Magasak a vakolás árak? Akkor kerüljön elő a vakolóanyag, a kőműves kanál, és vakoljunk magunk!
2024-08-23
Magasak a vakolás árak? Akkor kerüljön elő a vakolóanyag, a kőműves kanál, és vakoljunk magunk!

Magasak a vakolás árak? Akkor kerüljön elő a vakolóanyag, a kőműves kanál, és vakoljunk magunk!

A vakolás árak magasak, de kis tudás, ügyesség, vakolóanyag, kőműves kanál birtokában mi magunk is nekieshetünk a melónak

A vakolóanyag, a kőműves kanál mellett melyek a vakolás alapkövetelményei?

A vakolásnak két alapvető követelménye van: a malternak jól kell tapadnia az alaphoz, és sima, egyenletes felületet kell elérni. Az alapos előkészítés és a vakolóanyag, valamint a szerszámok gondos kiválasztása biztosítja a jó tapadást, de a sima, egyenletes felület elérése bizonyos gyakorlatot igényel.

Elkerülendő problémák

Egyenetlen felületek csiszolása: A leggyakoribb hiba az, hogy a vakolást végző személy azt gondolja, hogy majd száradás után lecsiszolja a felületet, hogy egyenletes legyen. Ez a módszer sok porral jár, ami a ház többi részébe is behatolhat, és mindig gyenge eredményre vezet. Márpedig a rossz minőségű munka az ami, a vakolás árak elszabadulását eredményezi, hisz kétszer vakolni rosszul, drágább mint egyszer rendesen. Sokkal jobb, ha már vakolás közben igyekszünk jó felületet elérni, és széles lapú szerszámmal egyenletesen elterítjük az anyagot. A kőműves kanál vagy a simítólap hagyta taréjokat a sarkoknál gondosan le lehet faragni vagy késsel, még mielőtt a vakolat megszáradna.
Felület simasága: Nagy terület vakolásánál nem mindig könnyű észrevenni, hogy a felület kellően sima-e. Nézzük meg a falat oldalról vagy világítsuk meg lámpával az egyik oldalról, hogy megtaláljuk az esetleges szabálytalanságokat.
Javítóvakolat alkalmazása: Mélyebb lyukakhoz használhatunk vödörben kevert vakolóanyag készítményt. A lyuk mélységéhez igazodva kenjük fel a vakolatot és simítsuk el kőműves kanál segítségével, amíg a meglévő vakolattal egy szintbe nem kerül.
Repedések: A simító vakolóanyag felületén keletkező finom repedéseket a homok és cement keverékű vakolat kiszáradása okozhatja. Az ilyen finom repedéseket teljesen ki kell szárítani, mielőtt a simítóvakolatot felvinnénk rá. Ha a vakolati felület ép, a finom repedéseket le lehet tapétázni. A kő és az alapréteg-vakolat egyaránt berepedhet, ha túl gyorsan szárad ki. Soha ne melegítsük a vakolatot, hogy gyorsítsuk a száradást.
A szilárdság csökkenése: A gipsz és a cement vegyileg megköt, ha vízzel összekeverjük. Ha a kötés bekövetkezése előtt kiszárad, porladni kezd, mivel a kémiai reakciók nem fejeződtek be. Ha ez fordul elő, le kell szedni a felületről, és újra kell vakolni. Ez pedig a vakolás árak tekintetében éppen nem költségcsökkentő tényező.

A vakolás árak akkor a legbarátibb, ha magunk vakolunk

Rakjuk meg a simítólécet.
Emeljük fel a vakolatanyagot.
Tartsuk a megrakott kőműves kanál eszközt vízszintesen, enyhe szögben a fal felületéhez képest. Kenjük fel a maltert felfelé irányuló függőleges húzásokkal, enyhén rányomva a vakolókanalat a felületre, hogy a vakolat jól a falba nyomódjon. Előrehaladva csökkentsük a vakolókanál szögét, de soha ne hagyjuk, hogy a teljes falfelület érintkezésbe kerüljön a vakolattal, mert ez szívóhatást válthat ki, és lehúzhatja a vakolatot a falról.

Egyenletes elosztás

Vigyünk fel egy kissé vastagabb réteg vakolatot a vakolókanállal, a lehető legegyenletesebben. Használjunk léceket a felület elegyengetéséhez. Tartsuk a léceket az eredeti vakolathoz vagy az egyik oldalon felszegezett irányléchez. Dolgozzunk a léccel felfelé, miközben az egyik oldalról a másik felé mozgatjuk, majd emeljük le óvatosan a lécet, és töröljük le a lerakódott felesleget. Töltsük ki minden lyukat a vakolókanállal kent plusz malterral, majd ismét simítsuk le a léccel. Hagyjunk egy réteg vakolatot megszilárdulni, mielőtt véglegesen lesimítjuk. Kétréteges vakolásnál enyhén kaparjuk meg a széleket a záróréteg előkészítéséhez.

A vakolat lesimítása

Vigyük fel a simítóréteget a gipszvakolat alaprétegre, mihelyt az megszáradt. A cementbázisú homokos vakolóanyag készítményt hagyni kell alaposan kiszáradni, de a simítóréteg alkalmazása előtt a felületet be kell nedvesíteni, hogy egyenletes legyen a szívóhatás. A papírborítású gipszkartont azonnal, benedvesítés nélkül be lehet vonni simítóréteggel. Használjunk vakolókanalat a simítóréteg felviteléhez, szemmel mérve egyenletesen elterítve 2 mm-es vastagságban, de 3 mm-nél nem vastagabban. Mihelyt a vakolat megkeményedett, keféljük le vagy kissé spricceljük be vízzel, majd simítsuk le a felületet, hogy sima, matt felületet kapjunk. Ne nyomjuk meg túl erősen, és ne dolgozzuk meg túlzottan a felszínt. Itassuk fel szivaccsal a felesleges vizet.