Teregetés gyorsan, okosan – Elmondjuk, hogy mire és hogyan
2024-07-22
Teregetés gyorsan, okosan – Elmondjuk, hogy mire és hogyan

Teregetés gyorsan, okosan – Elmondjuk, hogy mire és hogyan

A mosás és teregetés minden háztartásban rendszeres munka. Attól függően, hogy hányan élnek együtt, a szennyes halmok lehetnek kisebbek vagy nagyobbak. Különösen a gyermekes családokban általában hetente többször is jár a mosógép. Ahhoz, hogy a szennyes ne halmozódjon fel, rendszeresen mosni kell, majd szárítani - lehetőleg minél gyorsabban. Ennek többféle módja van: szárítókötél, fregoli, ruhaszárító torony.  De melyik típus a jobb? Van annak valami trükkje, hogy a szennyest úgy terítsük ki, hogy a lehető leggyorsabban megszáradjon? Nem csak kérdéseink vannak, hanem válaszaink is.
Többféleképpen is kiteríthetjük a mosott ruhát száradni. Hogy melyik lehetőség a megfelelő, több dologtól is függ. Mekkora a háztartás mérete? Mennyi hely áll rendelkezésre? Van-e kert?

A ruhásszárító állvány - az igazi klasszikus

A klasszikus megoldás a szennyes felakasztására valószínűleg a szabadon álló, két szárnnyal rendelkező ruhaszárító állvány. Helytakarékosan összecsukható, és kb. egy mosógéptöltetnyi ruhának nyújt szárítási lehetőséget. Minden háztartásba megfelelő választás.  Összecsukható és gyorsan elrejthető a szekrény mögött, az ágy alatt vagy az ajtó mögötti sarokban és bárhol rugalmasan felállítható. Például nyáron az erkélyen, rossz idő esetén a lakásban.  
Az egyszemélyes háztartások számára is léteznek helytakarékos modellek keskenyebb kivitelben.
Az említett előnyök mellett a szabadon álló ruhaszárítónak természetesen hátrányai is vannak. Nagycsaládosoknál, ahol sok a szennyes, egy állvány általában nem elég. Gyakran szükség van egy második vagy akár harmadikra is - ez pedig helyet foglal. A szárítót is tárolni kell valahol, amikor éppen nem használjuk. Mert nem éppen dekoratív.

A forgó szárító - szárítson meg sok szennyest egyszerre

Nagy családja van? Vagy van a hétnek egy meghatározott napja, amikor az összes szennyest kimosná? Akkor olyan megoldásra van szükségünk, amely a lehető legtöbb helyet kínálja az ágyneműk, ruhák, törölközők és hasonlók számára. Ebben az esetben egy állvány vagy torony ruhaszárító önmagában általában nem elegendő a szennyes felakasztásához.  Inkább egy nagyméretű, forgó szárító lehet az ésszerű alternatíva.
https://www.freepik.com/premium-photo/clothes-drying-clothesline_130300144.htm#fromView=search&page=1&position=44&uuid=2c845e40-e548-4127-a556-6e2fe28f58e3
Ez ugyanis nagy szárítási hosszt kínál - ideális mindenkinek, aki sok szennyest szeretne egyszerre megszárítani. A legtöbb rotációs szárítót a kertben állítják fel egy földbe ásott lyukban. Ez azt jelenti, hogy van egy fix helyük, és a ruhaszárító állványokkal ellentétben nem kell kivenni a raktárból és felállítani őket. Éppen ellenkezőleg - egyszerűen ki kell nyitni a szárítót, és máris felakaszthatjuk a mosnivalót. Egy forgó szárítón általában legfeljebb 2-3 mosógépnyi ruhának van hely. E lehetőség egyik hátránya, hogy csak jó időben, a szabadban száríthatjuk a szennyest, már ha van kertünk. 

Szárítókötél – a rugalmas megoldás

Van egy pincehelyiségünk, ahol szárítjuk a ruhát? Vagy sok fánk van a kertben? Akkor jó ötlet egy zsinórt rögzíteni, hogy oda teregetni. Ezt rugalmasan bárhová rögzítheti - például egy oszlop köré, egy fatörzsre vagy egy falon lévő kampóhoz. A szárítkötél nagyon kis helyet foglal, és pillanatok alatt újra eltávolítható. Ez a lehetőség különösen alkalmas strandtörülközők, fürdőnadrágok vagy bikinik szárítására nyaraláskor. A zsinór bármilyen bőröndben elfér, és rugalmasan rögzíthető.

Kihúzható fali szárító - a helytakarékos alternatíva

Helytakarékos alternatívát keres, amely mégis a lehető legtöbb szárítási helyet kínálja Önnek? A megoldás falra szerelhető, kihúzható ruhaszárító. Egyszerűen rögzíthető a fürdőszobában vagy az erkélyen a falra. Ha fel akarjuk akasztani a szennyest, csak ki kell húzni a zsinórokat. Amint a zoknik, blúzok, pulóverek stb. megszáradtak, a zsinórokat visszaengedhetjük a tartóba.  Ez azt jelenti, hogy a falra szerelt szárító nagyon kis helyet foglal, és alig látható. Hátránya azonban, hogy egy ilyen modellt állandóan állítgatni kell és nem lehet elkerülni a fúrást, a falra rögzítést sem.

Fregoli – praktikus, de nem túl esztétikus

A jól ismert mennyezeti szárító, a fregoli szintén jó megoldás, ha van egy szárító vagy háztartási helyiségünk. Felszerelhetjük persze a fürdőszobában a kád fölé is. Előnye, hogy egy kevésbé szem előtt lévő helyiségben, a fürdőben szárad a ruha és nem a nappali közepén egy szárító állványon. Hátránya, hogy a fürdőkádban a fejünkre lógnak a száradó ruhák, és zuhanyzás közben újra vizesek lehetnek. És persze a szép fürdőszobának búcsút mondhatunk, hiszen, ha épp nem is szárad rajta semmi, a fregoli akkor is az enteriőr része marad.

Hogyan teregessünk helyesen?

Ahhoz, hogy ruhák, ágyneműk stb. pillanatok alatt újra szárazak legyenek, fontos, hogy helyesen terítsük ki a mosott ruhát. Ezzel meggyorsíthatjuk a száradást és több óra vasalást is megspórolhatunk.
 
  • A legjobb, leggyorsabb megoldás a szabadban való szárítás. A levegőn ugyanis a napnak és a szélnek köszönhetően különösen gyorsan szárad a ruha, és csodálatosan friss illata van.
  • Alaposan rázzuk ki a ruhát teregetés előtt.
  • A nehéz, vastag darabokat kívülre terítsük, mert ott jár a legjobban a levegő.
  • A kényes, fakuló anyagokat a fonákjáról szárítsuk.
  • Ingeket, blúzokat érdemes vállfán szárítani, így sok esetben megspórolhatjuk a vasalást.