Bogaras ötlet vagy sokkoló felfedezés? A szúnyogháló ajtóra helyezve a babzsizsik, az élelmiszermoly ellen is véd
2024-08-29
Bogaras ötlet vagy sokkoló felfedezés? A szúnyogháló ajtóra helyezve a babzsizsik, az élelmiszermoly ellen is véd

Bogaras ötlet vagy sokkoló felfedezés? A szúnyogháló ajtóra helyezve a babzsizsik, az élelmiszermoly ellen is véd

A szúnyogháló ajtóra helyezve nemcsak a szúnyogok, hanem más jószágok ellen is véd – nézzük csak meg, miről is van szó!

Ha a szúnyogháló ajtóra, ablakra kerül elhelyezésre, a babzsizsik is kint marad

A babzsizsik  2-5 mm hosszú, barnásfekete színű és zömök testű. A nőstény a petéit a magokra vagy azok közvetlen közelébe, a csomagolóanyagra rakja. A petéből kikelő lárva berágja magát a magba, és kizárólag ott tartózkodik. Egyetlen nyíláson keresztül több lárva is behatolhat. A lárvák fejlődése 2-6 hónapig tart, ezalatt a babszem ürege kiszélesedik, és a lárva a babszem héja alatt készíti el a "babkamrát". A bebábozódás állapota 1-3 hétig tart, majd a kifejlett rovar a rágott nyíláson keresztül hagyja el a magot. A babzsizsik párás, meleg környezetet igényel, és szobahőmérsékleten tárolt hüvelyesekben egész évben szaporodik. Csak passzívan, fertőzött magokkal hurcoljuk be a lakásba.
Mind a lárva, mind a kifejlett rovar károsít, de a fő kártételt a lárva okozza. Elsősorban a lyukas magokon fedezhető fel, de a rovar a polcon, falon, mennyezeten is előfordulhat. A fertőzött élelmiszer táplálkozásra és takarmányozásra egyaránt alkalmatlan. Megjelenését rejtett életmódja miatt csak véletlenül, a hüvelyesek felhasználásakor fedezzük fel. A fertőzött magvak könnyebbek az ép szemeknél, ezért beáztatáskor, mosáskor a víz felszínén úsznak.

Mi a teendő bogarak és zsizsikek észlelésekor?

Ilyen kártevők észlelésekor gondosan vizsgáljuk át minden olyan élelmiszert, amely táplálékul szolgálhat számukra. A fertőzött anyagokat gyűjtsük össze, és jól záródó zacskóban dobjuk ki a szemétbe, vagy égessük el. Az élelmiszerek tárolóhelyét meleg vízzel alaposan mossuk le. Rovarirtó szer alkalmazása felesleges és költséges, helyette inkább porszívózzuk ki a tárolóhelyek réseit és repedéseit, majd cseréljük ki, vagy égessük el a porzsákot.
A különféle élelmiszereket (pl. száraztészta, búzadara, liszt, mazsola, bab stb.) néhány hónapos tárolás esetén vizsgáljuk át, hogy korán felismerjük és megszüntessük a fertőzöttséget. Fordítsunk figyelmet a csomagolóanyagok (pl. zacskó, doboz) átvizsgálására is. A tárolóhelyek gyakori szellőztetése kedvezőtlen életfeltételeket teremt a rovarok számára. A babzsizsik terjedésének megelőzése érdekében a hüvelyeseket befőttesüvegben, légáteresztő anyaggal (pl. gézzel vagy vászonnal) lekötve tároljuk. A kifejlett rovarok berepülését szúnyogháló ajtóra, ablakra történő felhelyezéséve akadályozhatjuk meg.

Élelmiszermoly, kívül tágasabb!

