Ytong, nagy-, kisméretű tégla, üvegtégla, válaszfal tégla – minden, amit a tégla falak és falazás kapcsán tudni érdemes
2024-08-26
Ytong, nagy-, kisméretű tégla, üvegtégla, válaszfal tégla – minden, amit a tégla falak és falazás kapcsán tudni érdemes

Ytong, nagy-, kisméretű tégla, üvegtégla, válaszfal tégla – minden, amit a tégla falak és falazás kapcsán tudni érdemes

A szilárd kialakítású falakat általában nagy-, kisméretű tégla, válaszfal tégla, olykor üvegtégla, ytong tégla segítségével építik. Ezek mindegyike jó hangszigetelést biztosít, de a hagyományos építőanyagok és módszerek nem megfelelő hőszigetelők. A viszonylag modern üreges falszerkezetek jobb nedvesség- és hőszigetelést nyújtanak.

Szilárd falak építése nagy vagy kisméretű tégla segítségével

A szilárd falakat főként kötésben lévő nagy-, kisméretű tégla, válaszfal tégla segítségével, vagy betonblokkokból készítik, de sok helyen a vidékre jellemző természetes követ is használnak. A falak többsége legalább 22,5 cm vastag, ami megfelel a szabvány téglahossznak, de gyakran vastagabbak, ha rossz körülményeknek vannak kitéve.

Nedvességállóság

A kipárolgás megakadályozza a nedvesség behatolását egy szilárd fal belsejébe; a nagy-, kisméretű tégla, válaszfal tégla által magába szívott esővíz általában elpárolog, mielőtt elérné a belső rétegeket. Nedvesség felszívódását a talajból úgy lehet akadályozni, hogy vízszintes nedvesség-szigetelő réteget alkalmaznak. Ez rendszerint a talajszinttől legalább 15 cm-re, két sor tégla magasságban helyezkedik el, bitumenes szigetelőréteggel.

Vízzáró tulajdonságok

Sok szilárd fal vakolt vagy más módon burkolt, hogy vízhatlanná tegyék a téglafalat. A vastag, gyárilag előállított betonblokkokat vakolatlanul lehet hagyni, de megjelenésük és vízzáró hatékonyságuk javítása érdekében vakolást alkalmaznak. A természetes köveket általában csupaszon hagyják, így a vízszigetelés kizárólag az anyag vastagságán és természetén múlik.

Hőszigetelés

Hőszigetelő paneleket gyakran építenek be üreges falazatba. Előfordul, hogy az üreget későbbi szakaszban szigetelőanyaggal töltik ki. Az épület teljes súlyát a falak a talajra viszik át.

Teherhordó falak

A ház külső falai teherhordók, mivel a tető nagy részének és egyéb szerkezeteknek a súlyát átvisszik az alapokra. Ezek tartják a padló- és mennyezetgerendákat, valamint a belső válaszfalakat. Nem minden külső fal teherhordó vagy főfal. A szerkezetben való elhelyezkedésük és az építésükhöz használt anyagok alapján hívjuk ezeket főfalaknak.

Nem teherhordó falak

Az adott szint területeit helyiségekre osztó, de az épület szerkezetének alátámasztására nem szolgáló falakat nem teherhordó falaknak nevezzük. Készülhetnek téglából, könnyű betonblokkokból, fából vagy fémlécezett, gipszkartonnal borított közepes sűrűségű farostlemezből. Sőt, akár üvegtégla, ytong segítségével is. Többnyire egyemeletnyi magasságúak. Ha a padlódeszkázat bemegy a fal alá, a fal valószínűleg nem teherhordó.
 

Belső falak

Két fő típusú belső fal létezik: tűzfalak és válaszfalak. Ezek a falak egy lakáson belüli teret osztanak fel, és lehetnek teherhordók vagy nem teherhordók.

Válaszfalak - a válaszfal tégla

A belső válaszfalak lehetnek teherhordók vagy nem teherhordók. A válaszfal tégla darabok általában könnyűek és nem szélesebbek egy téglavastagságnál. A válaszfalak készülhetnek ytong, üvegtégla, kisméretű tégla válaszfal tégla, segítségével, betonból, fémből, fából

Modern válaszfalak – az ytong

A modern válaszfalaknál széles körben használnak ytong blokkokat, amelyek névleges magassága 15-22,5 cm és hossza 45 cm. A leggyakrabban használt méret a 22,5x45 cm-es, vastagsága pedig 7,5 és 35 cm között változhat. A 10 cm-es blokkok gyakran használtak válaszfalként, mivel megfelelnek a szabványos téglaméreteknek.

Üvegtégla

Az üreges üvegtégla elemek látványos fényelosztást biztosítanak a nem teherhordó jellegű falakon. A négyzet és téglalap alakú blokkokat 8 és 10 cm vastagságban gyártják, sokféle felületi mintával és színben kaphatók. Az üvegtéglákat malterba lehet fektetni, szilikonos ragasztóanyaggal lehet összekötni, vagy szárazon rögzíteni egy fakeretbe. A száraz rögzítéshez kapható keretező készlet.

Összefoglalás

A belső, külső falak különféle anyagokból készülhetnek, és különböző funkciókat szolgálhatnak, legyenek azok teherhordók vagy nem teherhordók. Mindegyik típusú falnak megvannak a maga előnyei és alkalmazási területei, amelyek hozzájárulnak az épület funkcionalitásához és esztétikájához.