Az üvegszövet háló, a gipsz elemek szerepe a boltíves nyílások készítésében
2024-10-29

Rólam

Rólam
Az üvegszövet háló, a gipsz elemek szerepe a boltíves nyílások készítésében

Az üvegszövet háló, a gipsz elemek szerepe a boltíves nyílások készítésében

A boltíves nyílások készítése során az üvegszövet háló, a gipsz egyaránt segítségünkre siet – nézzük, hogyan!

Boltív profiljának meghatározása

Válasszuk meg gondosan a boltív stílusát, mivel a boltív formája jelentősen befolyásolja a nyílás magasságát és a helyiség megosztását. A sarokívek nem csökkentik a belmagasságot, míg a félkörívek és hegyes boltívek sajátos megjelenést biztosítanak anélkül, hogy elvennék a belmagasságot a nyílás közepén.

Üvegszövet háló boltívsablonok

Az üvegszövet háló boltívsablonok könnyen beszerezhetjük építőanyag-kereskedésekből. Ezeket a sablonokat a nyílás sarkaihoz kell rögzíteni, majd bevakolni. De mi az az üvegszövet háló?
Az üvegszövet háló üvegszálakból készül, amelyeket egy rácsszerű mintázatban szőttek össze. Az üvegszálak erősek, tartósak és rugalmasak, ami számos előnyt kínál az építési és felújítási munkák során.
Az üvegszövet háló jellemzői:
  • Erősség: Nagy szakítószilárdsággal rendelkezik, így jól ellenáll a húzó- és nyomóterheléseknek.
  • Rugalmasság: Könnyen hajlítható és alakítható, ami lehetővé teszi, hogy különböző felületekre alkalmazzák.
  • Ellenállóképesség: Ellenáll a nedvességnek, a vegyszereknek és a hőmérséklet-ingadozásoknak.
  • Könnyű súly: Az üvegszövet háló könnyű, ami megkönnyíti a szállítást és a beépítést.
Az üvegszövet háló számos alkalmazási területtel rendelkezik az építőiparban. Vakolaterősítésre gyakran használják, hogy megakadályozzák a repedések kialakulását és növeljék a vakolat élettartamát. Külső hőszigetelő rendszerekben (ETICS) is alkalmazzák, hogy stabilizálják a szigetelőanyagokat és javítsák a mechanikai ellenállást. Régi épületek felújításánál az üvegszövet háló segít megerősíteni a meglévő szerkezeteket, míg csempeburkolatok alatt a csempék elmozdulásának és repedésének megakadályozására használják.
Az üvegszövet háló használatának első lépése a felület alapos megtisztítása és előkészítése. Ezt követően az üvegszövet hálót a felületre helyezik, és ragasztóanyaggal, például ragasztóhabarccsal rögzítik. A hálót ezután beágyazzák a ragasztóanyagba, hogy biztosítsák a stabil és tartós rögzítést. Végül a beágyazott háló felületét simára dolgozzák, hogy megfelelő alapot biztosítsanak a további rétegek, például vakolat, festék vagy csempe számára.

A sablon felhelyezése

  • Léc rögzítése: Rögzítsünk egy lécet a nyílás tetejére, amelyhez hozzászegezhetjük a fémhálót. Helyezzük a boltívsablont megfelelő helyzetbe, és állítsuk vízszintbe.
  • Üvegszövet háló rögzítése: Rögzítsük a fémhálót horganyzott szögekkel a támpillérekhez. A vakolat szélét leüthetjük az oldalak mentén, hogy a hálót síkban lehessen rögzíteni a téglákhoz.
  • Üvegszövet háló mélységének ellenőrzése: Tartsuk a vízmértéket keresztirányban a háló hajlatához és a vakolatfelülethez, hogy ellenőrizzük, megfelelő mélységben helyezkedik-e el.
  • Habarcs felvitele: Kenjünk fel kötőhabarcsot és egy durva alapréteget a gerincre, mindkét oldalon alulról felfelé haladva. Ne nyomjuk rá erősen a vakolókanalat, nehogy a habarcs átnyomódjon a hálón. Habarccsal kenjük be a boltív frontális részét is, a támpillér szélénél kissé behúzva a vakolat alá és a boltív görbületére ráhúzva a hálóra.
  • Miután a vakolat megkeményedett (kb. 15 perc), vigyünk fel egy vékony simítóréteget. Alkalmazzunk egy második réteget is, és simítsuk el vakolókanállal.

Előre gyártott gipsz díszítőelemek

Előre gyártott, gipsz dekoratív elemeket is lehet vásárolni. Ezeket általában a nyílás tetején és oldalain csavarokkal falecekhez rögzítik. A gipszformák és a falvakolat közötti hézagokat a díszítőelemek elhelyezése után kitöltik. Egy megfelelő kinézetű, stílusos szobabelső kialakításához díszítsük a helyiséget gipsz kellékekkel, például konzolokkal (tartókonzolokkal), pillérekkel és pilaszterekkel. Elérhetők egy darabból álló hálókeretek is, amelyek csak 11,2 cm vastag falakhoz felelnek meg. A több részes sablonok homlokzati és fenéklemez (alsó szegély) formájában is felhasználhatók. Díszes konzolokat, pilléreket és pilasztereket is alkalmazhatunk a támpillérek és áthidalók díszítésére.