Az élelmiszermolyok kis testű, szárnyas, jól repülő rovarok, amelyek lárvái, az ún. "kukacok" okozzák a kárt, mivel a kifejlett molyok szájszervei alkalmatlanok az élelmiszerek roncsolására. A lakásokban leggyakrabban az aszalványmoly és a kamramoly fordul elő, de néha a készletmoly és a lisztmoly is megjelenhet. Takarmánytárolókban pedig a lisztilonca is előfordulhat.
Az aszalványmoly, kamramoly, készletmoly és lisztmoly számos különféle élelmiszerben megtalálható, mint például növényi őrleményekben (liszt, búzadara, kukoricadara, zabpehely), szárított növényi anyagokban (zöldség, gyümölcs, gomba, gyógynövény), olajos magvakban (mogyoró, dió), fűszerekben (paprika), csokoládéban és kakaóban. Különösen az egyenletesen meleg helyeken szaporodnak el. A lisztilonca növényi őrleményeken kívül szálastakarmányokban (lucerna, lóhere, széna) és szalmában, nyirkos, elégtelenül szellőztetett épületekben szaporodik.
Méretük fajtól függően 7-25 mm, szárnyfesztávolságuk 14-26 mm, és általában sötét színűek. A nőstények élettartamuk során 100-400 petét raknak kisebb-nagyobb csoportokban a táplálékra vagy annak közelébe, esetleg az élelmiszer csomagolóanyagára. A petékből kikelő lárvák azonnal táplálkozni kezdenek, táplálkozás közben az élelemből csomókat készítenek, amelyeket fonalakkal szőnek össze. A 6-10 hetes fejlődés után elhagyják a táplálkozási helyüket és a helyiség különböző felületein, csomagolóanyagokon szétmásznak, rendszerint a mennyezeten, falon, padló repedéseiben, esetleg zacskókon, dobozokon gubót szőnek és abban bebábozódnak. A bábokból 7-10 nap múlva kelnek ki a molylepkék. Fejlődési idejük a hőmérséklettől és a tápláléktól függően 40-200 nap lehet. A molylepkék fénykerülők, nappal a helyiség sötétebb zugaiban tartózkodnak és általában éjszaka repülnek.
A lakásba leggyakrabban fertőzött élelmiszerekkel hurcoljuk be őket, de alkalmanként be is repülhetnek. Kizárólag a lárvák károsítanak, mivel az élelmiszereket szövésükkel és ürülékükkel szennyezik, ezáltal fogyasztásra alkalmatlanná teszik. Jelenlétüket szövésük árulja el, de a helyiség különböző felületein található bábok is utalnak rájuk.

Mi a teendő élelmiszermolyok észlelésekor?

Ha molyokra utaló jeleket észlelünk vagy repülő molylepkéket látunk, első teendőnk a molyok elpusztítása aeroszolos rovarirtó szerekkel (pl. CHEMOTOX, CHEMOTOX SUPER, FLOTOX, KILPAT, PIF-PAF-B). Ezután gondosan vizsgáljuk át mindazon élelmiszereket, amelyek a molyok lárváinak táplálékául szolgálhatnak. Ezekben a lárvákat (kukacokat) keressük, és amelyikben megtaláljuk őket, gyűjtsük össze, és jól záródó zacskóban dobjuk a szemétbe, esetleg égessük el. Fordítsunk különös figyelmet a falakon, mennyezeten és egyéb helyeken (pl. tárolópolcok hézagaiban, konzerves dobozok pereme alatt, zacskók és dobozok réseiben) megbúvó bábok felkutatására is. A falakról és mennyezetről ezek lesöpörhetők, de porszívóval is könnyen eltávolíthatók. Egyéb helyekről nedves ronggyal vagy kefével takaríthatók le. Ne feledkezzünk meg a helyiség sarkaiban vagy padlórepedésekben található lárvák összetakarításáról sem.
A különféle élelmiszereket néhány hónapos tárolás esetén vizsgáljuk át, hogy lehetővé tegyük a fertőzöttség korai felismerését és megszüntetését. A molyok berepülése szúnyogháló ajtóra, ablakra történő felhelyezésével akadályozható meg.