A hőtárolós villanyradiátor bemutatkozása és a radiátorcsere végrehajtása lépésről-lépésre
2024-10-16
A hőtárolós villanyradiátor bemutatkozása és a radiátorcsere végrehajtása lépésről-lépésre

A hőtárolós villanyradiátor bemutatkozása és a radiátorcsere végrehajtása lépésről-lépésre

A hőtárolós villanyradiátor termékek népszerűsége abban rejlik, hogy olcsó éjszakai áramot használnak. Az éjszakai áram felfűt egy tűzálló téglamagot vagy hasonló anyagot a kályha belsejében, ami hőt bocsát ki a következő nap folyamán. A hideg levegőt a fűtőtest alul beszívja, felmelegíti, majd a kályha tetején eltávozik.

Hőtárolós villanyradiátor típusok

A korai hőtárolós kályhák vaskosak voltak, sok helyet foglaltak el, és a felhasználók nem tudták szabályozni a kimenő teljesítményt. Az éjszakai hőtárolást szabályozni lehetett, de a következő napi hőigényt előre kellett becsülni, ami hirtelen időjárás-változás esetén túl sok vagy túl kevés hőt eredményezett. A technológiai újításokkal a modern hőtárolós villanyradiátor típusok keskenyebbek, falra szerelhetők vagy szabadon állók, jobban megtartják a hőt, és hatékonyabban szabályozhatók.
A termosztát irányítású hőszabályozók és ventilátorok lehetővé teszik, hogy a villanyradiátor berendezés csak szükség szerint fűtsön. Egyes berendezések megtartják a tárolt hőmaradványt, csökkentve az éjszakai fogyasztást, míg mások az éjszakai szobahőmérséklet alapján állítják be a hőterhelést.

A hőtárolós villanyradiátor elhelyezése

A hőtárolós villanyradiátor modellt az ablakok alá kell helyezni, hogy ellensúlyozza a huzatot és kiegyensúlyozza a szoba hőmérsékletét. A kályháknak saját villamos hálózatra és külön fogyasztásmérőre van szükségük.

Optimális készülék-mennyiség meghatározása

Az optimális hőtárolós villanyradiátor készülékek számának meghatározásához ki kell számítani a hőteljesítményt és a hőveszteséget. Ezzel az eljárással az egyes helyiségek hőigényét részletesen ki kell számítani, majd ezeknek a követelményeknek megfelelő fűtőtesteket kell választani.
A hőtárolós villanyradiátor készülékek felszerelése egyszerűbb, mint egy teljes központi fűtési rendszer kiépítése, és gyakran átlagos barkácsmunkának minősül. Az elektromos művek és egyes gyártók segédanyagokat bocsátanak rendelkezésre, melyek egyszerű táblázatok alapján segítenek felbecsülni az egyes helyiségek hőigényét.

Példák az optimális elhelyezésre

Egy nagyobb villanyradiátor fűtőtestet helyezzünk a hallba, egy másikat a nappaliba. A közepes méretű fűtőtestet a második legfontosabb helyiségbe, a legkisebb fűtőtest pedig megfelelő meleget biztosít a hálószobában. Kiegészítésként konvekciós fűtőtesteket vagy olajradiátorokat is használhatunk, hogy felfűtsük a fő helyiségeket vagy a többi helyiséget a házban. Az ilyen rendszerrel a teljes fűtés akár 90 százaléka is biztosítható olcsó éjszakai árammal.

A radiátor csere

A radiátor cseréje viszonylag egyszerű feladat, ha a régi és az új radiátor méretei megegyeznek. Az alábbi lépések segítenek az új radiátor felszerelésében.

Egyszerű csere

Régi radiátor eltávolítása:
 
  • Először viztelenítsük a régi radiátort.
  • Távolítsuk el a radiátort a falról, és csavarjuk le a két szelepadaptert a radiátor aljáról állítható csavarkulccsal vagy hatszögletű radiátor-csavarkulccsal.
  • Légkulccsal csavarjuk ki a légtelenítő szelepet, és vegyük ki a radiátor tetején lévő tömítőbetéteket radiátor-csavarkulccsal (1).
  • Tisztítsuk meg a rozsda- és egyéb lerakódásokat az adapter meneteiről és a tömítőbetétek helyéről drótkefével (2).
  • Tekerjük körbe a meneteket négyszer-ötször teflonszalaggal (3).
Új radiátor előkészítése:
  • Csavarjuk be az új dugókat és adaptereket az új radiátorba, majd csavarjuk be a légtelenítő szelepet és a tömítőbetéteket.
  • Akasszuk fel az új radiátort a fali konzolokra, és csatlakoztassuk a szelepeket az adapterekhez.
  • Nyissuk ki a szelepeket, töltsük fel a rendszert vízzel, és légtelenítsük a radiátort.
Régi konzolok eltávolítása:
  • Viztelenítsük a központi fűtési rendszert, majd távolítsuk el a régi konzolokat a falról.
Új konzolok felszerelése:
  • Fektessük az új radiátort arccal a padlóra, és csatlakoztassuk az egyik tartókarját a radiátor hátlapjához hegesztett akasztóba.
  • Mérjük meg a konzolok pozícióját, és vigyük át ezeket a méreteket a falra (1).
  • Körülbelül 10-12 cm távolságnak kell lennie a radiátor alja és a padló között.
  • Rajzoljuk fel az új radiátor tartók helyét ceruzával a falra, és jelöljük ki a rögzítőcsavarok helyét.
  • Fúrjuk ki és tiplizzük a lyukakat, majd csavarozzuk a tartókat a helyükre (2).
Csővezetékek módosítása:
  • Vágjuk le a régi csöveket, vagy cseréljük ki őket egyenes kötésekkel.
  • Szereljük fel az új szelepeket a radiátor aljára, és helyezzük a radiátort a konzoljaira.
  • Csatlakoztassunk új csőszakaszokat az új szelephez, a megfelelő szerelvényeket alkalmazva kössük össze ezeket a csöveket a padló alatt lévő eredeti csővezetékekkel (3).
  • Szorítsuk meg az összes anyát a szelepekhez kapcsolódó csatlakozásoknál.
Rendszer feltöltése:
  • Töltsük fel a rendszert vízzel, ellenőrizzük az új csatlakozásokat és szerelvényeket, hogy nincsenek-e szivárgások.
Ha mindezzel kész vagyunk, máris örülhetünk a villanyradiátor melegének.