Fürdőszobai kiegészítők, melyekről nem is tudtad, hogy szükséged van rájuk – a szifon, a WC tartály töltőszelep bemutatkozása
2024-09-02

Rólam

Rólam
Fürdőszobai kiegészítők, melyekről nem is tudtad, hogy szükséged van rájuk – a szifon, a WC tartály töltőszelep bemutatkozása

Fürdőszobai kiegészítők, melyekről nem is tudtad, hogy szükséged van rájuk – a szifon, a WC tartály töltőszelep bemutatkozása

A fürdőszobában is érheti meglepetés az embert. Például akkor, amikor nem működik, a szifon, vagy a WC tartály szelep. Nézzük, mit kell tudni ezekről és társaikról. A fürdőszobák fontos, sok esetben nem látható tartozékai a kiegészítő szerelvények. Megfelelő kiválasztásuk befolyásolja a csaptelepek működését is.

WC-öblítő szelep, WC tartály töltőszelep

A fürdőszobánk szerelvénye lehet a WC-öblítő, avagy WC tartály töltőszelep. Működése szerint két típus létezik: a hagyományos és az időzített nyomógombos kivitel. A hagyományos kivitelben a működtető fogantyú elfordításával indítható az öblítés, és mindaddig folytatódik, amíg el nem zárjuk. Az időzített nyomógombos kivitelben az öblítés kezdetét a nyomógomb megnyomásával indítjuk, és az előre beállított (5-20 másodperc) idő letelte után automatikusan lezár. WC-öblítő szelep, WC tartály töltőszelep vásárláskor figyeljünk arra, hogy a WC-csésze víztakarékos, kis öblítési vízmennyiséget igénylő típus legyen. Az időzített kivitel előnye a víztakarékos üzemmód, hátránya a nagyobb karbantartási igény. A kiegyenlítő furatok eltömődése okozhat szabályozási problémákat. Létezik olyan WC-öblítő szelep, WC tartály töltőszelep kivitel is, ahol a szelepen két nyomógomb van, amelyek különböző vízmennyiségek csapolására szolgálnak.

Sarokszelep

A sarokszelep elengedhetetlen a mosdó- és bidécsaptelepek bekötéséhez. A falikoronghoz csatlakozó menete 1/2"-os, a csaptelep bekötésére szolgáló menetes csonk mérete pedig 1/2" vagy 3/8". A kerámia egységekkel szerelt csaptelepek érzékenyek a víz tisztaságára. Ha nincs központi szűrőnk, érdemes szűrős sarokszelepet vásárolni. A szűrő tisztítását bárki könnyedén elvégezheti.

Mosógéptöltő szelep

Fontos fürdőszoba-tervezési szempont, hogy elhelyezhetünk-e automata mosógépet a fürdőszobánkban, és ha igen, hol lenne a legjobb helye. Ha lehetőség van rá, érdemes a mosógépnek külön vezetékrendszert kiépíteni. Ha erre nincs mód, a mosdó közelébe helyezzük a mosógépet, és a vízvételt a mosdó sarokszelepére szerelt mosógéptöltő szeleppel biztosíthatjuk. Letezik jobb- és balos kivitel, a mosógép elhelyezkedésétől függően választhatjuk a megfelelő szelepet. A gondosabb mosógéptöltő szelepek visszacsapó szeleppel is el vannak látva, amely megakadályozza, hogy a vezetékrendszerben hirtelen bekövetkező nyomásesés vizet szívjon vissza. Létezik mosógéptöltővel egybeépített sarokszelep is, amely egy szelepbe foglalja a két egységet.

A szifon

A fürdőszobai berendezésekből kilépő víz nem közvetlenül kerül a lefolyóhálózatba, hanem egy búra szifon (szagelzáró) közvetítésével. Ennek célja, hogy megakadályozza a mechanikai szennyező anyagok bejutását a hálózatba és a csatornaszag visszaáramlását a fürdőszobába. A vízzár létrehozása elengedhetetlen a szagok terjedésének megakadályozására. Míg a WC-k esetében ez a berendezés már beépített, addig a mosdóknál, bidéknél és fürdőkádaknál nekünk kell gondoskodni a szifonról. Kapható búraszifon és csősifon a mosdókhoz és bidékhez, valamint úgynevezett „szuez szifon” a fürdőkádakhoz. Mindegyik típusnál állítási lehetőséget biztosítanak a beépítés során. A búra szifon eszközök esetében a kupak lecsavarásával könnyen tisztíthatók, míg a cső szifon eszközök esetében a berendezés leszerelésével végezhetjük el a tisztítást. A fürdőkádaknál túlfolyóval szerelt leeresztőt alkalmazunk. Kaphatók automata leeresztőszelepek is, ahol a túlfolyóra szerelt kezelőelem elfordításával a leeresztés automatikusan történik.

Tisztítás, karbantartás

A szifon szerelvények rendszeres karbantartást igényelnek. Ne várjuk meg, amíg a hiba elviselhetetlenné válik, inkább előzzük meg azt. A csaptelepek többsége megelégszik a mozgó gumialkatrészek időszakos zsírozásával. A kereskedelemben kaphatók egészségre ártalmatlan, szilikon bázisú zsírok. Minden csaptelephez (a belföldiekhez biztosan) kapható javító készlet. Ezekben található alkatrészek cseréjével szinte újjá varázsolhatjuk a csaptelepet.
A tisztítás során elsősorban a krómozott csaptelepek ápolására kell gondolnunk. A krómozott felületeken a megszáradó szappanos víz csúnya foltot hagy. A csatlakozásoknál és perlatoroknál a vízkőlerakódás okoz problémát. A kereskedelemben kaphatók speciális króm tisztítószerek, de ezek hiányában a folyékony súrolószer is megfelel. A perlatorok tisztítására kiválóan alkalmas a vízzel hígított ecetes oldat. A víz keménységétől függően a perlatorokat WC tartály töltőszelep elemeket  lecsavarjuk a kifolyócsőről, és vízzel hígított ecetes oldatot tartalmazó edénybe helyezzük. 2-3 órás áztatás után megtisztulva visszahelyezhetők a kifolyócsőre.