Minden, amit tudni érdemes az üvegtégla válaszfalak építése, és az üvegtégla ár kapcsán
2024-10-21

Rólam

Rólam
Minden, amit tudni érdemes az üvegtégla válaszfalak építése, és az üvegtégla ár kapcsán

Minden, amit tudni érdemes az üvegtégla válaszfalak építése, és az üvegtégla ár kapcsán

Ha egy helyiség egy részét szeretnénk leválasztani anélkül, hogy a természetes fényt elzárnánk, fontoljuk meg egy üvegtégla fal építését. Számos szaküzletben kaphatók díszüvegtéglák és fakeretes modulrendszerek. Egy másik lehetőség, hogy világos, matt üvegtégla elemeket malterba ágyazva építjük meg a falat az alábbi útmutató szerint. Minden szükséges anyagot, beleértve a távtartókat és a betonvasakat, beszerezhetünk barkácsboltokban.

Alapvető megfontolások

Az üvegtégla falak nem teherhordó szerkezetek, ezért szilárd keretre van szükségük, amely a padlóhoz, falakhoz és mennyezethez van rögzítve. A fal semmilyen irányban nem lehet 6 méternél hosszabb, és az összterülete nem haladhatja meg a 18,5 négyzetmétert. Ha a fal 2,3 négyzetméternél nagyobb, akkor acélrudakkal kell megerősíteni. Ha nagyobb panelt építünk, rugalmas tágulási hézagokat kell beépíteni a fakeret és az üvegtéglák közé, majd rugalmas tömítőanyaggal kell kitölteni.

Tartókeret készítése

A tartókeret belső méretének meghatározásához helyezzünk el egy sor üvegtégla elemet a padlón, speciális műanyag távtartókat helyezve közéjük, majd mérjük meg a téglasor teljes hosszát. Ugyanezt tegyük függőleges irányban is. Ezek alapján készítsünk csapos illesztésű fakeretet 5 cm vastag fából, a téglák vastagságának megfelelő szélességben. Illesszük be a keretet, és rögzítsük csavarokkal.

Üvegtéglapanel építése

Az üvegtéglapanel építéséhez szükség lesz üvegtégla elemekre, műanyag távtartókra, betonacél rudakra és malterre. Kezdjük az építést azzal, hogy vágjunk le néhány kereszt alakú távtartót L- és T-alakúra, amelyeket a keret és az üvegtégla elemek találkozásánál használunk. Erősítsünk habszivacs csíkot a keretek oldalához, keverjünk ki sima, krémes állagú maltert, és fektessük le az első réteget a talpfára.
  • Kezdjük a saroknál, helyezzünk el egy L-profilú távtartót, és tegyük le az első téglát.
  • Tegyünk maltert a következő tégla oldalára, ügyelve arra, hogy az üreg megfelelően ki legyen töltve, majd állítsuk helyére a következő távtartóval.
  • Folytassuk így a téglasorok fektetését egymás után, vakolókanállal eltávolítva a kinyomódott maltert.
  • A panel megerősítéséhez helyezzünk betonacél rudakat a vízszintes malterrétegekbe. Fúrjunk lyukakat a keretbe az illesztési hézagok szintjén, és tegyük a rudak végeit ezekbe a lyukakba.

Az üvegtégla hézagok végleges kialakítása

  • Távolítsuk el a távtartókat, majd töröljük ki a felesleges maltert egy nedves szivaccsal.
  • Miután a malter megszilárdult, simítsuk le a hézagokat egy 12 mm-es fa rúddal.
  • Tisztítsuk meg az üvegtéglákat, majd használjunk fehér szilikon tömítőanyagot a dilatációs hézagokhoz.
  • A fenti lépések betartásával tartós és esztétikus üvegtégla falat építhetünk, amely természetes fényt enged át a helyiségek között.

Az üvegtégla ár

Az üvegtégla ár több tényezőtől függ, amelyek befolyásolják a végső költséget. Íme néhány fő szempont, amelyek meghatározzák az üvegtégla  ár céduláján lévő összeget.

Típus és stílus

  • Alapvető üvegtéglák: Egyszerűbb mintázatú és átlátszóságú üvegtéglák általában olcsóbbak.
  • Díszüvegtéglák: Speciális mintázattal vagy színezéssel rendelkező téglák drágábbak lehetnek.
  • Matt és Színes üvegtéglák: Különböző színek és felületek (pl. matt) is növelhetik az árat.

Méret

Nagyobb méretű üvegtéglák általában drágábbak, mivel több anyagot és bonyolultabb gyártási folyamatot igényelnek.

Minőség

A magasabb minőségű üvegtéglák, amelyek jobb anyagból készülnek és szigorúbb minőségellenőrzési folyamaton mennek keresztül, magasabb áron kaphatók.

Gyártó

Ismert és elismert gyártók termékei drágábbak lehetnek a megbízhatóság és a minőség miatt.

Speciális tulajdonságok

Egyedi tulajdonságok, mint például hangszigetelés, hőszigetelés vagy megnövelt biztonság (pl. ütésálló üvegtéglák), szintén befolyásolhatják az árat.

Beszerzési forrás

Az árak változhatnak attól függően, hogy közvetlenül a gyártótól, építőipari nagykereskedőtől vagy kiskereskedőtől vásároljuk meg az üvegtéglákat.

Mennyiség

Nagyobb mennyiség vásárlása esetén az üvegtégla ár tekintetben kedvezmények érhetők el, így az ár csökkenhet.

Szállítás és raktározás

A szállítási költségek is hozzáadódhatnak az üvegtéglák árához, különösen, ha távoli helyről rendeljük őket.
Az üvegtégla ár tehát széles skálán mozog, a fenti tényezők figyelembevételével. Általánosságban elmondható, hogy a standard üvegtéglák ára 500-1500 forint között mozog darabonként, míg a speciális, díszített vagy színes üvegtéglák ennél magasabb áron, akár 2000-5000 forintért is kaphatók lehetnek. Fontos, hogy az adott projekt igényeihez mérten válasszunk megfelelő üvegtéglát, figyelembe véve a kívánt esztétikai és funkcionális tulajdonságokat.