságát. A talaj tartásában a gyeprács lehet segítségünkre. A dézsa a sziklakerti növények, virágok számára nyújt lakhelyet. Ha sziklakertépítés ideje eljön mindenekelőtt jelüljük ki a beépítendő terültet. Ha megtisztítottuk, építhetjük is a vízelvezető alapot, mégpedig azért, hogy a pangó víz elfolyhasson. A gyeprács elhelyzésére is ilyenkor érdemes sort keríteni.  Az építéshez laza szerkezetű, jó vízáteresztő képességű földet kell használni, amelyhez fele-fele arányban érdemes murvát keverni. Ezután következhet a sziklák beásása, kis idő elteltével pedig a növények beültetése – akár dézsa, akár más alkalmatosság szolgál számukra lakhelyül.
A mulcsozás jót tesz a sziklakerti növények számára és dekorálási célokat is szolgál. A jobb boltok kínálatában számtalan látványos kiegészítő található a sziklakertek mutatóssá tételéhez. A dézsa, a gyeprács már említésre került. A márvány dekorkavics kellemes színével és kis méretével látványos kiegészítő. A hálós és dobozos apró dekorkövek pedig különleges díszítői a sziklakertnek. Virágsziklával egy kis csavart tudunk vinni a sziklakertünkbe, mert különálló növények telepítésére alkalmasak. Elérhetőek egy- vagy többlyukú kivitelben. A kavicsok és a zúzott kövek mulcsolásra és fedésre is kiváló alternatívát jelentenek, valamint kiválóan párosíthatóak az udvar beépítéséhez felhasznált többi alapanyaggal.
Kertburkoláshoz igen népszerű megoldás a gyeprács. A térkövek között azért preferált megoldási forma, mert sokoldalúan hasznosítható. Megóvja a nagy gonddal telepített gyepet az összetaposástól és háziállatok vagy vakond esetén is kitűnően védi a füvet. A betonból készült gyeprácskő egyszerű és pénztárcabarát, ez a legszilárdabb és legerősebb mód fűfedésre. A műanyagból készült gyeprács nagy teherbírású, hagyja levegőhöz jutni a talajt és nagyon gyorsan kivitelezhető a lerakása. A WPC járólap egyel drágább megoldás, azonban nagyon dekoratív és esztétikussá varázsolja az udvart. Sétánygranulátummal az apróbb ösvényeket, autófeljárókat, parkolókat lehet igényessé varázsolni. Vízelvezetésre találhatunk folyókát számos színben és kivitelben, hogy a térkövünket megóvjuk az ázás okozta károktól.