A tuzifa tüzelőanyag által fűtött öntöttvas kályha meglepő hatásossága, és a kéménybélelés művészete
2024-09-24
A tuzifa tüzelőanyag által fűtött öntöttvas kályha meglepő hatásossága, és a kéménybélelés művészete

A tuzifa tüzelőanyag által fűtött öntöttvas kályha meglepő hatásossága, és a kéménybélelés művészete

A tuzifa tüzelőanyag által fűtött öntöttvas kályha meglepően jól teljesít, legalábbis ha egyebek mellett nem feledkezünk meg a kéménybélelés feladatának megcselekvéséről.

A tuzifa tüzelőanyag által fűtött öntöttvas kályha

Ha elérhető elegendő mennyiségű olcsó tuzifa tüzelőanyag, a modern, lassú égésű, hasábfa-tüzelésű öntöttvas kályha darabok a leggazdaságosabb fűtési megoldást nyújthatják. Ezek az öntöttvas kályha termékek szabadon állnak, és hasonlóan működnek, mint a kandallók, vagy akár be is építhetők a kandalló helyére. Egy jó tuzifa tüzelőanyag által fűtött öntöttvas kályha akár egyetlen feltöltéssel egész nap vagy éjszaka éghet. A legjobb, ha a kályhát a kéménykürtő közepén helyezzük el, és a meglévő kandallómedencére állítjuk, feltéve, hogy az megfelelő távolságban van a kályhától. Ha nem, akkor egy új medencét kell építeni, ami megfelel az építési előírásoknak. Az öntöttvas kályha darabot egy vízszintes lemez kíséretében haladó füstcsővel kell ellátni, amely elzárja a kémény aljától. A füstcső körüli hézagokat samottal és üvegszálas csomagolással kell szigetelni. A tárolónak tűzállónak kell lennie. Mivel a tuzifa tüzelőanyag fa égetésekor erős korom- és kátránylerakódás keletkezhet, a kályha füstcsövét vagy beköthetjük egy dupla falú rozsdamentes acél béléscsőbe, vagy magát a kürtőt könnyű súlyú betonnal bélelhetjük ki.

Szárazon álló keményfal béléstest felszerelése

A könnyű súlyú beton béléstest tartós megoldás, és alkalmas minden fűtéstípusra. Rövid szelvényekből áll, amelyeket a kürtő belsejében habarccsal kötnek össze. Ezek az egyenes kürtőkhöz ideálisak, de szabványos könyökcsőszakaszokkal is elláthatók a kiömlőkétérések illesztéséhez. A legtöbb ilyen béléstest hornyos kötéseket kap, néhányat pedig rögzítőgyűrűvel is felszerelnek.
A szerelőnek először el kell távolítania a kéménytoldatot, és szükség lehet lyukak vágására a kéményben a kürtőhöz való hozzáférés érdekében. Az alátámasztás erősítése érdekében szükség van kiirtó alján. Egy béléstestszelvényt egyszerre engednek le a kürtőbe, és az egyes szelvények tetejére marerösszetétel kerül a következő szelvény befogadásához. Miután elkészült a bélés, és minden hozzáférési nyílást helyreállítottak, a bélés körüli űrt rendszerint könnyű súlyú betonnal töltik ki. Ez azonban nem mindig szükséges, mivel a szakaszos béléstestek kiváló szigetelési tulajdonságokkal rendelkeznek (a szerelő ebben tud tanácsot adni). Végül az eredeti kéménytoldatot visszarakják, vagy egy megfelelő kéménysisakot tesznek fel.

Kürtőbélések beszerelése

A kürtőbélések beépítése a következő lépéseket foglalja magában: A munka helyszínén előkészítik a kürtőbeleset. Egy darabból készült, könnyű súlyú betont öntenek a csőbe, majd a kürtő körül. Amikor a kitöltő megszilárdul, a csövet kiengedik és kivehetővé válik, sima, martólappal borított nagy rés után hagyva.
 
Sok kémény valószínűleg béleletlen, amelyekben csak cementes vakolat található. A füst savas részecskéi éveken át károsíthatják a kémény szerkezetét, nedves foltokat okozva és akár füst is szivároghat rajta keresztül.
A megoldás a kéménybélés beépítése lehet, ami megvédheti a kémény szerkezetét a korróziótól és javíthatja a gázok áramlását. Fontos a megfelelő béléstest kiválasztása, és érdemes szakemberrel beszereltetni. A kéménybélések különböző alakúak, egy darabból vagy összeilleszthető részekből állnak, fémből vagy nem gyúlékony anyagokból, például habkőből.
Népszerű típusú béléstest a rugalmas, rozsdamentes acél bordáscső, amely könnyen bevezethető a kéménybe. Vékony falú csövek gázkészülékekhez megfelelőek, de szilárd fűtőanyagokhoz vagy fafűtésű kályhákhoz jobb a sima belsőfelületű, kettős falú béléscső. A legtöbb béléscső telepítéséhez állványt kell emelni a kémény körül, és érdemes előtte megtisztítani a kéményt. A szerelő a tetőről vezeti be a béléscsövet a kéménybe. A csövet a kéménybe engedett könnyű súlyú kötél segítségével helyezik be, miközben egy másik személy óvatosan vezeti le. Miután a csövet beillesztették, az illesztést samottal szigetelik, majd a kéménytoldatot helyére teszik és malterral kiegészítik az eredeti kéményperemhez igazodva. Ha a béléscsövet gáz- vagy olaj-tüzelésű berendezéshez csatlakoztatják, a felső zárólapot a kémény tetejére fektetett malterágyba helyezik, majd a keménysisakot felhelyezik.